Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече спорт в училище искат учители и ученици

Снимка: Радио ВИДИН

На 17 май отбелязваме Деня на българския спорт. Професионален празник е на работещите в сферата на спорта. Спортуват ли учениците в училище, какъв спорт предпочитат да тренират, какво им дава спортът-  попитахме учители и ученици от две видински училища - Профилирана природо- математическа гимназия "Екзарх Анти I" и ПГ "Проф. д-р Асен Златаров".

Анелия Димитрова е учител по физическо възпитание и спорт 31-а години в Профилирана природо- математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Дълги години тренира лека атлетика, а след това спортът за нея става професия. 

"За мен най-важното е да възпитавам децата в името на спорта. Тренират ли, движат ли се, значи ще бъдат здрави и ще постигат не само успехи в спорта, но ще постигат успехи във всяко едно отношение. Те ще се научат да се борят, защото когато си научен да се бориш, тогава ставаш интелигентен, възпитан, даваш всичко от себе си във всяка една професия".

Учителите правят всичко възможно да амбицират децата да тренират спорта, който им харесва. Часовете в училище по физкултура са малко:

"Искаме повече часове, искам всеки ден да има часове по физкултура, защото това е най-важно за децата. Дори елементарни упражнения да правят, това е раздвижване. Децата трябва да бъдат ангажирани със спорт", категорична е Анелия Димитрова.

Учениците от видинската математическа гимназия искат да има повече часове по физкултура в училище:

"Тренирам футбол, от 9 години. От малък си обичам футбола. Върви добре засега. Спортът ми дава дисциплина... В училище в часовете покриваме нормативи, играем баскетбол, волейбол. Поне три часа да има на седмица... С баскетбол се занимавам, от половин година вече. Запали ме Деян Колев. Той ме попита дали искам да играя и аз реших да се запиша. Направихме отбор кадети. Догодина ще имаме отбор от 15 човека. Състезанията ми носят удоволствие. Искам малко повече часове по физкултура- четири или пет на седмица... От доста малка възраст ни се натяква, че трябва да се спортува. Родителите ми казаха, че мога да се запиша на каквото искам и ми дадоха избор. Първо тренирах волейбол няколко години, не бях чак толкова добра, но в момента тренирам спортни танци. Спортът дава емоции, заедно с приятели, ако тренираш, дава ти увереност... Аз тренирам волейбол вече от седем години. Аз съм сменила доста спортове, бях и на спортни танци, в момента също се занимавам и със народни танци, бях и на карате, но волейболът най-много ме подтикна да го играя, понеже ми харесва като спорт..."

Марина Димитрова е учител по физическо възпитание и спорт в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Казва, че спортът дава много: 

"Всички качества- като воля, като организираност, неумолимо израстване и развитие, т.е. човек се стреми към самоусъвършенстване, саморазвитие, дисциплиниран да бъде. Много ми е дал спортът. Физически поддържа ни добре, настроение, удовлетворение от постигнатите успехи. Аз като ученичка съм се занимавала със спорт и първоначално бях се насочила, че висшето ми образование ще бъде свързано със спорт и още нещо. Постигнала съм каквото съм искала и за мен това е най-добрата комбинация- съчетавам спорта като професионална работа и ми е хоби в същото време". 

Учителят изисква и от себе си да има обща физическа подготовка, за да дава добър пример. Чувства се добре в училището, в което работи, спокойна, уверена и оценена.

Фитнес и футбол- това са предпочитаните спортни занимания на група момчета, ученици от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин:

"Ходя на фитнес, защото ми харесва много. Работя си цялото тяло там...  Футбол тренирам, от една година. Редовно ходя на тренировки... Аз също тренирам в "Бдин"- Видин. Футболът за мен е начин да избягам от света. Когато се концентрирам с топката, забравям света, фокусирам се само в нея. Аз сам се мотивирам... Спорът дава здравословен начин на живот... В училище часовете по физкултура трябва да са цяла седмица, всеки ден..."

