Понякога не осъзнаваме, че притежаваме някакъв талант и хората около нас са тези, които първи го забелязват. Такава е и историята на Борислав Борисов от Видин. Един ден той фотографира крепостта "Баба Вида" с мобилния си телефон. Публикува снимката в известна група във фейсбук и фотографията се харесва от близо 5 хиляди души. Това навежда Боби на мисълта, че явно има "око" и започва да снима все повече. Скоро той разбира, че мобилният телефон не му е достатъчен и си купува професионален фотоапарат. И така повече от 6 месеца той не е спирал да снима и да придобива нови знания. Боби е на 37 години и професията му е далеч по-различна от новото му хоби - фотографията:
"Опитах да се занимавам с мобилна фотография, тъй като нямах апарат, но след това усетих, че нещо не ми достига и имах нужда да надградя себе си и да усъвършенствам това, което правя."
Видинска фото планер група приема Боби в групата, начело с фотографа Николай Наумов.
"Той доста неща ни показа, научи ни на техники, които няма как да ги научиш от YouTube и от четене, просто трябва всичко да се види нагледно и някой да ти го покаже."
Най-предизвикателна част да бъдеш фотограф за Боби е това, че се чувстваш по-различен от другите.
"Виждаш нещата по друг начин. Обикновените хора се разхождат, говорят си за някакви забележителности, пък ти ги пречупваш през твоята призма по съвсем различен начин. Дори още преди да си направил снимката, преди да се я обработил - ти я виждаш почти в готов вариант. Това чувствам аз лично. Дали виждам залези, изгреви, всякакви светлосенки, отражения, локви... Всичко друго дето хората го заобикалят и гледат да не стъпят в тях примерно."
От самото начало Боби започва с пейзажната фотография.
"Не бих казал, че е по-лесна, но имаш право на много опити. Заставаш срещу "Баба Вида" и започваш да я снимаш 100-200, хиляда пъти - тя си е там и не мърда. Единственото нещо, което трябва да гониш, това е светлината. Да не е много агресивна, да не е на обяд. Хубаво или да е рано сутрин, или да е в синята зона - някъде след 19 часа, когато е най-мека светлината."
В последствие обаче Боби усеща, че да снима пейзажи, не му е достатъчно и започва да снима хора.
"Това е сериозно предизвикателство. Аз лично предпочитам непринудените снимки на хора, които не знаят, че ги снимаш или по-скоро те знаят, че ги снимаш, но не очакват точно в този момент да ги заснемеш... Това много ми допада."
В профила на Боби често могат да се видят изгреви, защото той обича да спортува и съчетава тичането рано сутрин със заснемането на изгряващото слънце.
Постпродукцията е също любим момент на Боби:
"Въпреки хората, които не са фенове на това нещо, аз смятам, че е почти задължително, защото всички сме били свидетели на една снимка, която е прясна и необработена каква е разликата. Тук не говорим за обработка и изменяне на физиономии, хора и др. части. Тук говорим за подобрение на снимката, нищо повече. Просто малко повече цветност, малко повече някоя светлосянка."
Любимата фотография на Боби е чернобялата.
Може да видите фотографиите на Боби тук
Чуйте цялото интервю в прикачения звук.
Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..
Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България. Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..
Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..
Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта. Сигридур решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..
За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница. 80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител. "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..
На 1 април отбелязваме Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях. Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..
Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно, каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..