Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животът на село- предимства и недостатъци

3
Снимка: Личен архив

Населението в българските села се е увеличило с 200 хиляди души през последните две години. Само през 2021 г. броят на новорегистрираните жители там е нараснал с 108 550 души, а прогнозата е, че през 2022 г. още около 90 хиляди българи ще се преместят за постоянно в селата. Това бе съобщено на бизнес форум миналата седмица. В селата около градовете търсенето на къщи надхвърля предлагането 10 пъти. Заради войната в Украйна обаче се забелязва охлаждане на имотния пазар. Търсенето на жилища като цяло намалява, а заради несигурната обстановка клиентите се отказват от сделки дори след одобрение за банков кредит. Има ли млади хора от Северозападна България, които въпреки трудностите в този регион на страната предпочитат селото пред големия град?

Цвета Йорданова е бивш кметски наместник на берковското село Комарево. Преди около две години тя взима окончателното решение да се завърне за постоянно в родното си село и заедно със съпруга си Богдан днес са щастливи и отново са у дома.

"Най- голямото предимство е спокойствието. Това е нещо, което не знам дали има недостатък, който може да го изпревари. Много по- активен си, отколкото да живееш в града и можеш, ако имаш желание да си отгледаш сам храната. Най- големият недостатък, който вече се появява и в големите градове е липсата на хора, които могат да ти помогнат. Ако ти трябва една ръка помощ, просто хората ги няма, а това е наистина голям недостатък, а именно липсата на млади хора, с които да комуникираш."

Търсенето на къщи около градовете надхвърля 10 пъти предлагането, отчитат столични брокери. Каква, обаче е ситуацията във видинска област. Разговаряхме с Катя Цветкова, дългогодишен служител на брокерска агенция във Видин:

"Има търсене, като за предпочитане са близките села, които са с уредена инфраструктура, най- много до 15 км от Видин. Те са предпочитани от по- заможните хора, които могат да си позволят личен транспорт. Не се предпочита от семейства с малки деца, не е удобно, няма училища, няма детски градини в селата. По- скоро се избират за почивка и малка част, които финансово са добре могат да си го позволят за основно живеене. За предпочитане са Иново, Капитановци, Покрайна, отчасти Дунавци... Цените скочиха почти двойно от началото на миналата година до тази."- обясни Катя Цветкова.

Станислав Биков вече от три години живее в къща във видинското село Динковица. Той се занимава със строителство и това му помага сам да извършва ремонтните дейности у дома.

"Предимствата са неизброими. На първо място възможността спокойно да излезеш и да се движиш навън, на фона на всичко което се случва сега в държавата- с тази пандемия и с всички ограничения, които имаше. Аз имам работа навсякъде, още повече, че има огромно търсене на къщи по селата ... За мен най- вече човек трябва да има желание и просто да изпитва вътрешна нужда и връзка с природата, за да се реши на такава крачка."- каза Станислав Биков

Видинското село Иново е на около 4 километра от областния и общински център. През последните години се наблюдава засилено търсене на имоти в населеното място, като напоследък почти не се продават къщи, а само празни парцели, които се застрояват. Това каза за радио Видин Павел Петров, кмет на Иново:

"Не е спирало търсенето на имоти, постоянно ми звънят хора и ме питат за къщи, а за хубаво или лошо не знам, но няма къщи за продаване. Продължават да се търсят празни имоти, които да се застроят. Повечето, които купуват къщи са предимно млади хора, които имат възможности и търсят спокойствие в малкото населено място. хората, които купуват къщи, идват тук със своите деца, така че се подмладяваме."- поясни Павел Петров.

Генади Вельов е част от екипа на радио Видин и миналата година закупи имот във видинското село Синаговци, където днес прекарва голяма част от свободното си време. Той обясни, че доста време му е отнел изборът на този селски имот, но той го е направил и заради строителството на новия скоростен път до София, който ще преминава наблизо.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56