"Това не е нещо, което аз лично смятам, че е задължително - да се посещава психолог. Задължително е обаче човек да се чувства комфортно да търси помощ. Да се чувства комфортно, знаейки, че не може да се справи сам с нещо. Това е голям проблем. Хората си мислят, че могат да се справят с всичко сами, таят проблемите и болките в себе си, а на специалистите това ни е работата - да им помагаме в такива моменти. Както не можеш сам да си направиш операция, така и в живота понякога се получава да имаш такива главоблъсканици, които могат да ти изглеждат нерешими, но реално има решение за проблема. Това е най-важното - не е толкова задължително, защото на хората им е по-задължително да отидат на автомонтьор. Човек може никога да не стигне до такъв момент в живота си, но въпросът е, когато има нужда от помощ, да не се притеснява да го направи".
"Вероятно има проблеми, които са много по-големи от нас в нашия живот. Тогава ни остава да работим по тяхното приемане. Понякога наистина нещо не можем да го разрешим, не можем да се справим с него, но тогава отново се разрешава, когато работим по неговото приемане, да разберем, че нещата са такива, каквито са. Да приемем едно смирение. Ако трябва да сме честни, психологията е сравнително нова наука. Датира от 100 и няколко години. Особено в България се популяризира през последните години. Голяма част от хората смесват тези три понятия, слагайки знак за равенство. Всъщност психологът и психотерапевтът работят с невротизма на човека, с характеровите му особености. В психиатрията става дума за болест, за патология, затова на помощ идва медикаментозното лечение. Психолозите и терапевтите работят с психичния свят на човека, с неговото разширяване, с търсенето на нови модели на поведение. Все повече хора започват да се интересуват, да задават въпроси за себе си, за вътрешния си свят, да търсят вътрешните си конфликти".
"В България също се оформя голям интерес. В последните 3-4 години има толкова много литература по темата, толкова много семинари се провеждат. Тези теми изглеждаха табу, бяха пренебрегвани - за психичното развитие, за вътрешния свят. Аз забелязват огромен интерес към духовното, към психичното. Този глад за духовност е все повече виден. Идеята да се свързва не толкова с болест, макар че терапията работи и с психосоматични състояния, но все повече хора започват да се обръщат към разрешаването по този начин, за да се избегнат лекарства, медикаменти. Възможно е обаче и чрез работа в психичния свят".
Не можем да променим нищо, докато не го приемем. Отричането не освобождава, то потиска, казва Карл Юнг. Признаването на проблемите е половин успех в тяхното разрешаване, допълва Зигмунд Фройд.
Бъдете отговорни и грижовни. Не пренебрегвайте нуждата от помощ!
От днес, 25 ноември- Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените до 10 декември- Денят на човешките права, се отбелязват 16-е дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. В изпълнение на сключен меморандум между МВР и УНИЦЕФ още през юли тази година е постигнато споразумение за провеждане на национална превантивна..
Недоволни наематели на общински жилища прекъснаха днешното редовно заседание на Общинския съвет във Видин. Поводът бе предстоящото увеличения на наемите им - проблем, за който ви информирахме миналата седмица . Повече от 30 точки бяха залегнали в предварителния дневен ред, сред които - промени в общия устройствен план, предложения за продажба на..
Днес си припомняме за една светла личност, дала своя принос и спомогнала за културния подем в град Чипровци. Това е личността на даскал Иван Попов, а поводът да ви срещнем с него е, че този месец се навършват 125 години от неговото рождение. Кой е той и защо Чипровският музей и Основно училище "Петър Парчевич" в града посветиха изложба с негови..
Петдневно обучение за бременни ще се състои в мездренското село Ослен Криводол в периода от 4 до 8 декември. Организатори на събитието са Невена Йовчева, която е педагог и основател на школа, посветена на деца и Божена Иванова, която в последните 10 години се занимава предимно с астрология и женски практики за бременни. Събитието се казва..
Родена е в Болоня през 1943 г. Истинското ѝ име е Мария Роберта Пелони. Рафаела Кара е творческият й псевдоним. Тя има дълга кариера в италианската обществена телевизия, където десетилетия наред демонстрира талантите си на певица, танцьорка и водеща на успешни шоу програми, които имат милиони последователи. Тя участва също и във филми и..
Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..
Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..