Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мобилно приложение помага на нуждаещи се от кръвопреливане

Мобилното приложения "Дари кръв" улеснява дарители и нуждаещи
Снимка: Българска организация за доброволно кръводаряване

Над 1500 кръводарители са регистрирани през последните две години в мобилното приложение "Дари кръв". Пуснати са над 600 призива за спешни случаи, по които има над 1200 отзовавания, каза председателят на Българска организация за доброволно кръводаряване Стефка Попова- Лазарова. Тя обясни, че мобилното приложение е част от системата "Дари кръв", създадена като част от стратегията на сдружението за насърчаване и улесняване оказването на взаимопомощ. Всеки, който желае да помага в случай на спешна нужда от кръв в неговия град, може да изтегли мобилното приложение и след като се регистрира като потребител, да активира и своя кръводарителски профил:

"Мобилното приложение е част от нашата система "Дари кръв", чрез която администрираме целия процес. Още преди години ние направихме първата версия на "Дари кръв", преди 2 години успяхме изцяло да обновим мобилното приложение и цялата система... Мобилното приложение е напълно безплатно, може да бъде изтеглено на телефона, като се потърси в магазините за мобилни приложения. Изтегляйки го на мобилния си телефон, е необходимо да се направи бърза регистрация, потребителят получава имейл, който потвърждава регистрацията му и вече е на разположение да ползва всички функционалности. Това означава, че може да стане кръводарител чрез активиране на кръводарителския профил, което означава да попълни своите данни за кръвна група, последно кръводаряване и съответно район, в който би искал да кръводарява. Това е важно, за да може, от една страна, да получава известията за спешните случаи и кампании, а от друга страна, да ни даде знак, че е кръводарител и би искал да участва в такива кампании и да се отзовава на спешни случаи. Другата функционалност е- имаме нужда от кръв, имаме нужда за помощ. Чрез нея пък нуждаещите се потребители пускат призив за помощ. Призивът достига до административната част на системата, където доброволец на Българска организация за доброволно кръводаряване проверява призива, свързва се с близките, след потвърждаване на реално съществуващия призив всъщност информацията се публикува в приложението, като се публикува анонимно, тоест без лични данни на нуждаещия се, но с достатъчно идентифициращи данни - кръвна група и град..."

С мобилното приложение се избягва връзката между нуждаещ се и кръводарител, а така и възможностите за злоупотреби, обясни още Стефка Попова- Лазарова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Самооценката - как се формира и как влияе на живота ни

Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите,..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Петгодишната Изабел от Видин дари косата си за онкоболно дете

Днес ще ви разкажем за един жест, направен от дете към дете. Петгодишната Изабел Филипова от Видин направи нещо изключително трогателно - дари косата си, за да бъде изработена перука за онкоболно дете . Един благороден и дълбоко състрадателен жест, който идва от едно толкова мъничко, но голямо по сърце същество. Макар и още дете, Изабел..

публикувано на 12.05.25 в 15:45

Бързи, модерни, опасни: Тротинетките под лупа във Видин

  Днес ще обърнем внимание на една изключително актуална тема, която все по-често се превръща в проблем в цялата страна, това са - електрическите тротинетки. Ситуацията наистина започва да излиза извън контрол. Расте броят на инцидентите с пешеходци, пострадали вследствие на неразумно или нерегламентирано управление на тези модерни превозни..

публикувано на 12.05.25 в 15:35

Тео Софрониев в „Час при зъболекаря“: Не подценявайте профилактиката

Актьорът Теодор Софрониев е роден в Монтана, живее в София, играе на театралната сцена във Враца, често отскача до белоградчишкото село Фалковец, откъдето са родовите му корени, но винаги намира време да се погрижи за усмивката си. Това обясни Тео в "Час при зъболекаря" и си спомни за първото си посещение в зъболекарския кабинет: "Имам спомени..

публикувано на 12.05.25 в 14:00

Самодейците в Замфирово представят премиерата на „Опечалена фамилия“

Самодейците при НЧ „Развитие 1928" – с. Замфирово ни канят на новата си постановка. Това е „Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич. Те вече са доказали колко са талантливи, постигнаха голям зрителски успех и спечелиха театрални награди със спектакъла „Варено жито" по Стоян Николов – Турлака. Талантливите самодейци от НЧ „Развитие 1928" – с...

публикувано на 12.05.25 в 12:00

Farhod va Shirin в „Музикална зона“

Биографията на Farhod va Shirin, творчески дует от Узбекистан, не е изпълнена със звучни завоевания на световната музикална сцена. Въпреки това младите, красиви и талантливи солисти успяват да спечелят сърцата на своите сънародници. По време на кратката си кариера те създават няколко музикални шедьовъра. Талантливите младежи са почти на една и съща..

публикувано на 12.05.25 в 09:00

"Неделник" от 11 май 2025 година

Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..

публикувано на 11.05.25 в 14:08