Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разработването на мобилни игри - професия с бъдеще

3
Снимка: личен архив



Видео игрите са страст на Иван Йосифов още от дете. Постепенно се събужда и желанието да ги създава и в момента е сред най-успешните разработчици на мобилни игри. 


Иван е на 32 години от Видин. Завършил е средното си образование в ГПЧЕ "Йордан Радичков". Още на 17-годишна възраст започва първата си работа за студио в Лос Анджелис, работи дистанционно и се занимава с анимации. 

Следващата година става студент в Техническия университет в София, специалност "Компютърни системи и технологии". В този период започва и първата си работа в гейминг студио, занимава се основно с 3D и всичко в сферата на видео игрите и анимацията. 

Още в първи курс със свой колега, който се занимава с дизайн, започват да разработват заедно видео игри. Когато броят им надхвърля 100 игри, създават заедно първата фирма, която по-късно продават успешно. Основават успешно второ студио през 2013-та - "Seven Bulls", което е водещ български разработчик на мобилни игри за Android и iOS. Имат общо повече от 10 милиона изтегляния от техните игри и приложенияDraw My Garden e първото им заглавие и е било успешно публикувано в цял свят от Electronic Arts mobile за Android. Успехът им дава увереност и студиото започва самостоятелно да публикува игрите им. Seven Bulls предлагат програма за публикуване на разработчиците за техните приложения и игри за Android, като се има предвид, че развитието на играта е само началото. Те предлагат модели за приходи, подобрения на играта, маркетингова стратегия, кръстосано промоция в мрежата им, локализация и др.


Иван е убеден, че геймингът е една от професиите на настоящето, но и на бъдещето. 


"В момента можеш да изкарваш адски много пари с гейминг. Най-малкото можеш да играеш игри, да разработваш игри, може да си треньор на хора, които играят игри. И има международни турнири примерно на Counter- Strike, Dota, Flick Legents с наградни фондове от няколко милиона, като примерно отборът, който печели, са пет човека, които печелят да кажем 50 млн., така че ако се пада на човек по 5- 6 млн., мисля, че е доста доходоносен".




Според Иван е възможно ако човек не е геймър, да започне да разработва видео игри.


"В момента има доста курсове и програми из цялата страна, не само в София, които са специализирани точно в това - в програмиране, в дизайн на игрите. Тоест, ако един човек има някакъв интерес да се занимава с това, дори и да няма опит, може да запише един такъв курс, дори и онлайн в някоя платформа, пак може да черпи знания."


Перспективите в България са малко по-ограничени, защото все още това е индустрия, която потръгва в България, хората все още не я разбират, казва Иван.


"Да кажем, че ако искаш да го работиш това, не е нужно да работиш за българи и в България. В чужбина е адски развито. Ще ви дам един пример - президента на Полша беше подарил на Барак Обама играта The Witcher, която е разработена в Полша. И в момента Полша са едни от най-големите разработчици в Европа. Това запалва цялото население да харесва игри и не само от това, то датира и от по-назад."


Според Иван игрите имат както културно, така и социално значение. 


"В България може би по-малко, но заглеждайки се извън България, има доста голямо културно и социално значение. Културно - има доста игри, които са завързани около история, примерно исторически игри. Има доста виар игри, които са виртуална реалност, примерно да разгледаш даден музей, да изпълниш няколко неща в музея - доста интересни неща. А за социално - със сигурност доста приятелства, дори и доста бракове са създадени от гейминг средите, така че определено има. Има много жени, които играят. Не в България, но в чужбина има доста".




По време на пандемията през 2020-та година гейм индустрията процъфтява, поради факта, че много хора прекарваха времето си у дома. 


"При първите локдауни, хората, които играят игри и приходите от игри направо експлодираха, т.е. всяка една компания изкарваше поне тройно-четворно повече пари и се играеше доста повече. Тоест, хората от това, че няма какво да правят вкъщи, станаха геймъри и тези, които не бяха геймъри. Сега вече нещата се нормализираха или се връщат на предишните нива, или по-ниски, защото хората искат да консумират реалния живот..."


Чуйте повече в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Симеон Матев

Симеон Матев: Във Видинско скоро няма да има сняг

Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин , Враца и Монтана . Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът  Симеон Матев , преподавател в катедра "Климатология, хидрология и..

публикувано на 12.11.24 в 15:00

Среща с режисьора на филма за Гунди вдъхновява ученици

Срещата на учениците от ПГ „Васил Левски“ в Мездра със създателите на българския филм „Гунди – легенда за любовта“ – режисьора Димитър Димитров и оператора Борислав Славков, премина при голям интерес и силни вълнения. Как възниква идеята за това събитие, разказа директорът на училището Мирослав Павлов:  "Срещата с подобен тип хора..

публикувано на 12.11.24 в 14:00

Съботният пазар във Видин – място за търговия и приятелски срещи

Съботният пазар във Видин през есента е изпълнен с топлите багри на есента, които струят от шарените зеленчуци, плодове и пъстрите цветя през този сезон. Мястото вече е част от живота на много видинчани. На пазара в съботния ден идват стотици хора, защото знаят, че тук може да се намери всичко - от традиционния червен и праз лук, тиквата и..

публикувано на 12.11.24 в 13:00
Румяна Димитрова

Румяна Димитрова: Готови ли сте с празничните визии през декември?

Ето, че дойде и времето в месеца, когато си говорим за мода и модни тенденции. А с настъпването на декември идва и времето за празнични събития - коктейли, фирмени партита и семейни вечери, където всички искат да изглеждат стилно и празнично. Всяка зима бляскавите и металически материи се завръщат като основен акцент в празничните..

публикувано на 11.11.24 в 16:00

Съюзът на младите писатели в Монтана обяви конкурс за комичен разказ

За втора поредна година Съюзът на младите писатели в Монтана обявяват национален конкурс за разказ. За разлика от миналата година, когато произведенията трябваше да предизвикат всякакви емоции, то сега те са концентрирани върху смеха. Именно затова и темата е:  "Смях до сълзи - Истории, които не бихте си измислили" , каза  Димитър Петров ,..

публикувано на 11.11.24 в 15:00
Милан Миланов- Революцията

Милан Миланов: "Закъснелият богомил" от село Ягодово

Милан Миланов, по прякор Революцията , е личност от най-новата история на Северозападна България. Приживе е наричан още човека-епоха, съвременния будител и дори закъснял богомил. Той силно е вярвал, че Берковица може да се превърне в привлекателно курортно селище с неповторима природа и културно-историческо минало.  Точно по тази причина, той..

публикувано на 11.11.24 в 14:29

Читалището в Козлодуй празнува

В град Козлодуй отбелязват 145-годишнина от създаването на Народно читалище храм-паметник "Христо Ботев" . За планираните събития, по време на празничните дни, ни разказа повече Силвия Маринова - секретар на културното средище: "Програмата, посветена на годишнината, е систематизирана в няколко дни. На 11 ноември ще открием изложба на..

публикувано на 11.11.24 в 14:08