Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемите на птицевъдите- птичи грип, високи цени на фуражи и горива, и липса на лоби

Снимка: Светослав Цветанов


За птицевъдите се сещаме в два случая- по Великден, когато трябва да проверим ще поскъпнат ли яйцата или когато се появят огнища на птичи грип. Великден отмина, птичият грип обаче настъпва и към нас. В края на миналата седмица Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) потвърди четири огнища на Инфлуенца А (грип) по птиците в град Славяново, област Плевен. Засегнати са два животновъдни обекта за отглеждане на патици-мюлари,   един за отглеждане на кокошки-родители за бройлери и   друг за отглеждане на бройлери. 

Съвсем близо до Плевен е Мизия- там е най-големият птицевъден обект в Северозапада, с около 250 хиляди кокошки-носачки. Те също не са застраховани от разболяване. Птичият грип е бич за бранша, но в сектора има и други проблеми, които не са чужди на всички останали "въдства" у нас, казва Олег Прокопиев, изпълнителен директор на птицевъдния комбинат в Мизия: 

"Масово се фалира вече. Всички "въдства"- с големите животни ги колят, над 20 фирми от нашия отрасъл затвориха, имаме 2-3 големи огнища на птичи грип и доближават до нас... Положението е много тежко и ако няма помощ.... ОТ друга страна ние запазихме цените- яйцата не се качиха толкова много, както агнешкото, почти не се усети... Положението е много тревожно- щяха да изкупуват зърно, да дадат на производителите на някакви цени- нищо не се направи, отмина тихо, но така е- "съдбата на давещите се е в техните ръце". Всеки сам се справя, но- това е капитализъм. На Запад дават субсидии, намаляват ДДС-то, но вече сме свикнали..." 

Сред проблемите на производителите у нас е нежеланието им да се групират. Особено валидно е за малките производители, за тях ще е трудно в сегашната ситуация, казва Олег Прокопиев. Силни са сдруженията, които събират своите представители на кооперативен принцип, у нас обаче не се получава и според Прокопиев вероятно това се дължи на народопсихологията ни:

"Трудно се кооперираме, всеки се дели и гледа да да прекара другите. Това е, причината е такава... Опитахме се преди много години да направим една голяма кооперация, да се преработват заедно яйцата, обаче като се вдигнат цените, никой не иска да си продава яйцата по-ниско, като паднат- тогава почват да търсят помощ... С две думи- българска работа..."

Около 250 хиляди кокошки носачки се отглеждат в птицевъдния комбинат в Мизия. Финансовата помощ, която получават, е за надхуманно отношение, за изхранването им се използва собствен фураж, така се намаляват малко от непосилните разходи. Купуват соев и слънчогледов шрот, а цената им е скочила повече от 3 пъти. 

"Не всички ще оцелеят", смята Олег Прокопиев. 

В почти всички магазини от търговските вериги у нас могат да се намерят яйца, снесени от кокошките в птицевъдния комбинат в Мизия. Не малка част от яйцата се изнасят и за Германия- заради по-високите цени, но приоритет са българските потребители:

"Работим с веригите- повече от 20 години, естествено, че не можем да оставим пазара без яйца... Тук е сигурният пазар и трябва да си го пазим... "- коментира Олег Прокопиев. По думите му високите цени на фуражите и горивата при производствения процес, липсата на организация и желание за коопериране са в основата на част от проблемите, съпътстващи птицевъдния бранш. Не на последно място е и отношението на държавата:

сичко е политика, а когато политиците не мислят достатъчно за бранша, трябва сами да се спасяваме..." 

Чуйте звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10