Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирена Григорова: Вярата в чудеса крепи нашия народ

Снимка: Апостроф

Излезе от печат втората книга "Мистичните пътеки на България" на журналиста Ирена Григорова. С нея авторката повежда читателите на ново пътешествие из лековитите и чудотворни места, част от които са в българския Северозапад. 
Ирена Григорова се занимава с история повече от 30 години. В резултат на дългогодишната ѝ изследователска работа се раждат първите "мистични пътеки". Идеята се появява в началото на пандемията, а две години по-късно е факт втората ѝ книга, в която авторката разказва за 43 интересни и загадъчни обекта, част от които напълно непознати.

"В новата книга отново са чудодейни и лековити места, но този път има и няколко новооткрити светилища, които нито са изследвани от учените, нито са публикувани. Но пак идеята е чудеса, изцеление, защото мисля, че вярата в чудеса крепи нашия народ във всички тези години... Аз нямам никаква идея защо нашата земя е такава, ние само можем да я определим, че е такава, но защо не знам. Говорила съм с различни свещеници по въпроса какво прави една икона чудотворна и другите, които не са чудотворни. И тогава един от отчетата ми отговори и аз приех този отговор за моя отговор. Той каза: "Кой съм аз, че да изпитвам силата на Бог. Бог така е решил". Аз няма обяснение защо България  е такова място, нямам научно обяснение просто приемам, че Бог така е решил и коя съм аз, че да го изпитвам", каза авторката.

Мистичните пътеки стигат до Северозападна България, където Ирена Григорова е привлечена от лабиринта Пешкето край село Лиляче, неизследваното светилище Гълъбарника край Кунино, новооткритото светилище Пещта в землището на Ослен Криводол. Един от най-впечатляващите сред тях е тракийският светилищен комплекс при Ослен Криводол. 

"Там има скални рисунки каквито аз не съм виждала в България, даже и в света. Там е една изключително интересна рисунка на Богинята майка, на която обаче главата ѝ е като облак, което по принцип не е присъщо за изображенията на Богинята майка. Този обект според мен е черешката на тортата и за него много години ще се говори...", обясни Ирена Григорова.

За всички, които искат да преминат по мистичните пътеки на България и да посетят лично тези необикновени места,  освен техните истории авторката е поместила карта, която обозначава местоположението им и дава подробни инструкции как да се стигне до всеки от тях.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рев на мотори ще огласи отново Видин

В момента тече подготовката на Националния мотосъбор 2025 във Видин. Събитието е тридневно, традиционно за мотосредите и тази година се организира за 18-и пореден път. Той ще се проведе на панаирния комплекс от 15-и до 17 август, до крепостта "Баба Вида". Програмата ще започне в петък с посрещане на гостите, а за вечерта са планирани два..

публикувано на 13.08.25 в 16:00

Трудови посредници се срещнаха с търсещи работа в кв. "Нов път" във Видин

Клуб за активиране във видинския квартал "Нов път" помага на търсещи работа. Открит е през септември миналата година по програма "Развитие на човешките ресурси" и досега над 200  души са се възползвали от услугите. На среща с жители на квартала служители на Бюрото по труда във Видин представиха възможностите, които предлага...

публикувано на 13.08.25 в 15:34

Атрактивна аранжировка пренася читателите на видинската библиотека на морския бряг

Тематичен морски кът впечатлява читателите на видинската библиотека. Още преди да са изкачили стълбите докрай, посетителите на културната институция попадат в типична плажна обстановка - пясък, надуваеми играчки, чадър, шезлонг. Идеята допада и на малките, и на по-големите читатели. Някои са толкова впечатлени, че дори си правят снимки на морския..

публикувано на 13.08.25 в 15:00
Свет Радославов

Златният цигулар Свет Радославов: Белоградчишките скали са вълшебно място

Световноизвестният цигулар Свет Радославов става част от фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. С виртуозните си изпълнения музикантът е завладял световните сцени от Лос Анджелис до Берлин. Роден в България, той живее и твори в САЩ. Прочут е с емоционалния си стил и техника.  Свет Радославов ще представи своето шоу на 15 август на..

публикувано на 13.08.25 в 14:00

Имунизират безплатно срещу човешкия папилома вирус

Не само момичета, но и момчета вече могат да се имунизират безплатно срещу човешкия папилома вирус. Това обясни в "Направление здраве" д-р Марияна Чавдарова, старши експерт в дирекция "Надзор на заразните заболявания" на Регионалната здравна инспекция във Видин.  "С решение на Министерския съвет на 9 април е приета Национална програма за..

публикувано на 12.08.25 в 16:31

Момиче от Козлодуй е световен шампион за деца по ментална аритметика

9-годишната Никол Йовчева, възпитаничка на школа по ментална аритметика "SmartyKids", от град Козлодуй завоюва поредната за нея титла "Champion" на провелата се Международната олимпиада по ментална аритметика "HORUS 10". Събитието се проведе миналия месец в град Шарм Ел Шейх, Египет. В олимпиадата взеха участие деца от над 18 държави, сред..

публикувано на 12.08.25 в 16:00

Нова система съхранява книгите във видинската библиотека

Новата подвижна стелажна система за съхранение пести много място и достъпът до книгите е много по-лесен, разказва още Десислава Иванова : "Това за нас е много важно, защото при този обем от книги няма как и е много трудно да бъдат съхранявани. Тук има може би над 50 000 книги от общия обем на библиотеката, който е 300 000 библиотечни..

публикувано на 12.08.25 в 15:00