Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Танцьори от Бутан представят Северозапада в национален танцов маратон

Танцьори от козлодуйското село Бутан са сред участниците в националния танцов маратон "На върха" в Боровец. В надпреварата се представят два дамски състава - "Бутан" и "Нашенки". В двете групи участват 26 жени на различна възраст, обясни художественият ръководител Радослав Иванов:

"Танцьорките са много добри, схващат много бързо нещата и сега работим върху няколко нови мои хореографски постановки, с които ще се явим на конкурса. Имам и момичета, имам и възрастни, но са много енергични, много послушни и всичко се получава на момента. Даже мога да ви кажа, че те ми дават заряда, с който да мога да правя нещата с тях. Старая се да разнообразявам програмата. Гледам да я обогатявам с различни стилове от различните етнографски области. С едната група сме подготвили "Селски шопски танц", а другата - "Дайчов танц" и "Петрунин танц".

Снимка: www.facebook.com/FestivalNaVarha
В момента тече онлайн гласуване, което ще определи носителя на наградата на публиката на Танцовия маратон "На върха". На живо танцьорите ще могат да демонстрират таланта си в началото на юли на Боровец, обясни Ани Николова от организаторите.

"Формата на фестивала предвижда конкурсен характер, където специалисти в отделните танцови жанрове ще оценяват изпълненията, но ще имаме и едно огромно надиграване, в което участниците ще покажат кой е най-добър в различните стилове танци и кой най-много може да издържи, разбира се, защото в маратона и това е важно... Поканата е отправена и към любителите, и към професионалистите. Към момента има записани над 300 участници от цялата страна. Има участници и от вашия край- прекрасните изпълнители от село Бутан. Хората могат да гледат на страницата във фейсбук на нашия фестивал техните изпълнения. Отсега тече гласуване за награда на публиката, така че всички слушатели могат да подкрепят вашите изпълнители. А пък ако има такива от вашия край, които все още не са се включили, каним ги да се присъединят към нас."

Танцовата фиеста ще срещне танцови формации и индивидуални изпълнители на български народни танци, танци на различните етноси, съвременни танци, хип-хоп, латино и спортни танци. 3-дневният танцов маратон ще събере танцьори от различни жанрове от 30 юни до 3 юли на Боровец. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00