Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече спорт в училище искат учители и ученици

Снимка: Радио ВИДИН

На 17 май отбелязваме Деня на българския спорт. Професионален празник е на работещите в сферата на спорта. Спортуват ли учениците в училище, какъв спорт предпочитат да тренират, какво им дава спортът-  попитахме учители и ученици от две видински училища - Профилирана природо- математическа гимназия "Екзарх Анти I" и ПГ "Проф. д-р Асен Златаров".

Анелия Димитрова е учител по физическо възпитание и спорт 31-а години в Профилирана природо- математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Дълги години тренира лека атлетика, а след това спортът за нея става професия. 

"За мен най-важното е да възпитавам децата в името на спорта. Тренират ли, движат ли се, значи ще бъдат здрави и ще постигат не само успехи в спорта, но ще постигат успехи във всяко едно отношение. Те ще се научат да се борят, защото когато си научен да се бориш, тогава ставаш интелигентен, възпитан, даваш всичко от себе си във всяка една професия".

Учителите правят всичко възможно да амбицират децата да тренират спорта, който им харесва. Часовете в училище по физкултура са малко:

"Искаме повече часове, искам всеки ден да има часове по физкултура, защото това е най-важно за децата. Дори елементарни упражнения да правят, това е раздвижване. Децата трябва да бъдат ангажирани със спорт", категорична е Анелия Димитрова.

Учениците от видинската математическа гимназия искат да има повече часове по физкултура в училище:

"Тренирам футбол, от 9 години. От малък си обичам футбола. Върви добре засега. Спортът ми дава дисциплина... В училище в часовете покриваме нормативи, играем баскетбол, волейбол. Поне три часа да има на седмица... С баскетбол се занимавам, от половин година вече. Запали ме Деян Колев. Той ме попита дали искам да играя и аз реших да се запиша. Направихме отбор кадети. Догодина ще имаме отбор от 15 човека. Състезанията ми носят удоволствие. Искам малко повече часове по физкултура- четири или пет на седмица... От доста малка възраст ни се натяква, че трябва да се спортува. Родителите ми казаха, че мога да се запиша на каквото искам и ми дадоха избор. Първо тренирах волейбол няколко години, не бях чак толкова добра, но в момента тренирам спортни танци. Спортът дава емоции, заедно с приятели, ако тренираш, дава ти увереност... Аз тренирам волейбол вече от седем години. Аз съм сменила доста спортове, бях и на спортни танци, в момента също се занимавам и със народни танци, бях и на карате, но волейболът най-много ме подтикна да го играя, понеже ми харесва като спорт..."

Марина Димитрова е учител по физическо възпитание и спорт в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Казва, че спортът дава много: 

"Всички качества- като воля, като организираност, неумолимо израстване и развитие, т.е. човек се стреми към самоусъвършенстване, саморазвитие, дисциплиниран да бъде. Много ми е дал спортът. Физически поддържа ни добре, настроение, удовлетворение от постигнатите успехи. Аз като ученичка съм се занимавала със спорт и първоначално бях се насочила, че висшето ми образование ще бъде свързано със спорт и още нещо. Постигнала съм каквото съм искала и за мен това е най-добрата комбинация- съчетавам спорта като професионална работа и ми е хоби в същото време". 

Учителят изисква и от себе си да има обща физическа подготовка, за да дава добър пример. Чувства се добре в училището, в което работи, спокойна, уверена и оценена.

Фитнес и футбол- това са предпочитаните спортни занимания на група момчета, ученици от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин:

"Ходя на фитнес, защото ми харесва много. Работя си цялото тяло там...  Футбол тренирам, от една година. Редовно ходя на тренировки... Аз също тренирам в "Бдин"- Видин. Футболът за мен е начин да избягам от света. Когато се концентрирам с топката, забравям света, фокусирам се само в нея. Аз сам се мотивирам... Спорът дава здравословен начин на живот... В училище часовете по физкултура трябва да са цяла седмица, всеки ден..."

В гимназията учи Георги Петков. Роден е в Канада и докато е живял там е тренирал хокей:

"Играл съм хокей. Роден съм в Канада, живял съм там. Сега само фитнес. В Канада това е любимият спорт, всички го играят. Навсякъде има зали за хокей. От 2-3 години може да започнеш".

17 май е обявен за Ден на българския спорт с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 година. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната след освобождението й от османско иго (1878). За първи път в България швейцарците внасят футболни топки и различни уреди за гимнастика. Те основават и гимнастическата организация "Юнак". Шарл Шампо е и първият участник за България на Летни олимпийски игри - през 1896 г. в Атина. Състезава се в три индивидуални дисциплини на гимнастика. На прескок заема престижното пето място и донася първите две точки за България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30