Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данните сочат, че вотът на недоверие ще успее, но въпросът е какво правим оттук нататък

Росица Кирова: Омразата стана водещият двигател в правенето на политиката

Не мисля, че едни нови избори ще произведат нещо различно в българския парламент

Снимка: БГНЕС

Днес народните представители дебатират по внесения от ГЕРБ вот на недоверие срещу правителството. Опозицията посочи като мотив финансово-икономическия провал на кабинета. Бившите управляващи смятат, че коалиционните отношения се регулират с натиск, а подкрепата за кабинета се осигурява с пазарлъци.

До поредната политическа криза у нас се стигна след като лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов изтегли своите министри от правителството и обяви, че снема доверие от премиера Кирил Петков и министъра на финансите Асен Василев.

"Политическата обстановка е отражение на здравето на нашата нация. Не ме учудва нищо от това, което се случва, натъжава ме. Не би трябвало да ни отчайва, защото ако всички се откажем да положим усилия, нищо няма да се промени. Чакам по някакъв начин разум, който да ни обедини. Разум между онези, които трябва да си говорят в парламента и на всяко едно друго място, където има публични институции. Прекаленото делене на партии, партийки, леви, десни, фракции и т.н. в един момент ни доведе до състояние, в което омразата стана водещият двигател в правенето на политиката, а не трябва да е омразата, а съзиданието. Българите са изключително уморени от поредицата избори, които не произведоха нищо различно и които през последната една година ни дадоха изключително пагубно за държавата управление", това каза в "Посоките на делника" заместник-председателят на Народното събрание и депутат от Видин Росица Кирова и добави:

"Попаднахме в ситуация, в която много хора дойдоха да се учат в парламента на каквото и да е. Би било много жалко, ако ви разкажа как се редят на опашка в столовата и какво правят едни млади хора, които ни управляват, защото е срамно. Това е управлението на държавата. Политическият живот в страната и това, което се случва в момента, не ме радва. Хората не живеят по-добре. Ако има нещо порочно и неставащо в модела, то трябва да се смени и да се изкорени, но не по този начин. Това, което се случва е тревожно, това е положението в политиката в момента. Всички формации в Народното събрание представляват някого, представляват група граждани, които са ги избрали и изпратили там. Няма как да им кажеш напуснете, махнете се, защото те имат своето основание да са там. Би трябвало с тях да се опиташ да разговаряш, би трябвало да се опиташ да ги убедиш в правотата си, да ги приобщиш към към някакви общи цели. Аз това не видях в това Народно събрание. Предстои ни една много тежка, трудна, турбулентна седмица. Не зная какво ще се случи, ще разберем. Изключително уважение изпитвам към Никола Минчев. Като колега и председател на Народното събрание работихме с него чудесно. Той обаче стана жертва на собствения си премиер и на инструкциите, които получаваше от парламентарната си група."

Народният представител от гражданската квота на ГЕРБ-СДС даде своята прогноза и за развитието на политическата криза:

"Искрено се надявам едни нови предсрочни парламентарни избори да произведат нещо различно. Това, че имам надежда обаче не означава, че така ще се случи, за голямо съжаление. Не мисля, че едни нови избори ще произведат нещо различно в българския парламент. Политическите формации ще бъдат почти същите, ще се разменят част от процентите. Политическата формация, от която аз съм кандидат от Видин, коалиция ГЕРБ-СДС, ще запази лидерската си позиция и в следващия парламент. Ще увеличим депутатите, които имаме, но това няма да ни даде възможност да управляваме самостоятелно, ако не намерим начин, път, мост и общи цели да се обединим с част от формациите в парламента. Данните сочат, че вотът на недоверие ще успее, но въпросът е какво правим оттук нататък, какво ще се случи при парламентарната рулетка, когато започнат отново да се връчват мандатите, около какви цели бихме се обединили всички заедно, бихме ли го направили като общество."

Мръсна игра ли се оказа българската политика?

"Аз все се надявам, че не е игра, надявам се, че е сериозно занимание за хора, които са направили нещо в живота, реализирали са нещо и биха искали да дадат нещо на обществото. Ако въпросът е по друг начин формулиран- има ли много мръсотия в политиката, да, има. Често пъти хора, като мен, които там попадат поради някаква кауза, която ги е водила през последните години, си задават въпроса "какво правя тук?". Най-лесно е обаче да се откажеш. Не приемам политиката като игра, в момента я приемам като едно тежко занимание и ангажимент към обществото, който не зная докъде ще ме отведе. Искрено се надявам обаче да видя резултат от това, което правя."

Повече- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28