Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г. насам. Съдържа някои от по-значимите наблюдения на екипа на организацията за отминалата година. За съжаление през тази година докладът е по-скоро песимистичен, коментира Надежда Цекулова, директор „Кампании и комуникации“ в БХК.
Надежда Цекулова
"През тази година обхваща общо цели 19 теми. Освен традиционните глави, които хората, които се занимават с права на човека познават и които организацията ни следи от години, от миналата година има включена глава, посветена на климатичните права. През тази година за първи път има отделна глава, посветена на цифровите права и също едно нововъведение е специалното приложение, което подготвихме с колегите - свързано с новостите в европейското законодателство, обхващащо различните теми, които следим, свързани с правата на човека, както в новите, така и в традиционните теми, които следим, за съжаление се наблюдава по-скоро отстъпление от вече постигнати успехи в сферата на правата на човека. Това за съжаление не е национална тенденция, напротив, то е резултат от глобалните процеси, които поставят във все по-трудна ситуация както хората, които се опитват да се борят за защита правата на човека, така и най-вече представители на различни уязвими групи - хората, които са изпаднали в трудност или са в ситуация, в която имат нужда правата им да бъдат защитени."

В доклада позитивизъм се наблюдава в сферата на климатичните права. Въпреки че страната ни не догонва това, което се очаква от една държава, член на Европейския съюз, има доста активни граждански инициативи, както и политики на общинско ниво по отношение качеството на въздуха и качеството на водите, отбеляза Надежда Цекулова. Най-песимистичен е докладът в частта за независимостта на съдебната власт.  

"По отношение на сферите, в които може да се говори за най-тежко влошаване на средата, за съжаление отново и тази година трябва да изведем на преден план и пред скоби независимостта на съдебната власт най-вече. Това се дължи преди всичко на събитията от 2024 година, които в началото на годината дават основание за оптимизъм - промените в Конституцията и проектът за нов Закон за съдебната власт, чиято цел беше да се постигне едно ограничаване на безконтролните правомощия на главния прокурор. Решението на Конституционния съд, с което тези промени бяха отменени, практически казва на по-популярен език, че едва ли не структурата на съдебната власт в момента е конституционално закрепена и само Велико народно събрание може да я промени. Всъщност това постави въпроса за реформа в съдебната власт на много негативно ниво. Освен това, твърде тревожни бяха и разкритията за нерегламентирано влияние в съдебната система." 

Отделна глава в доклада на БХК е посветена на права на хората с психични разстройства в институциите. Няма нито един решен проблем в стационарната психиатрична помощ. Опитите за реформа буксуват, сочи докладът. 

"Това, което наблюдателите ни установиха е, че за съжаление, както достъпът, така и качеството на психиатричната грижа в държавните психиатрични болници далеч не съответстват на съвременните изисквания  и причината за това е драстично и дългогодишно неглижиране от страна на държавата на конкретно тази сфера на здравеопазване."

Сред правата, които България не успява да защити по най-добрия начин, са цифровите.  

"В глобален мащаб представата за цифрови права се развива и в момента, България обаче изостава с приемането на законодателство, което да защити в по-голяма степен българските граждани." 

В правото на Европейския съюз и в българското право липсва легална дефиниция на цифрови права, но през 2024 година ЕС приема няколко различни акта, чрез които се опитва да регулира взаимоотношенията  в цифрова среда, отбеляза Надежда Цекулова. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00

Село Периловец е с нов кметски наместник след сигналите за насилие

Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров.  За новото назначение говори кметът на община..

публикувано на 13.05.25 в 13:00