Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъдат представени 19 доклада

Краеведски четения организират в Монтана

Снимка: Общински младежки дом- Монтана

19 доклада ще бъдат представени по време на традиционните Краеведски четения в Монтана. Това е 45-ото издание на събитието, организирано от Дружеството на краеведите в града. Посветено е на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май, и на 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски, обясни председателят на Дружеството на краеведите Стефан Стефанов:

"Ние съществуваме от 1992 година. Преценихме, че можем да правим по две краеведски четения в годината. Досега сме направили 40. Но имаме 3 изнесени четения в село Смоляновци - две, и едно в Лом. Направили сме и едно допълнително четене в чест на Илинденско-Преображенското въстание. В 45-тите краеведски четения участниците са 19. При нас има петима музейни работници, от държавния архив има двама".

Директорът на Държавен архив Монтана Ангелина Емилова ще запознае присъстващите с участието на ломчани в македоно-одринското опълчение. Темата я заинтересува, след като разбира, че най-младият сред тях е едва 13-годишен. 

"Първата причина да се обърна към тази тема е, че самата аз съм ломчанка и всичко, свързано с историята на Лом ме вълнува. Втората причина е, че съвсем случайно попаднах на информация за най-младия опълченец през този период Минко Минков, това е едно 12-13 годишно дете от Лом. Това ме накара по-сериозно да се обърна към ломчаните, участвали в македоно-одринското опълчение 1912-1913 година. Разбира се, смятам, че това ще бъде един дълъг период на проучване, с тези краеведски четения поставям началото, защото при издирването на документи се натъкнах на доста интересни неща".
 
Още любопитни факти за участието на ломчани в македоно-одринското опълчение ще бъдат представени по време на 45-тите краеведски четения. Началото им е утре, 19 май, от 10:00 часа в ритуалната зала на Младежкия дом в Монтана. 

Цялата програма: 

1"Антропоморфни керамични фигурки от епохата на халколита от района на Монтана" – Петя Аспарухова

2.  "История на селищата от Лопушанското поречие" – Анюта Каменова-Борин

3.  "История на село Студено буче" – Арсен Филипов

4.  "Капитан Златко хайдутин от село Смоляновци" – Петър Младенов

5.  "Пафтата – отличителният белег на омъжената жена, символ и красота" – Десислава Димитрова

6.  "Някои малко известни факти, свързани с второто издание на Софрониевия "Неделник" – "Евангелие поучително" от 1856 г., преписано и поправено от свищовския учител Тодор Хрулев" – Даниел Йорданов

7.  "Подземните богатства на област Монтана" – инж. Иван Нончев

8.  "Ломчани в македоно-одринското опълчение (1912 – 1913 г.) "– Ангелина Емилова

9.  "Една банкнота от 500 рубли във фонда на РИМ-Монтана и паричното обращение по време на Гражданската война на Русия след Октомврийската революция“ – доц. д-р Ваня Иванова

10.  "Да не смесваме Харитовия, Минкиния и Сапунджиевия чифлик източно от гр. Фердинанд"– Славко Григоров 

11.  "Иван Кръстев. Из живота на един български емигрант в Аржентина" – Мариан Замфиров

12.  "Автентични документи от 1944/1945 г. за Народния съд в Михайловград" – Митко Колов

13.  "Известни личности в Брусарци (1944 - 2022)" – Серьожа Вълков

14.  "Две купи във връзка с дейността на Доброволната организация за съдействие на отбраната (ДОСО)" – Мариус Георгиев

15.  "Бележки за дейността на Клуба на туристите ветерани при Туристическо дружество "Монтана" по случай 30-годишния му юбилей“ – Иван Станчин

16.  "Профилакториумът в село Мартиново" – к.м.н д-р Георги Б. Георгиев

17.  "Благодетелят на гр. Монтана инж. Илия Соколов"– Стефан П. Стефанов

18.  "Музикантът Тодор Павлов от село Белимел" – Ефросина Ангелова

19.  "Любомир Сердев – авторът на първия учебник по ромски език у нас" – Камелия Александрова


           




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45