Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борислав Митрашков: Местният автентичен фолклор ми е на сърце

Флорентин за мен е моето свято, родно и неизменно място

8
Снимка: личен архив
Борислав Митрашков е в центъра на това издание на "Калейдоскоп". Неговият живот е силно и неизменно свързан с древните корени на неговия род, които водят началото си от село Флорентин. И именно тази връзка му дава сила и енергия да се занимава с българския фолклор и народното танцово изкуство, вплело в себе си елементите  на българския и на влашкия фолклор.  Борислав Митрашков е роден във Видин, но израства в село Флорентин. Там се качва на читалищната сцена, когато е на 4 години. Интересът към художествената самодейност, към танците и песните, към актьорското майсторство той дължи на майка си. В онези години тя работи като  секретар в читалище "Пробуда 1925" .

Началното си образование получава в училището във Флорентин, продължава да учи до 7. клас в училището в Ново село. Завършва средното си образование в Техникума по селско стопанство град Брегово. След като десет години се занимава с различни дейности, включително и секретар на една от влашките асоциации във Видин, решава  да подаде документи за следване в Румъния. Записва "Икономика на туризма" и "Банково дело", в университета в Крайова.


Днес Борислав Митрашков е председател на читалището в село Флорентин. Освен това е художествен ръководител на танцовия състав към читалището, в който не спират да репетират и да разучават нови хора. Той е един от инициаторите и основни организатори на станалия вече традиционен летен събор в село Флорентин "Тъпан бие, хоро се вие". Последното издание на събора се състоя  есента на 2021 година. Борислав се занимава и с преводаческа дейност, превежда от румънски на български и обратно. Работи като професионален преводач. 


ФОЛКЛОРЪТ 


"Основата, която я имаме е от влашките автентични хора. Обработените танци, които правя са точно с такива стъпки, фрагменти, фигури. Опитвам се да запазя влашкия фолклор, автентичността. Направил съм различни програми като се има предвид автентичен фолклор с автентична музика на кавал и тъпан, автентичен фолклор с българска народна музика и запазени авторски права върху определени танци и мелодии, които ползвам. "


ЧИТАЛИЩЕТО

"Обичам работата в читалището, твърдя, че познавам работата много добре. Трети мандат съм председател на читалището във Флорентин. Целият ми съзнателен живот е преминал в онази сграда между стелажите с книгите, на сцената. Това е моят живот... В читалището имаме и етнографска музейна сбирка. Там събираме всякакви експонати - автентични фолклорни костюми от селото и от региона, съдове, чрез които представяме бита на флорентинска

домакиня... Един председател на читалището е не само човекът, който представлява читалището в административно-правен аспект, той е майка и баща на това читалище. Аз така го разбирам. В моя случай аз водя и художествената самодейност в читалището... Цялостната организация за работата на едно читалище зависи от работата на председателя. И не само. Секретарят на читалището играе много важна роля. защото няма ли секретар, председателят много трудно може сам да се справи... Другото ми важно задължение е да провеждам заседание на настоятелството. "


ФЛОРЕНТИАНА

"Танцовият ансамбъл "Флорентиана" наброява 25 самодейци към момента, били сме и повече. Танцьорите са 25. Имаме и кулинарна група , т.нар. "група на бабите", групата, без която не можем. Това са жените, които подготвят всяка една пищна и хубава софра, с която посрещаме нашите гости-туристи във Флорентин.

Местният автентичен фолклор ми е на сърце. Много си го харесвам. Ако трябва да класифицирам, на второ място - Пиринско, следва Тракийско, Добруджанско, Шоплук.."




Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да черпим от Живата вода – Словото Божие

Днес, на Петата неделя след Пасха, Христовата Православна църква ни припомня разговора на Господ Иисус Христос със самарянката. "Иисус и отговори и рече: всякой, който пие от тая вода, пак ще ожаднее; а който пие от водата, която Аз ще му дам, той вовеки няма да ожаднее; но водата, която му дам, ще стане в него извор с вода, която..

публикувано на 02.06.24 в 08:00

"Vivo Montana"- 15 години музика и страст

Днес в "Професия хоби" ще ви срещна с една група, която не се нуждае от представяне - бандата "Vivo Montana" . Поводът- днес навършват 15 години.  Групата се състои от 9 младежи, които изпълняват балканска и ъндърграунд музика с иновативно звучене. В техния репертоар присъстват елементи от български фолклор, етно, джаз, фънк и поп. Те..

публикувано на 31.05.24 в 17:09

Ученичка от Враца създаде новото лого на парк "Леденика"

Зорница Каменова е възпитаник на Профилирана езикова гимназия "Йоан Екзарх" със специалност " Графичен дизайн".  Тази година тя завърши 12-ти клас. Нейна е заслугата Развлекателен парк "Леденика" да има ново лого.    Зори споделя, че рисуването е нейна страст и хоби още от детската градина:  "Посещавала съм кръжоци и извънкласни дейност,..

публикувано на 31.05.24 в 15:56

"Някъде все още има слънце" - личния дневник на едно чешко момче

Майкъл Грюнбаум , наричан просто Миша от всички, които го познават, е само на девет години, когато нацистката армия на Хитлер нахлува в родната му Прага на 15 март 1939 г. Той не знае, че това е не просто последния нормален ден в живота му за следващите пет години, а е първия ден от една смъртоносна лудост, опитала и почти успяла да отрови света...

публикувано на 31.05.24 в 13:00

Родители във Видин предупреждават за рискова детска площадка

Остатъци от детски люлки, изгнили, счупени и липсващи седалки, заменени с ламарини от пералня. Това е реалното описание на единствената за живущите  във видинския квартал "Панония"   детска площадка в близост.  Историята на това обособено  място  за деца  не започва днес, нито вчера, нито преди месец. Историята ѝ започва преди много години, когато..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

Инициативата "Научи, разкажи заснеми" стартира във Видин

Видинската библиотека "Михалаки Георгиев" беше домакин на съвместна инициатива, която цели да срещне изкуството с климата и екологията. Насочена е към младежи между 13 и 18 години, като Видин е едно от трите населени места в страната, в които се провежда. Срещата с младежите се състоя във видинската библиотека. Откри я  директорът Десислава..

публикувано на 30.05.24 в 15:53

Без фрапиращи нарушения в периода на забраната за риболов

Приключва периодът на забраната за риболов на пролетно- лятно размножаващи се риби. Нарушенията по време на забраната не са фрапиращи, съобщи Ростислав Василев- началник сектор "Рибарство и контрол"- Монтана към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Забраната остава в сила до 15 юни за водни обекти от 500 м до 1500 м надморска..

публикувано на 30.05.24 в 15:38