Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваканция на село- отживелица или реалност?

Снимка: Радио Видин

Помните ли ваканциите на село, игрите със съседските деца до тъмно, ходенето боси в реката, пръскането с вода, разходките с кучето в гората, мирисът на сено, кокошките по двора и вечерите под асмата? Това са мили спомени, които бихме искали да споделим с децата си и да им покажем, че има много интересни неща извън таблетите и телефоните. Според официалната статистика, обаче по-малко от 27% от българското население живее на село, а вероятно и процентът е много по- малък в действителност. За държава, която преди 50 години е била с над 70% селско население, тази радикална промяна носи огромни рискове в културен, социален и демографски план. Въпреки че селото е в голяма степен носителят на българската култура, населението там е маргинализирано икономически, културно и дори инфраструктурно. Ако обезлюдяването на селата в България продължи със същите темпове, до 2060-та в държавата ни няма да е останало нито едно село. Какъв е чарът на българското село, който въпреки всичко привлича младите хора през лятото? Христо Иванов има родствена връзка с чипровския край, но днес живее в пернишкото село Егълница. Той е администратор на Фейсбук групата "Помощ за завръщане на село. Заедно с децата и по- смело." 

"Аз ходя по селски райони из цяла България и уча хората да присаждат дървета, да ги облагородяват, да ги ашладисват, който както я знае думата и от девет сезона правя млади доброволни обучения, които не са с финансова обвързаност. те са изключително по селски райони и са разхвърляни по цяла България. дори и във видински села имам обучения ... Видин, всеки знае, че е обграден отвсякъде с прекрасни села, изключително плодородни и специално при вас е изключително лесно. Хората при вас са традиционно закърмени и когато човек си е закърмен от малък да прекарва на село, особено пред лятото, е изключително лесно по- нататък. 

Остава ли и днес престоят в българското село един сигурен начин за презареждане, особено за младите хора, които непрекъснато са заобиколени от електронни устройства и средства за комуникация- това попитахме Христо Иванов, администратор на Фейсбук групата "Помощ за завръщане на село. Заедно с децата и по- смело."

"Аз имам вече пет деца и непрекъснато ги насочвам да прекарват повече време на село. Жена ми се занимава с коне и децата също участват в този процес. Когато децата от малки се научават да правят много от нещата, взимат пример от родител, от прародител за градинката с доматите, за някоя животинка в двора, това нещо в една млада възраст дори и едно лято на село и се получава страхотна закваска, която може да му остане за цял живот."- обясни Христо Иванов.

Аня Ангелова е собственик на къща за гости в софийското село Искрец. Тя има връзка със Северозападна България и монтанското село Медковец, откъдето е нейната майка. Аня Ангелова е и администратор на Фейсбук група, в която предлагат интересна инициатива за завръщане на село, особено за младите хора през ваканциите: 

"Идеята е да върнем градските деца, които са първо поколение в града, а родителите им познават какво е да имаш ваканция на село. Искаме да им предоставим това изживяване- сутрешните мекички, разходкта по реката, дори и помагането при събиране на сеното, късането на хубави домати от градината и всичко онова, което ние си спомняме не само като емоция, но и като аромати. Ние реставрирахме тази къща, която е на моя дядо. На децата не им се тръгва, тръгват си с рев и искат пак да дойдат."- сподели Аня Ангелова.

Сътрудникът ни Светла Бондова успя да разговаря с ученици, решили да прекарат лятната си ваканция при баба и дядо във видинското село Ново село:

"Аз съм Виктория Андреева и съм от Видин. Тук имам голяма компания, с която да излизам. В събота се организират хора от читалището и ходим да играем. Има и плаж и каравани и тук прекарвам повечето си време от ваканциите, защото имам с кого да излизам ... Аз съм Галя Тодорова, родена съм в София, но сега живея в Лом, защото брат ми Йордан се е родил там. На село са моите най- добри приятели още от миналата година, тук съм с баба и дядо, а с мама и татко се виждам по телефона."- коментираха младите хора.

Какъв е чарът на българското село, който привлича младите хора през лятото? По темата разговаряхме и с кмета на село Спанчевци, Община Вършец Емил Димитров:

"Лятото въобще не прилича на селото през зимата. Ние сега, август месец правим празненство "Усмихнато лято", рисуват децата и тук събираме по 80- 100 деца само от селото си. Сега на 13-ти сме го планирали. децата са повече от големите при нас, но нашето село си е живо село, няма нищо общо с другите села. Тук си е съвсем друг тип село. За нашето село това не е отживелица и младите хора се завръщат при баба и дядо през лятото."- обясни Емил Димитров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00