Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семейството на местен каменоделец дарява каменния надпис

Село Ботуня с нова табела

Снимка: личен архив



Входна табела с името Ботуня ще краси селото, намиращо се в община Криводол. Надписът е дарение от приятели на село Ботуня и представлява голяма плоча от врачански камък, изработена от ученика Тони Симеонов, син на каменоделеца Ивайло Симеонов, казва кметският наместник Ивайло Диманов:

"Табелата е доставена вече при нас, тя ще бъде разположена в началото на селото... Благодарност към дарителя, това е дарение за селото... 1 тон и 200 кг тежи, това е първото дарение, което получаваме... Всичко това е на частни начала... Може би и на частни начала ще започнем да правим пътищата..."


Как възниква идеята за създаването на надписа с името на село Ботуня, разказва Ивайло Симеонов, трето поколение каменоделец и приятел на селото:

"Малкият ми син Тони знае занаята покрай нас... Всички работим камък... Ние правим това от добро сърце като дарение, реших да направя подарък на селото... Това е врачански камък... Камъкът не е много мек, но се работи по-лесно от гранита... Като размери - 2 м дължина и височина 1 метър... Изработи го за 3 дена..."


Двамата братя Иван Симеонов и Тони Симеонов ще продължат професията на баща си каменоделец, занаят, който и двамата харесват и обичат. Тони Симеонов е десети клас и учи в СУ "Васил Кънчов" Враца, от две години започва да работи с камък, прави и  пластики, скулптури, мивки от естествен камък, фигури на животни:


"Идеята за дарението беше на баща ми... Намерихме подходящ камък и избрах шрифт по-изчистен... След това пристъпих към процеса на изработката... С такива размери за пръв път правя надпис... Обичам да виждам как от камъка излиза нещо красиво."


Повече може да чуете в прикачените звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10