В селото преобладава възрастното население, младите пътуват до общинския център и работят, в селото има три английски семейства и едно шотландско. Чужденците харесват селото и, когато от кметството ги помолят за финансова помощ - помагат.
Вече втора година има кабелен интернет, има 30 абоната, които използват интернета и са доволни от качеството, допълва кметският наместник Палома Христова.
В миналото селото е достигало до 800 жители, училището е било пълно с деца, но демографската криза засяга и това населено място, през 1997 г се закрива училището в селото, преди това се закрива и детската градина.
Трудно е със здравеопазването и здравните грижи в село Горна Бешовица. В момента хората за всяка болежка пътуват до общинския център,често нямат пари да стигнат до лекаря в Мездра и се принуждават да се самолекуват, казва кметският наместник.
В селото не се купуват къщи, появяват се купувачи, но след това се отказват, причините са различни - цените, местоположението, необходимостта от сериозен ремонт и др.
"От София идват млади хора, харесва им селото и природата, давам им телефонния номер на собственици, водя ги до къщите, но после не се купуват имотите... Вече за 5 хил. лв. няма къща, имам от 8 хил. лв. нагоре... Хората не искат на главното шосе имоти, искат спокойствие... Къщите са стари къщи, с гредоред."
Водопровод в селото има, вода има по къщите, но има проблем има с инкасатора на ВиК, обяснява км наместник Палома Христова:
"Няма желаещ ида работят във ВиК, Има имоти, в които от 2 години не е отчитана водата, няма желаещи да работят във ВиК... Хората искат асфалтирани улици, да има вода, ток, магазинче, простички неща."
В селото се гордеят с уникалната си църква "Свети Димитър", която е паметник на културата, строена през 1863 г., тя има оригинални каменни релефи, с които е украсена каменната ѝ фасада, а иконостаса и иконите са рисувани от местен самобитен майстор зограф., за църквата разказва кметският наместник Палома Христова:
"Камбаната ни е уникална, от Русия е, но я съхраняваме на друго място... Няма стенописи, но има снимки, по които може да се реставрират... Няма проблем да се възстанови както е била... Идваха хора, започваха някакъв ремонт... Имаше фирма, която направи проект, но го върнаха проекта, но и вторият проект е върнат, фирмата съди фонда и може би до 1 година ще се започне ремонт.."
В село Горна Бешовица е роден известният български скулптор Иван Фунев, къщата му е в двора на кметството, той е дарил земята, върху която е построена новата общинската сграда, тук е и неговата родна къща, която в момента не се стопанисва от никого и се руши, това казват хората в анкетата, която направи Николай Хараламбов:
"Това е къщата на проф. Фунев, имаше доста скулптури тук, имаше една на чешмата, но кой я взе... Тоя целия двор беше негов, къщата му музеят я взе, къщата беше възстановена прекрасно, и в един момента ето в какво състояние е... Той го е оставил за селото, пълно безхаберие... Ако дойдеш на село и не си заявил хляб, не можеш хляб да си вземеш, няма кафе, барче, няма кръчма. Единственото - направиха пътя... А медицинските грижи - хората си мрат като пилета... Имаше фелдшерка, хубава работа вършеше... Хората нямат пари за рейса да отидат на лекар... И като си болен и нямаш пари, въобще не ходят на лекар, и си умират... Това е престъпление към населението..."
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..