Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемите на птицевъдите- птичи грип, високи цени на фуражи и горива, и липса на лоби

Снимка: Светослав Цветанов


За птицевъдите се сещаме в два случая- по Великден, когато трябва да проверим ще поскъпнат ли яйцата или когато се появят огнища на птичи грип. Великден отмина, птичият грип обаче настъпва и към нас. В края на миналата седмица Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) потвърди четири огнища на Инфлуенца А (грип) по птиците в град Славяново, област Плевен. Засегнати са два животновъдни обекта за отглеждане на патици-мюлари,   един за отглеждане на кокошки-родители за бройлери и   друг за отглеждане на бройлери. 

Съвсем близо до Плевен е Мизия- там е най-големият птицевъден обект в Северозапада, с около 250 хиляди кокошки-носачки. Те също не са застраховани от разболяване. Птичият грип е бич за бранша, но в сектора има и други проблеми, които не са чужди на всички останали "въдства" у нас, казва Олег Прокопиев, изпълнителен директор на птицевъдния комбинат в Мизия: 

"Масово се фалира вече. Всички "въдства"- с големите животни ги колят, над 20 фирми от нашия отрасъл затвориха, имаме 2-3 големи огнища на птичи грип и доближават до нас... Положението е много тежко и ако няма помощ.... ОТ друга страна ние запазихме цените- яйцата не се качиха толкова много, както агнешкото, почти не се усети... Положението е много тревожно- щяха да изкупуват зърно, да дадат на производителите на някакви цени- нищо не се направи, отмина тихо, но така е- "съдбата на давещите се е в техните ръце". Всеки сам се справя, но- това е капитализъм. На Запад дават субсидии, намаляват ДДС-то, но вече сме свикнали..." 

Сред проблемите на производителите у нас е нежеланието им да се групират. Особено валидно е за малките производители, за тях ще е трудно в сегашната ситуация, казва Олег Прокопиев. Силни са сдруженията, които събират своите представители на кооперативен принцип, у нас обаче не се получава и според Прокопиев вероятно това се дължи на народопсихологията ни:

"Трудно се кооперираме, всеки се дели и гледа да да прекара другите. Това е, причината е такава... Опитахме се преди много години да направим една голяма кооперация, да се преработват заедно яйцата, обаче като се вдигнат цените, никой не иска да си продава яйцата по-ниско, като паднат- тогава почват да търсят помощ... С две думи- българска работа..."

Около 250 хиляди кокошки носачки се отглеждат в птицевъдния комбинат в Мизия. Финансовата помощ, която получават, е за надхуманно отношение, за изхранването им се използва собствен фураж, така се намаляват малко от непосилните разходи. Купуват соев и слънчогледов шрот, а цената им е скочила повече от 3 пъти. 

"Не всички ще оцелеят", смята Олег Прокопиев. 

В почти всички магазини от търговските вериги у нас могат да се намерят яйца, снесени от кокошките в птицевъдния комбинат в Мизия. Не малка част от яйцата се изнасят и за Германия- заради по-високите цени, но приоритет са българските потребители:

"Работим с веригите- повече от 20 години, естествено, че не можем да оставим пазара без яйца... Тук е сигурният пазар и трябва да си го пазим... "- коментира Олег Прокопиев. По думите му високите цени на фуражите и горивата при производствения процес, липсата на организация и желание за коопериране са в основата на част от проблемите, съпътстващи птицевъдния бранш. Не на последно място е и отношението на държавата:

сичко е политика, а когато политиците не мислят достатъчно за бранша, трябва сами да се спасяваме..." 

Чуйте звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10