В гимназията учи Георги Петков. Роден е в Канада и докато е живял там е тренирал хокей:

"Играл съм хокей. Роден съм в Канада, живял съм там. Сега само фитнес. В Канада това е любимият спорт, всички го играят. Навсякъде има зали за хокей. От 2-3 години може да започнеш".

17 май е обявен за Ден на българския спорт с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 година. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната след освобождението й от османско иго (1878). За първи път в България швейцарците внасят футболни топки и различни уреди за гимнастика. Те основават и гимнастическата организация "Юнак". Шарл Шампо е и първият участник за България на Летни олимпийски игри - през 1896 г. в Атина. Състезава се в три индивидуални дисциплини на гимнастика. На прескок заема престижното пето място и донася първите две точки за България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Директорът на РБ „Михалаки Георгиев“-Видин Десислава Иванова

Десислава Иванова: Видинската библиотека е единствената, която заема книги и организира събития в малките населени места

Динамична 2024 година изпрати Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. През изминалите 12 месеца културната институция отново имаше добре работеща програма за деца, достатъчно и разнообразни събития за възрастни, успех постигна и доброволческата инициатива в помощ на библиотечните специалисти. Успешно са реализирани няколко проекта,..

публикувано на 01.01.25 в 16:07

Астрологът Галя Георгиева: 2025 година ще е добра за България

През 2025 година ще бъдат посети семената на бъдещето, но първо трябва да се обърнем към вътрешния си свят и да завършим изоставени проекти. Така астрологът Галя Георгиева разчете картата на небесните явления, които ще се случват и ще определят събитията през новата година.  "Новата година като сбор от числата 2025 е 9. А 9 е числото на края,..

публикувано на 01.01.25 в 14:04
Двуметрова сурвачка беше издигната в центъра на Видин по време на фолклорния събор Бъдник

Сурвакането в миналото и днес

В първия ден от новата година отново припомняме за един обичай, който се предава през вековете и е много древен. Става въпрос за "сурвакането" . Етнографската наука се занимава с него в традиционния период- от средата на XIV век насам, но този обичай е по-стар и има своите корени по-отдавна, обясни за Радио Видин Сашка Бизеранова, д-р по..

публикувано на 01.01.25 в 13:00

Свети Василий Велики и Обрезание Господне: Пътят към добродетелите

В първия ден на януари наред с веселото посрещане на новата година имаме и други поводи да празнуваме. В църковния календар днес е денят на един от значимите християнски празници - Обрезание Господне и така също денят на един от ярките Отци на Църквата и вселенски учители - св. Василий Велики . Името и производните му носят 116 хиляди..

публикувано на 01.01.25 в 10:00

Електронното таксуване в градския транспорт във Враца предизвиква полемики

В градския транспорт във Враца преди два месеца беше въведена електронна система за таксуване на пътниците. Оказа се, че има недоволни от този начин на заплащане на превоза. В отговор на оплакванията на врачани от общинската управа припомниха, че новата система е в тестови период и все още се усъвършенства. Системата е от отворен тип и..

публикувано на 31.12.24 в 15:00

Каква беше 2024 година за видинчани: Равносметка и надежди

В края на 2024 година правим равносметка на събитията и на това, което се случи във Видин, страната и в личен план на видинчани.   Попитахме жители на областния град каква 2024 година изпращат. "За нас като хора, мисля, че е добра. Щом има мир е добре. За държавата не бих казал, че е нещо необичайно с изключение на политическата ситуация.....

публикувано на 31.12.24 в 14:27

Училищна лавка във Видин предлага здравословни закуски

Здравословна закуска се предлага в ученическата лавка в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин. Предложенията са две - тортиля и протеиново кремче. Това е само началото, смятат преподавателите и директорът, които искат да научат учениците да усетят добрия вкус и ефект на здравословната храна, да започнат да я..

публикувано на 31.12.24 в 14:00