Годишна изложба на класа по изобразително изкуство на Обединена школа по изкуствата (ОШИ) "Добри Христов" към НЧ "Разум 1883" - Монтана с преподавател Петър Григоров ще бъде открита тази вечер. Ще бъдат изложени разнообразни картини на младите художници от обединената школа - портрети, пейзажи, натюрморт и много други.
Класа по рисуване е много разнообразен, в него има деца от 5 годишна възраст до 18 годишни и всеки е със своите индивидуалности, разказа за Радио Видин преподавателят по изобразително изкуство Петър Григоров:
"Следваме някаква учебна програма като в училище, тясно специализирана, всеки човек подсказва сам от какво има нужда и в каква посока иска да се развива и индивидуално с всеки чертаем план за развитие... Картините на всяка годишна изложба която правим са от текущата година, от последната. Пандемията доста им разстрои отношението не само към живота но и към рисуването, но мисля, че вече влизат в ритъм и се успокоиха нещата. Темите са най-разнообразни. Абсолютно всичко, което ни заобикаля като одушевени и неодушевени предмети, пейзажи, портрети на близки, роднини, познати, на идоли. Децата които участват са около 70 с по няколко картини и нивото им е доста високо, казвам го с чиста съвест, не за да ги похваля, и наистина много сериозно са се отнесли към рисуването. Приемат го като свое верую".
"В школата научих главно как да рисувам по-добре. Тези 6 години, определено научих много неща и то най-вече от разговори с другите деца в школата, с господина, защото когато седим и рисуваме, за да не скучаем си обсъждаме различни теми. Така че определено беше много приятно прекарано време... Аз рисувам главно с маслени бои, рисувам главно портрети - две картини, за които съм сигурна, че ще са там, са портретите на моята прабаба и прадядо. Рисувах от стари снимки. Вълнуващо е защото, ако трябва да съм честна, позабравих какво е чувството на изложба - хората да обикалят да ти гледат картините, на които им е харесало да идват, да ти казват колко добре си се справил. Най-вече много харесвах това просто да виждам картините на всички деца подредени заедно и ставаше много хубаво. На годишната изложба просто като видиш картините ти окачени в залата знаеш, че всичко за което си се мъчил през тази една година да направиш, в крайна сметка се отплаща и хората го виждат и оценяват колко много труд си положил".
"В момента се стремим към академично ниво, което на мен ми трябва за кандидат-студентските изпити. Аз лично искам да кандидатствам в Националната художествена академия в София и без школата в Монтана това със сигурност нямаше как да стане. В изложбата ще участвам с две мои картини, които са на модели... Много от малките деца в момента просто ще покажат любовта си към рисуването чрез картините, спокойствието, което изпитват по време на учебния процес. В школата сме със смесени групи, което позволява на по-малките да се вдъхновяват и мотивират от по-големите. Аз включително съм в тези групи и от предходни години други мои съученици, които вече са завършили бяха успешно приети в Академията в София. и това на мен ми даде голям тласък и увереност да се опитам и аз впоследствие да кандидатствам".
Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..
Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..
Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..
Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..
Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..
В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..
В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия - Илинден . "Защото кое е по-лесно?..