Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четвъртокласниците в област Видин с по-високи резултати по български език

Снимка: БГНЕС






 Четвъртокласниците имат по-добри познания по български език и литература  отколкото по математика. Това показват резултатите от тазгодишното национално външно оценяване по двата предмета.
В област Видин са се явили 507 ученици на НВО по български, а по математика 505 ученици, тенденцията в област Видин е подобна, децата се представят по-добре по български език и литература, казва Ангел  Донкин, началник РУО Видин:

 "Върху резултатите се отразяват и промени в самите тестове за НВО, които изискват все повече мислене, съобразителност и справяне с практически ситуации. Това предполага повече усилия и постоянство при усвояване на материала. Предстоят анализи на регионално и училищно равнище, както и стъпки за преодоляване на пропуските...4


В ОУ "Иван Вазов" Видин по БЕЛ учениците са постигнали средно 81,49  точки от 100, а по  математика 59, 68 точки, което е много добър резултат,  смята Вили Миладинова, начален учител:


"Общият резултат по български показват, че имат много добри познания, имаме много отлични оценки и само две четворки ...По математика подготовката ни е системна и последователна, децата решаваха много задачи ..Общият резултат по математика е добър..Лек спад има по математика в сравнение с българския, това се дължи може би на многото задачи - 25 на брой и времето се оказва малко..."   


Резултатите от изпитите доказват за пореден път, че по математика учениците се справят най-трудно с геометрията, пространственото мислене и практическо прилагане на наученото в реални ситуации.
По-ниските резултати по математика коментира Анита Димитрова, начален учител в първо основно училище град Берковица:

 "Това, което аз наблюдавам е не само ковид-пандемията...Учебното съдържание и малкото време за упражняване върху новия материал, особено в 4 клас,  е по-голята  причина и другата причина е, че самият тип  задачи, които се решават от 1 до 4 клас, те, нямат нищо общо с това, което се дава на матурата ...Математиката е много далечна за децата...Начинът на поднасяне на задачата е много сложен...Подточка "В" на последната задача например....Нямаме право да видим работите си на децата и нямаме възможност да си направим анализ...Бланката, която трябва да попълват, е пречка за справянето за децата. Масово децата допускат грешки при пренасяне в бланката ..."


Повече може да чуете в прикачените звукови файлове. 


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00