Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анна от Украйна: Останах във Видин, защото ми хареса и хората са добронамерени

Снимка: Радио Видин

Повече от 4 милиона украинци вече са напуснали страната, за да избягат от войната на Русия в Украйна, сочат данни на Агенцията на ООН за бежанците. Във Видин за сега не са пристигнали много бежанци, но има такива. Един от тях е 23-годишната Анна Ришкова, която е дошла във Видин с 2-годишния си син Демир. Тя е етническа българка и затова е избрала да дойде в България. Родом е от Болград, област Одеса. Разказва, че там живеят много българи. Завършила е руска и английска филология в Киев. Работила е като сватбен фотограф и споделя, че ако остане във Видин би започнала работа като учител по английски или фотограф. 

Анна Ришкова: Живеех в Киев, но в месеца, в който започна войната се преместих в Одеса при моето семейство. При майка ми, баща ми, сестра ми и нейното семейство.

Радио Видин: От Одеса ли сте?

Анна Ришкова: От област Одеса, от Болград. Това е български град. Много българи живеят там, така че затова избрахме България, защото сме родени в български град в Украйна. 

Радио Видин: Има ли много българоговорещи в Украйна?

Анна Ришкова: Не! В моят роден град - да, много, но не в Украйна.

Радио Видин: Какво правехте в Киев?

Анна Ришкова: Първо отидох там за да уча. Учих руска и английска филология, и после работех като фотограф. Работех като сватбен фотограф. Това ми беше основното занимание. 

Радио Видин: Харесва ли Ви Видин?

Анна Ришкова: Да, много го харесваме. Когато пристигнахме тук, въобще не знаехме къде отиваме. И когато пристигнахме тук бяхме изненадани, защото градът е малък, но е много приятен. Хората са много добронамерени и мястото, в което сме настанени е много прилично за нас. 

Радио Видин: Ако решите да останете във Видин, каква работа бихте започнала?

Анна Ришкова: Мислех си за преподаване, защото имам учителска диплома. Както казах имам диплома за филология с руски и английски. Мисля, че руския не се преподава тук, но английския е ок. Може би учител по английски в училище или фотограф, защото искам да  продължа работата си, страстта си. 

Радио Видин: Какво мислите за българските заплати, ок ли са за вас?

Анна Ришкова: Все още не знам, защото не получаваме заплата, но хората тук казват, че във Видин средната заплата е по-ниска отколкото в София, Варна и другите големи градове. Не знам за заплатите, не мога да кажа.

Радио Видин: Някой предложи ли Ви работа вече?

Анна Ришкова: Все още не. Питах, но ми беше казано, че няма работа в града за сега, че трябва да почакаме.

Радио Видин: Кандидатствахте ли за временен статут?

Анна Ришкова: Да, вече го получихме вчера. Вчера получихме нашите временни паспорти, нашите карти, така че сега можем да кандидатсваме за работа, детска градина, училище и т.н. 

Радио Видин: Това е вашето дете, на колко години е?

Анна Ришкова: Той е на 2 години и 7 месеца. 

Радио Видин: Как се казва?

Анна Ришкова: Демир. Планирам да го запиша на детска градина. Той иска да посещава и да си играе с деца. 

Радио Видин: Успяхте ли да приказвате с институциите за работа, за образование?

Анна Ришкова: За работа все още не, но успях да приказвам с директора на детската градина и попълних документите за приемане, които могат да ни осигурят детска градина. И сега чакам. 

Радио Видин: Какво успяхте да видите във Видин?

Анна Ришкова: Вече разгледахме "Баба Вида". Много красива сграда. После разгледахме музея, който е до гимназията "Цар Симеон Велики". Също посетихме и кукления театър. Вече видяхме едно представление на кукления театър. Ходихме също и до белоградчишките скали през миналия уикенд. Много красиви!

Радио Видин: Липсва ли начинът Ви на живот в Украйна?

Анна Ришкова: Да, много. Всичко е перфектно тук, отношението, хората, условията за живот. Много е добре, но разбира се, че ми липсва семейството, защото тук дойдохме само жените и децата. Съпрузите, бащите ни останах в Украйна и разбира се, че ми липсва всичко, което имахме. 

Радио Видин: Вероятно сте в контакт с тях всеки ден?

Анна Ришкова: Да, в контакт сме всеки ден, по много пъти на ден.

343 бежанци от Украйна са получили регистрационни карти за временна закрила в Северозапада, показа проверка на Радио ВИДИН. Най-много граждани на Украйна са регистрирани на територията на област Враца 312. В област Видин 76 украинци са получили карта за временна закрила, докато в област Монтана 31. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15