Антикризисните мерки, за които е постигнат политически консенсус при проведените консултации между коалиционните партньори, предвиждат засилване на държавната подкрепа в две основни направления - мерки за подкрепа на бизнеса и пакет от социални мерки. Предвидени са различни по характер инструменти и механизми на подкрепа, в т.ч. увеличение на размера на данъчното облекчение за деца, въвеждане на нулева ставка на ДДС за доставка на хляб за срок от една година, компенсация за физическите лица, крайни потребители на горива, освобождаване от акциз на електрическата енергия и природния газ, намаляване на ставката на ДДС за доставките на природен газ и на централно отопление, намаляване на размера на законната лихва при забава при физическите и юридическите лица и не на последно място подкрепа за най-уязвимата група в обществото за поскъпването на стоките от първа необходимост - групата на възрастните хора - със значително по-високо от планираното с първоначалните разчети увеличение на размера на пенсиите от 1 юли 2022 г., допълнителен механизъм за подобряване на адекватността на пенсиите от октомври и други, обясняват от Министерството на финансите.
Заетостта ще продължи да се увеличава. Основните рискове по прогнозата идват по линия на развоя на конфликта в Украйна.
Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди на извънредно заседание днес следобед окончателните варианти на проектите за актуализация на държавния бюджет и на бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса. Антикризисните мерки обаче отново разделиха коалиционните партньори. Председателят на бюджетната комисия в парламента и народен представител от ИТН Любомир Каримански каза във Видин, че техните предложения не са приети:
"Ние предложихме не просто нулева ставка за хляба и хлебните изделия, а и за отделните елементи, които участват в съставянето на нулевата ставка за хляба като компонента, например брашното. Дадохме и алтернатива- ако това не се предложи, то да бъдат компенсирани хората, които потребяват хляб и хлебни изделия, с тип ваучер, който може да поема част от тежестта на това оскъпяване. Къде се крие негативът при прилагането на единната нулева ставка за всички? Негативът е там, че имаме различно ползване на качество на хляба, т.е. едни ползват, ако имат по-малко пари, най-ниските качества, други, които имат много пари, могат да си позволят да избират между 5 до 10 артикула. Когато правим нулева ставка на хляба, позволяваме и на тия най-богатите да ползват най-скъпия хляб с нулева ставка. Всички наши мерки са били пречупвани през това, че трябва да се създадат т.нар дефиниции за уязвими групи. Помолих колегите от изпълнителната власт да помислят и да ни предложат дефиниции за уязвими групи. Не всички са уязвими групи, за да можем да намалим на всички ДДС, не всички имат нужда от намаляване на ДДС за отопление, на газ, на ток, за да може всички да го ползват. Бяхме против това, което до този момент се правеше, "на калпак" да бъдат предоставяни някакви отстъпки, компенсации. Предложихме, че е необходимо цената на тока, цената на газа, на всички енергоносители и горива да бъде диференцирана, което означава само едно- тези, които са най-много засегнати, да имат най-високи отстъпки, тези, които са с достатъчно средства и могат да си позволят да си отопляват примерно басейн, те тогава да не получават такива отстъпки. Смятам, че е справедливо. Нали към това се стремим- нашата система да бъде солидарно отговорна, а като че ли от всички тези мерки, от които, да ще има ефект, но леко липсва солидарният елемент."Като тревожна определи ситуацията в страната, народният представител от ГЕРБ/СДС от Видин Росица Кирова. Според нея готвените от правителството антиинфлационни мерки няма да имат очаквания ефект:
"Инфлацията и ръстът на цените все по-осезаемо ще оказват влияние върху живота на хората около нас. Всички мерки, които се предлагат, до момента са просто едно добро пожелание. Искам да ги видя заложени в бюджета и да видя как ще работят. По-голямата част от мерките едва дали ще произведат необходимия ефект. Подходът е неправилен, защото ние всички плащаме за помощта, която държавата ще окаже, но когато помощта се оказва "на калпак", обслужва онези, които имат нужда и такива, които нямат нужда от нея. В кризисни ситуации държавата би трябвало да обърне внимание на хората, които са нуждаещи се, а такива има много. Във Видин, например, има много граждани, които не ползват автомобилите си. С какво тези 25 ст. отстъпка за горивата ще подобрят живота им. Напротив- ще разпределят техните пари, които биха могли на тях да им помогнат, на хора, които ползват автомобили по-често и които си позволяват да пътуват повече. Увеличението на пенсиите, за което се говори, че ще е 21%, всъщност това увеличение се получава от вкарването на COVID надбавката в размера на пенсията, т.е. размерът почти не се променя. Аз искрено се надявам сред тези мерки да има някоя, която наистина да подпомогне хората, защото ситуацията е критична, но при доста от мерките има сериозен елемент, за който се замисляме дали всъщност няма да увеличи инфлацията вместо да подпомогне най-нуждаещите се.""Мерките, които са предложени от правителството, са половинчати. Предстоящата актуализация на бюджета няма да е последната. Разчетите, които се правят от това правителство, се правят така, че се очаква наесен да имаме нова актуализация." Такава пък е позицията на партия "Възраждане".
"Много по-лесно е вместо да даваш пари на един човек, просто да не му ги вземаш. Относно отстъките за бензина- ние предложихме много по-просто решение. Вместо да правят оттъпка на човека, пък после тия пари да се връщат обратно на бензинджията, просто намалете акциза на бензина и цената пада. Защо да вземеш парите, пък после да изчисляваш, пък да ги връщаш... Същото нещо е и с финансовите стимули", каза във Видин председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов.
Днес финалният вариант на актуализацията на бюджета ще бъде обсъден от социалните партньори, а до края на седмицата - внесен в Народното събрание.
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..