Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росица Кирова: Отворете си хладилника и ще видите дали правителството се справя

Снимка: БГНЕС

Високите цени и инфлацията са най-сериозните проблеми пред страната в момента. Увеличава се недоверието в институциите и правителството, а 57% от българите очакват предсрочни избори. Това показва изследване на Центъра за анализи и маркетинг на тема "Вътрешнополитически и външнополитически нагласи след 100 дни на правителството и 1 месец от войната в Украйна". Като най-сериозни проблеми пред българите в момента са отчетени високите цени (44,8%), ниските доходи (15,1%), войната в Украйна (14,3%), лошото управление на страната (9,5%) и борбата с корупцията (7,8%). ГЕРБ и "Продължаваме промяната" изравняват позициите си сред избирателите.

"Проблемите са много, но не виждам справяне с тях. Много бяха кризите, които ни връхлетяха и причините за тях са комплексни. Виждам част от причините в липсата на експертиза и смели решения, базирани на опит. Забравяме, че опитът има значение, дори и житейският опит, при решаването на проблеми и при справянето с тях. Аз не видях справяне с проблемите, не видях решаване, видях отлагане на проблеми, които през това време обаче се задълбочават и нарастват. Ако трябва да кажа справят ли се с управлението на държавата, ще ви отговоря така: влезте в първия магазин, отворете у дома хладилника си, направете един малък семеен бюджет и ще разберете дали правителството се справя в момента. Мисля, че отговорът е категоричен и е "не". Ако трябва да има оценка по шестобалната система, бих дала оценка 3.5, защото винаги трябва да поощряваме слабия ученик", така коментира първите 100 дни на правителството депутатът от Видин и заместник-председател на Народното събрание Росица Кирова.

Според народният представител от гражданската квота на ГЕРБ-СДС арестите на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова са признак на безсилие от страна на управлаващите:

"Слабият човек е склонен да издевателства, когато е придобил някаква сила, когато има някакъв инструмент. "Хляб и зрелища" и понеже хляб няма, ще предоставим зрелища на обществото. Аз в никакъв случай не оспорвам, че има нагласи в българското общество, има очаквания. Друг въпрос е как са били формирани те и по какъв начин се стигна до това очакване в обществото, дали то е обективно. С незаконни методи и дийствия не можеш да въдвориш върховенство на закона. Ако има извършени престъпления, ако има направени нарушения, нормално е да се потърси отговорност, но тя трябва да се търси по начин, определен от закона."

Позицията на коалиция ГЕРБ-СДС относно военна помощ за Украйна остава непроменена.

"По този въпрос имаме внесен проект за решение, който не беше допуснат в Народното събрание от ресорните комисии. Ясно и категорично е отношението ни. Мисля, че всяка една война трябва да буди тревога в обществото. Опасността да не бъдеш достатъчно добре информиран и запознат с всички обстоятелства винаги стои и трябва да бъдем внимателни. Трагедия е, защото два братски народа в момента са в ситуация на война и се избиват, страдат. Нещо, което трябва да бъде спряно. Човешката ни позиция трябва да бъде една единствена- да направим всичко възможно тази война да бъде прекратена с преговори, с разговори, по мирен път. Личната ми позиция е, че няма печеливш от една война. Докато политиците в европейски и световен мащаб демонстрират загриженост или изразяват определени позиции, на полето на войната загиват хора. Всяка една човешка съдба и всеки един живот са важни. В това отношение България можеше да апелира за мирно решаване на проблема с различни методи и средства."

На въпроса дали трябва да има предсрочни избори Росица Кирова обясни, че е по-важно какво би се случило след тях.

"Дали след още едни избори няма да получим още веднъж от същото? В един разслоен и фрагментиран парламент въпросът е кой ще управлява, ще има ли достатъчно сила, обединено мнозинство около идеи. Когато се съберат идеологически напълно различни субекти, се получава ситуация, в която не могат да бъдат взимани решения. Независимо от това, че на обществото се представят едни снимки с общи усмивки, всъщност тези хора имат дълбоки противоречия, което не е в полза на обществото. Социологическите проучвания показват разочарование у българските граждани от това, което получихме след предходните избори. Какъв ще е резултатът от бъдещи предсрочни избори, зависи отново от българските граждани... Много е трудно, когато в обществото се насажда омраза. Омразата не води до нищо добро, тя води до повече омраза. Забравихме да търсим личността, забравихме да търсим народния представител, който има свое собствено лице, отстоява позициите си и може да влияе в полза на българското общество, а се групирахме на мразещи, като общество, което е изключително неправилно. Да, всичко сочи натам, че би могло да има предсрочни парламентарни избори. Но трябва да си отговорим какъв резултат очакваме от едни такива избори. Много лесно се подлъгват българските избиратели, за съжаление."

Заместник-председателят на парламента посочи, че най-категоричният критерий за качеството на управление е как живеят българите.

"Най-важното е как живеем, важно е да знаем какво ще се случи утре, да има предвидимост в начина, по който ще функционира държавата ни, как това общество ще се развива. За да ги има тези неща, трябва да има ясна линия, трябва да има ясна програма, трябва да има концепция. Онзи "Франкенщайн", който беше съставен, когато се събираха в един мол да правят някаква обща програма, дори не е основа на това, което в момента е заложено в управленската програма. Там има едни общи коалиционни договорки кой какво иска. Но въпросът е от това, което искаш, какво ще произтече и дали то е съвместимо с всичко останало, което се иска в другите сфери. Смятам, че почти сме стигнали до момента, в който тази управляваща коалиция няма какво конструктивно да произведе. Силно се притеснявам от това, което ще се случи по отношение на Република Северна Македония, да речем. И това е само една тема, а темите са много. В тема енергетика също има невероятно много проблеми. Тези проблеми не се решават, а натрупвайки се, те правят живота ни по-лош от преди и тогава смисълът на едно ново и различно управление и на всичко, което произвеждахме с поредните избори, се губи някъде в превода. Някой друг изпълнява някакви други цели, но те не са целите на Иван, Соня, Марияна..., които влизат в супермаркета и искат да си купят продуктите, искат да живеят добре. Иначе приказките са много хубави и популизмът е на много високо ниво. Това не може да държи обществото вечно приспано. Пожелавам на хората около себе си да не чакаме отново да ни удари като парен чук проблемът есента и зимата, а да се опитаме да накараме онези, които ни управляват, и да предлагаме решения, за да бъдем подготвени."

Повече- в прекачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45