В деня на първоучителите Кирил и Методий, училището в Ново село отбеляза своята 150-годишнина. Гости на тържеството в СУ "Св. Св. Кирил и Методий" бяха вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, представители на областната управа и други държавни институции.
Видинският митрополит Даниил отслужи тържествен водосвет. Лекция за правата и задълженията на българските граждани изнесе проф. Янаки Стоилов – конституционен съдия. В училищния концерт взеха участие ученици, самодейци от читалището и гостуващи мажоретки.
Училището е признато за иновативно, а от тази година се подготвят кадри за лозаро-винарския сектор, каза инж. Георги Георгиев, старши учител по професионална подготовка:
"От тази година започнахме с развитието на лозаро-винарство, защото регионът е добър, в цялата община имаме около 6500 декара лозя. Обръщаме се към това, към което бизнесът има необходимост от кадри и затова от тази година решихме да имаме и тази специалност - "Технолог в лозаро-винарството".
За Нелия Еремиева, която е старши учител по български език и литература, това е училището, с което свързва най-щастливите си моменти. Тя преподава в него вече осма година.
"Всъщност аз не съм започнала своя професионален път тук, но така се случи, че ще го приключа тук. През тези осем години натрупах още много радости и още много впечатления за учителската професия, която е моята любима професия и която е призвана да променя децата. А децата са нашето бъдеще, значи ние, променяйки децата, променяме и бъдещето, и света, надявам се към по-добро… Някои от най-щастливите си моменти съм преживявала в класната стая, защото децата винаги са заредени с много голяма енергия, с много голямо любопитство към света и това любопитство е двигателят, който задвижва времето все по-напред и по-напред, защото те виждат настоящето, но винаги искат да знаят какво ще се случи в бъдещето".
Вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави директора на училището за това, че съхраняват традициите в региона и спомагат за развитието и реализацията на младите хора в него:
"И в предишния си мандат, и сега, ние много често се срещаме с президента точно с местната власт на малките населени места, защото знаете, че в България има едно разделение на две - едните са от голямото сдружение на общините, там са големите, богатите общини и големите градове и едно малко сдружение, където членуват една не малка част от кметовете, които не са избирани. Те са просто назначени, защото за съжаление обезлюдяването - от тази "болест" боледува цяла България, не само този край... Много мъдро и далновидно ръководството на това училище се е обърнало към професионалната сфера, защото за мен една от най-големите бели, които направихме за тези 32 години, е да ликвидираме професионалните училища, т. нар. "техникуми". Сега много от бизнеса в България има нужда от средни специалисти, а такива няма и даже стана така, че не достига работна ръка. Затова, г-жо директор, Ви поздравявам за това, че не само пазите традициите на този регион и сте се обърнали към винарството и лозарството, но това, че давате занаят в ръцете на тези млади хора, за да не остават утре на улицата с едно общо образование, но да имат и начин, по който да си припечелват нещо и да заработват..."
При обиколката в училището вицепрезидентът се запозна с атмосферата, кабинетите и училищната база, обсъди и професионалните интереси на учители и ученици. Инж. Антоанета Станева се обърна към Илияна Йотова с молба:
"Бих искала да ви помоля и да ви кажа, че разчитаме на вас да лобирате за нас, когато влизат закони и наредби, които касаят финансирането на такива дейности и този закон "парите вървят след ученика" убива малките училища. Това е нещо, което спъва малките училища, то ги тормози, в смисъл такъв, че те нямат възможност да предложат на децата по-атрактивно обучение, от това което може да предложи големият град, където паралелките са големи, и където средствата са повече. Единствения начин да дойдат децата и да предпочетат това училище, което е родно, което е местно, което им дава възможност пак с квалифицирани учители да могат да получат съответното образование е този".
Илияна Йотова сподели за Радио Видин, че ще отнесе със себе си приятната атмосфера и емоция, която има и сантиментално значение.
"След като приключи официалното ми посещение, разбрах защо интуицията не ме е подвела и че точно на този много светъл празник, когато днес отбелязваме паметта на Светите равноапостоли Св. Св. Кирил и Методий, аз и моят екип избрахме да дойдем и да отговорим на поканата точно на училище "Св. Св. Кирил и Методий", тук, в село Ново село. Много рядко вече, в нашето забързано ежедневие и в този труден свят, в който живеем, се вижда на живо такъв възрожденски плам и такова желание в лицето на местната общественост, на учителите, на преподавателите- първо да си съхранят училището. Защото знаят, че ако загубят училището, са загубили всичко. Зная, че тяхната работа с децата никак не е лесна. Чухме, че една част от тях имат нужда от самостоятелни занимания. И въпреки всичко, те не жалят нито време, нито усилия, за да се занимават с тях, защото знаят, че бъдещето на страната ни започва от тук, от училището. От работата с децата. Не ме подведе интуицията и за още нещо. Когато влиза човек в училище като това, някак си спомня за първите класове, когато сме били самите ние ученици. Винаги дните преди 24-ти май бяха много вълнуващи. Аз даже си представям това училище, само след няколко дни, с колко венци и цветя ще бъде окичено. Има една неповторима атмосфера, която някак си новите сгради, които са съвременни, доста по-студени, не могат да пресъздадат тази атмосфера, която имат тези стари училища. Не случайно, качвайки се по стълбите, видях една стара мозайка, на която пише 1939 година-това е годината, в която е родена моята майка, а пък училище, което е на 150 години, може да се сменят мебелите, може да се сменят стените, може да се сменя обзавеждането, но атмосферата отпреди тези 150 години, аз съм сигурна, че живее още. И ако неговите създатели отпреди век и половина ни гледат някъде отвисоко, те има защо да се гордеят, защо да са доволни. Защото сме запазили техните традиции. Желая на всички много здраве, на всички преподаватели, на всички хора в село Ново село, да пазят училището като зеницата на окото си, да отделят достатъчно време на децата-те имат нужда от това. Не бива да ги оставяме само на технологиите и на компютрите. Точно в дни, в които говорим за войни, говорим за неща, които смятахме, че отдавна би трябвало да сме забравили, нуждата от човешко общуване за мен е най-важна. А още по-важно е да се занимаваме с децата ни- за да няма утре агресия, за да няма насилие, за да има мир".
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..
Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..
Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...
Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито. "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..