Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се повиши ли линията на бедността и какво ще компенсира тя?

Снимка: Радио Видин

Линията на бедността през 2023 година да се увеличи с 91 лв. и да стане 504 лв. Това гласи предложение на Министерството на труда и социалната политика за Постановление на МС. Според експертите от социалното ведомство тази сума компенсира изоставането на националната линия на бедност през 2021 г. и 2022 г. Повишението ще подпомогне над 750 хил. бедни и хора с увреждания. Става ясно, че реално линията на бедност на един човек от домакинство през 2021 г. е била 504 лв. и под този праг са живеели над 1,532 млн. души у нас - 22,1% от населението на страната. Припомняме, че през тази година линията на бедност е 413 лв. Ръст от 22% на показателя е най-големият от повече от 10 години насам. Ставаме ли по- бедни и как ще се промени стандартът ни на живот с евентуалното повишаване на линията на бедността? Линията на бедност е инструмент, чиято цел е да се идентифицират бедните в обществото и се прилага при разработване на държавната политика в областта на доходите и жизненото равнище, както и при определяне на еднократни мерки за социална защита. Разговаряхме с Адриан Николов, икономист от ИПИ. 

"Линията на бедност, тази която в момента се прилага е едно връщане на една политика, която се промени малко преди COVID-19. Преди 2019 година имаше две отделни линии на бедност- едната, която се изчисляваше от правителството по някакви непрозрачни и неизвестни никому методи, и другата, която се изчисляваше от НСИ и Евростат, на база на медианния доход на лице от домакинство. Точно преди COVID-19 имаше едно доста похвално желание от тогавашното правителство да се унифицира подхода към бедността и на практика социалното министерство да възприеме линията на бедност, която изчислява НСИ. За съжаление в процеса на кризата отново поехме икономиката и социалната политика на ръчно управление и съответно започнахме да определяме линията на бедност по стария начин. На практика това, което се случва сега- тези 504 лева е едно връщане към този подход."

Повишаването на стойността на линията на бедност ще увеличи и финансовата подкрепа за хората с увреждания. Например хората с трайни увреждания над 18 г. със степен на увреждане от 50 до 70,99% имат право на финансова подкрепа от 7% от линията на бедност. С увреждане от 71 до 90%- на 15%, над 90%- на 25% от линията на бедност. Хората с над 90% степен на увреждане с чужда помощ, които получават пенсия за инвалидност поради общо заболяване или поради трудова злополука или професионална болест, имат право на подкрепа от 30% от линията на бедност, а хората с над 90% увреждане с чужда помощ, които получават социална пенсия за инвалидност- 57%. Освен това, целевите помощи за покупка на лично моторно превозно средство от човек с увреждане, както и за приспособяване на жилище и за балнеолечение и/или рехабилитационни услуги също се определят спрямо линията на бедност. Ако линията на бедност бъде увеличена според предложението на Министерството на труда и социалната политика, финансовата подкрепа за хората с трайни увреждания ще нарасне с 22% и ще запази покупателна способност при очаквана инфлация от 5,1% през 2023 г., аргументират се от социалното ведомство. С предложеното от Министерството на труда и социалната политика увеличение по Закона за хората с увреждания ще бъдат подпомогнати над 670 хил. души над 18 г. с увреждания, а по Закона за социално подпомагане- над 96 200 души. Какво ще се случи със стандарта на живот на хората, които са пряко свързани с линията на бедността? 

"Това според мен е изключително пожелателно твърдение в този доклад, тъй като просто тази прогнозирана инфлация на този етап поне по моему не е особено реалистична. Трябва да имаме предвид, че в момента месечната инфлация на годишна база вече надхвърли 15% за 2022 година и е много вероятно да остане такава до края на годината."- подчерта Адриан Николов, икономист от ИПИ. 

Всяка година размерът на линията на бедността се актуализира. У нас с последните промени в Закона за социалното подпомагане линията на бедност е основа за определяне на социалните помощи, като се очаква посредством този механизъм тези пари да стигнат до повече бедни и нуждаещи се хора. Потърсихме за коментар Иван Нейков, директор на Балкански институт по труда и социалната политика и бивш социален министър:

"Всъщност няма да има ефект за всички българи, а ще има ефект за хората, които са под и около линията на бедността- днешната и утрешната. За голяма част от програмите за подкрепа това ще бъде критерия за допустимост, критерият, по който хората ще бъдат допускани до една или друга програма за подкрепа. Увеличаването на линията на бедността ще увеличи броя на хората, които ще ползват подкрепа, а минусът е че една държава в която расте бедността не звучи добре, но от друга гледна точка това прави нещата по -справедливи и заради инфлацията, и за това, че в продължение на много години линията на бедност като критерии не беше променяна."- обясни Иван Нейков.

Видинчани изказаха разнопосочни мнения относно линията на бедността и евентуалното й повишаване:
"С тази мярка, според мен се опитват тя да достигне до повече хора и по този начин да повлияе да живеят по- добре. Може би това е идеята. Това означава, че инфлацията е много висока и може би това са някакви отчаяни мерки да се борим с инфлацията ... То ние сме обеднели, какво има повече да обедняваме. Малко са 500 лева, много малко. Поне 750 лева трябва да е линията на бедността."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31