Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добре дошли във Видлица

13
Снимка: радио Видин
Село Видлица, община Георги Дамяново се намира на 16 км от Монтана и това дава възможност на младите хора, които живеят в селото да пътуват до работните си места в Монтана.

През 1955 година в село Видлица  са живели 655 жители, днес хората с постоянен адрес са 110. В селото няма възможност за работа, ТКЗС отдавна е разрушено, няма цехове и работилници. От друга страна във Видлица се живее спокойно, място, където могат да се отглеждат малки деца, а по-възрастните хора могат живеят в контакт с природата, на чист въздух и без стрес. В селото няма кражби и битова престъпност.


В село Видлица никога не е имало църква, затова хората с дарения и с помощта на община Георги Дамяново  построяват малък храм  "Свети пророк Илия", с който много се гордеят. Отварят го на всички християнски празници, почитат светеца и  според местните хора от тогава  пожарите в селото намаляват.


Кметски наместник е Данушка Каменова, тя живее в селото от 33 години, родом е от Копиловци, но тук се омъжва. Вече 4 мандат е кметски наместник на селцето и казва какво е направено по време на нейното кметуване:


"...Първо направих камбаната, да има селото камбана... ние нямахме църква и построихме. Чешма направихме до гробищния парк. Навес на гробищния парк направихме... Сега имаме църковно настоятелство, което отговаря за параклиса, много се гордеем с него..Беседка направихме , пенсионерски клуб имаме, събираме се на тържества...


Купуват се къщи тук, има млади хора, имаме и дечица, две близнета,.. Постоянно живеят в селото, направихме им детска площадка и това е добре... Събота и неделя си идват и други хора... Училището е в Георги Дамяново... Почти се изкупиха къщите, но още се търсят..."
 
В селото преобладаващо е възрастното население, местните хора могат да пазаруват стоки от първа необходимост в двете хранителни магазинчета, което за селото е голяма придобивка, тук идват и от съседното село Чемиш, където магазинът работи само сутрин, работи се и по социални програми,  обяснява кметският наместник Данушка Каменова :

 "Имаме си лекар, идва всеки петък, донася лекарства. Социален патронаж имаме, а 14 души се хранят по "Топъл обяд", крайно нуждаещи се... Имаме лични асистенти и един домашен помощник... Почти за всякакви проблеми ме търсят хората, за вода, за електричество..."

Местните хора имат своя собствена земя, по-голяма част е отдадена под аренда, а за тази своя собственост получават рента. В селото има много герани, но хората си наливат вода само от един. Обновена е чешмата в селото. По къщите е вкарана вода преди години, но водопроводът вече е остарял, смятат местните хора.


"Всички хора се отопляват на дърва, 66 лв. на кубик струват, но без превоза... Нямам крайно нуждаещи хора се за отоплителния сезон... Никога никой не е оставал без дърва .."


Името на селото е дошло от първите заселници тук, мястото не се е  виждало отникъде и оттук дошла думата "не види се". По-късно частицата "не" отпаднала и останало Видлица. В селото по време на социализъма е имало ТКЗС, отглеждали са се всякакви селскостопански  животни - крави, овце, свине, а днес е останало само едно магаре и тук-там някоя коза или овца, казва Данушка Каменова.

Село Видлица ще бъде почиствано и облагородявано по програма, според която е назначен местен жител, който ще коси и ще поддържа зелените площи в селото.

Автобус до село Видлица вече не идва, по-точно идва, когато има пътуващ човек за селото. Не е рентабилно да се поддържа автобусна линия за малките населени места, които почти не използват автобусния транспорт, затова сега хората при необходимост пътуват с личните си автомобили или ползват частни таксита.


 Повече може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00

Ще наемат ли фирмите нови служители?

Повече от половината фирми у нас не смятат да наемат работници в близките 6 месеца. Това показва проучване на Българската конфедерация по заетостта, в което са участвали близо 1200 компании в страната. От тях 20% планират да намалят броя на служителите си през следващата половин година. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или ще..

публикувано на 23.10.24 в 10:45

Как МИГ- Лом помага на местната общност

Местна инициативна група (МИГ) - Лом е регистрирана през 2017 година. Какви са ползите от сдружението за местните хора показа екипът на организирана обиколка на част от бенефициентите.  Музеят кандидатства за финансиране на археологически изследвания. Проектът е сключен между Община Лом и Държавен фонд "Земеделие" по процедура на МИГ. Целите..

публикувано на 21.10.24 в 15:28

Тома Ушев: Крайнолявата заплаха се олицетворява от самото статукво

Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от миналите предизборните кампании? Какъв е залогът пред играчите на политическата сцена?  Малко повече от две седмици след началото на обратното броене до 27 октомври основните теми, послания и приоритети пред кандидатите за новия парламент дискутираме с  Тома Ушев ,..

публикувано на 17.10.24 в 10:00

Разчитат ли родните компании на по-възрастни служители?

Хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаващата се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата работна сила може да се увеличи от 9% през 2023 г. до 14,2% през 2040 г. По този начин компаниите в ЕС имат шанс да..

публикувано на 16.10.24 в 10:45

Институциите декларират готовност за изборите на 27 октомври

Подготовката на парламентарните избори на 27 октомври навлиза във финалната си фаза. Ще успеят ли институциите да върнат доверието в изборния процес? Може ли МВР да гарантира честността на вота и да ограничи купуването на гласове? Подготвени ли са секционните избирателни комисии? Могат ли машините да манипулират изборните резултати? Отговорите..

публикувано на 15.10.24 в 13:59