Отборът по роботика на Видинската математическа гимназия се класира на първо място в националното състезание "Роботика за България". Петокласниците получиха златни медали и завоюваха шампионската купа в своята дивизия и в своята възрастова група. За успехите им говори инж. Малинка Митова, един от менторите на отбора:
"Аз с моята колежка Ивета Ангелова, която също е ментор на отбора, се постарахме да научим децата да програмират и конструират легороботи, да мислят самостоятелно, да имат математическо, инженерно мислене, но без тяхното трудолюбие не бихме имали този успех... На финалите станаха шампиони.."
Константин Веселинов смята първото място за високо постижение:
"Класирахме се за национален кръг в София... Там трябваше да работим в няколко подкатегории и взехме отличия за всички категории..."
Петя Георгиева и Александър Лозанов са част от отбора "TechKids", те са доволни от постигнатите резултати в националното състезание:
"Целият ден имахме различни задания да вършим, имаше още 7 отбора и с тях се състезавахме... Това беше предизвикателство за нас... Аз съм Александър, в началото бяхме притеснени, но журито ни приветства и поне мен това ме успокои... В нашия отбор често тестваме различни предложения и избираме най-доброто."
Според Йоана Янкулова момичетата по нищо не отстъпват в инженерното мислене пред момчетата:
"...Най-лесна беше екипната задача в състезанието... С робота имахме три опита, в последния опит успяхме да вземем повече точки.."
Повече чуйте в прикачения звуков файл.
Тръгваме да попътуваме с „Неделник“! Има – няма преди месец ви срещнах с инициаторите за една среща на випуск 1980 година на тогавашната видинска гимназия "Димитър Благоев", Валери Минков и Веселин Станков. 45т-а годишнина от завършването си ще отбележат някогашните абитуриенти на 6 и 7 юни. До къде стигнаха нещата с..
На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..
Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..
Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..
Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..
Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..
В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността. Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..