Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходима ли е нова актуализация на бюджета- за какво настояват синдикатите?

Снимка: Радио Видин

Миналата седмица, в ситуация на разгорещени страсти в НС, депутатите приеха на първо четене актуализацията на държавния бюджет. В сметката е заложено да харчим малко повече отколкото изкарваме. Точните разчети показват, че до края на годината е планирано да изхарчим с близо 2 млрд. лева повече. Ръст ще има и при приходите- с близо 1 млрд. 650 млн. лева. До увеличаване на дупката в бюджета обаче няма да се стигне, показва крайната сметка. Така заложеният дефицит остава 4,1 %. Оказва се, че освен приходите и разходите, цените също ще се увеличават. Предвидената инфлация е близо 12 %, а икономическият растеж е 2,9 %. Финансовият министър Асен Василев обясни, че в момента икономическите условия са драстично променени спрямо началото на годината, когато бе приет Бюджет 2022. Актуализацията отчита тези промени и затова се предлага по- нисък растеж на БВП. Предложен бе и пакет антикризисни мерки, които предвиждат повече пари да останат в домакинствата и фирмите. Предвидено е намаляване на акциза на някои стоки. Увеличава се данъчният кредит за млади семейства, който ще се изплаща на всеки три месеца. Асен Василев добави, че в проекта за актуализация на държавния бюджет се предлага и увеличаване на държавния дълг, но не се налагат допълнителни разходи. За финансирането на предстоящи плащания по дълга от 2,3 млрд. лева през март 2023 г. правителството предлага през това лято да се вземе нов заем, тъй като по думите на Василев условията за момента са по-добри за това. 

Новата актуализация на бюджета за 2022 година трябва да влезе в сила от 1 юли. Представителите на работодателските организации, и синдикатите излязоха с остри критики още в началото на месеца, след проведения Национален съвет за тристранно сътрудничество. Основното недоволство на бизнеса бе, че в актуализацията не е предвидено продължаване на компенсациите за ток за фирмите. От Асоциацията на индустриалния капитал в България съзряха като основен проблем готвеното увеличение на пенсиите без оглед, според тях, на стабилността на пенсионната система. За 760 лева минимална работна заплата пък настояха от най- голямата синдикална организация у нас- КНСБ. Такъв ръст обаче не се предвижда, заяви нееднократно вицепремиерът Асен Василев. От КНСБ не изключиха протести в обозримо бъдеще. Каква е днешната ситуация, предвид динамиката на събитията през последните дни- това попитахме Виолета Иванова, научен секретар в Института по социални и синдикални изследвания към КНСБ:

"Ние трябва да изчакаме да видим как ще се развият събитията в парламента и след това да вземем категорично решение, но в крайна сметка продължаваме да настояваме, че трябва да се увеличи минималната работна заплата, защото в условия на висока инфлация загубата на покупателната способност на българските работещи е голяма. Единственият начин да възстановим тази покупателна способност е чрез увеличаване на работната заплата и то не само на минималната от 1-ви юли, а и на работещите в обществения сектор, при които в някои от тях изобщо не се вдигна работната заплата от началото на годината. Знаете, че вече имаме почти 16% инфлация. Тази инфлация у нас е почти водеща в сравнение с останалите страни- членки на ЕС. Средното ниво на инфлация в съюза е около 8%, така че ни е продължаваме да настояваме за увеличаване на МРЗ, а оттам и на увеличаването на работните заплати, както в обществения сектор, така и в частния. Синдикатите ще продължат да да бъдат изключително активни по този казус, независимо от развоя на политическата ситуация."- обясни Виолета Иванова от Института по социални и синдикални изследвания към КНСБ.

За представителите на малкия и среден бизнес у нас, предвидимостта на случващото се остава един от най- големите проблеми към момента. Това няма как да бъде обвързано с настоящата актуализация на бюджета, обясни Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България:

"Тази актуализация има идеята частично да реши проблемите, които са се натрупали специално за бизнеса, защото пакетът, който е предложен всъщност дава някаква надежда, че ще могат да се компенсират определени категории граждани, иначе за бизнеса мерките са доста ограничени. Една от най- добрите, която не знам дали ще влезе е вдигане на прага на ДДС и съответно, ако се направят промените в закона за енергетиката и съответно да могат да се реализират компенсациите за енергоносителите. Другите мерки са по- скоро насочени към гражданите."- уточни Елеонора Негулова.

Необходима ли е нова актуализация на бюджета тази година, предвид създалата се политическа обстановка? Потърсихме за коментар Адриан Николов, икономист от ИПИ:

"Днес се чу дори искане за ударно повишаване на максималния осигурителен доход до 5000 лева, на фона на настоящите 3500 лева. Тези искания се опитват до голяма степен да коригират инфлацията, тъй като говорим за едно много високо увеличение на потребителските цени и то стигна вече над 15% този месец. Дали е необходима нова актуализация на актуализацията е прекалено рано да се каже, тъй като знаете каква е в момента ситуацията в парламента. Трябва да видим първо дали наистина ще се случи актуализацията, която е предложил финансовият министър."- уточни Адриян Николов.

Попитахме видинчани необходима ли е нова актуализация на бюджета и възможно ли е това да се случи в така създалата се политическа обстановка.

"Минималната работна заплата ще остане около 700 лева, плюс- минус 10 лева, но интересното е другото- как управляващите ще удовлетворят нуждите на бедния народ, които са пенсионери- бедни, работещ- беден и да не ги изреждам всички останали ... Синдикатите да ме извинят, но в последния момент винаги завъртат така нещата, че се съгласяват ... Според мен бюджетът трябва да се преразгледа, но аз съм малко песимист- дали ще има избори или няма да има, като че ли нещата никога не се оправят. Голяма част от хората вече смятат, че няма никаква надежда, не вярват на нито едно правителство, на нито една партия, обезверени са, а трусовете са постоянно в Народното събрание."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45