Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Фабрика за емоции" отваря врати във Видин

2
Превантивно-информационен център Видин

"Фабрика за емоции" ще развива емоционалната интелигентност на видинските деца. Инициативата е на Превантивно-информационен център Видин, който кани деца и младежи да участват в интерактивни игри и ателиета за моделиране на емоции. Целта е младите хора да се научат да разпознават, да назовават емоциите си и да могат да ги контролират, обясни председателят на организацията Лора Стоянова:

"В последните години много често, ежедневно дори, ставаме свидетели на новини за разпада на самоконтрола при младежите, за невъзможност за контрол на емоционалните пориви. Това е причината да се опитаме да ограмотим емоционално децата, защото в училище някак си не остава време да се фокусират върху това нещо - да изграждат емоционална интелигентност, всъщност да ограмотяват децата, което е първата стъпка към изграждане на емоционална интелигентност и съответно адаптивни социални умения, които са нужни, за да можем да функционираме нормално във взаимоотношения- било то в училище, било то в къщи. Някак си в семейството сякаш не се обръща внимание на това децата да умея да разпознават, да назовават емоциите, да осъзнават откъде идва тази емоция... Когато едно дете разпознава собствените си емоции и знае откъде идват, защо ги има, какво говорят и впоследствие се опитва да ги контролира, би могло да е много по-адаптивно в социалната среда..."

Част от екипа на Фабрика за емоции, Снимка: Радио Видин
"Фабрика за емоции" ще работи с деца и млади хора от 7 до 19 години. Подготвена е програма за срещите с тях до края на лятото. Откриването е на 6 юни, от 10:30 часа в БиблиоПощата във Видин. Темата на първата среща е "Развитие на умения за разпознаване, разбиране и развитие на емоциите", обясни психологът Веселка Димитрова:

"Много е важно е да бъдат разбрани нашите емоции, защото те са определящ и движещ фактор. Това, което забелязваме, е, че и на възрастни хора е трудно да определят каква емоция изпитват в момента, в който я изпитват, накъде го води тя и как му влияе, как му се отразява занапред в живота и какви последици има за неговите решения. А за едно дете е още по-трудно, особено в този дигитален свят, те са зад монитори, рядко общуват помежду си, както, разбира се, и при възрастни хора, но при децата е доста засилено, а те имат нужда от социални контакти в този етап от развитието си, което им пречи да опознаят себе си, своите чувства, чувствата на другите..."

"Развитие на умения за адаптивно социално взаимодействие, "Регулиране на емоционалните състояния и самоконтрол" са следващите теми във "Фабрика за емоции". Вижте програмата до края на лятото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10