Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изворите пресъхват- настъпва ли глобално засушаване?

Снимка: Виктория Топалска



Само за 22 години засушаването е нараснало с близо 29 % и това засяга 55 млн. души всяка година в световен мащаб. В България, за разлика от много други страни, в които проблемът с безводието е животозастрашаващ, все още може да се каже, че проблем няма, въпреки водния дефицит на места.

Във Видин засушаването е особено показателно- нивото на Дунав спада с всеки изминал ден, много села страдат от дефицит на водата, в други чешмите пресъхват. 

Едно от тях е видинското село Майор Узуново, в което преди години е имало две чешми с изворна вода. Днес  едната е напълно пресъхнала, другата е с минимално налягане на водата. Според местните до няколко години няма да има откъде да си наливат вода. Баба Лиляна и до днес не може да си обясни какво се случва с водата.

"Къде отиде тази вода, не знам. И няма и кой да се интересува... Може и да е от тръбите, а може и да е от времето, защото тя е изворна и ако няма дъждове, няма и вода. Тук все още има водичка. Мъничко, но има. Ходят хората, като мен- старите, пълнят си шишенцата и се прибират. Тя е хубава водата, обаче няма кой да се интересува и да я изследва. Едно време се изследваше и се казваше, че водата е хубава за пиене... Възможно е да пресъхне и тази чешма. Имаше още една чешма, тя имаше вода, обаче сега- край... Не знам кой каза, че в кладенеца в двора му вече няма вода. Пресъхнал е.." - каза за радио Видин баба Лиляна.

Временно ли е засушаването обаче или ни очаква глобално затопляне и пресъхване на водоемите? Как се изменя климатът и каква е общата тенденция, обяснява проф. Емил Бурназки от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН.

"Общата тенденция от последните, да кажем 30 години, е към леки изменения на климата и увеличаване на екстремалните явления, което значи по-често и по-интензивно да се случват валежи и наводнения, краткосрочно да се случват и по-често да се случват засушавания- периоди на суша и то по-силна суша, от колкото е било преди 100 години. Това се дължи на такива глобални промени, които стават на Земята и човешкият фактор също се отчита, че има участие" - коментира проф. Бурназки. 

По думите му е възможно да загубим водните си ресурси, но само надземните води.

"Трудно може да се каже, че ще се възстановят подземните води и кладенци. Това е за съжаление ситуацията. В реките обаче ще дойдат води. Ще има. И Дунав ще се възстанови. Сега е такъв период на засушаване, но след това ще се вдигне водата" - добави още Емил Бурназки.


Повече по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00