Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изворите пресъхват- настъпва ли глобално засушаване?

Снимка: Виктория Топалска



Само за 22 години засушаването е нараснало с близо 29 % и това засяга 55 млн. души всяка година в световен мащаб. В България, за разлика от много други страни, в които проблемът с безводието е животозастрашаващ, все още може да се каже, че проблем няма, въпреки водния дефицит на места.

Във Видин засушаването е особено показателно- нивото на Дунав спада с всеки изминал ден, много села страдат от дефицит на водата, в други чешмите пресъхват. 

Едно от тях е видинското село Майор Узуново, в което преди години е имало две чешми с изворна вода. Днес  едната е напълно пресъхнала, другата е с минимално налягане на водата. Според местните до няколко години няма да има откъде да си наливат вода. Баба Лиляна и до днес не може да си обясни какво се случва с водата.

"Къде отиде тази вода, не знам. И няма и кой да се интересува... Може и да е от тръбите, а може и да е от времето, защото тя е изворна и ако няма дъждове, няма и вода. Тук все още има водичка. Мъничко, но има. Ходят хората, като мен- старите, пълнят си шишенцата и се прибират. Тя е хубава водата, обаче няма кой да се интересува и да я изследва. Едно време се изследваше и се казваше, че водата е хубава за пиене... Възможно е да пресъхне и тази чешма. Имаше още една чешма, тя имаше вода, обаче сега- край... Не знам кой каза, че в кладенеца в двора му вече няма вода. Пресъхнал е.." - каза за радио Видин баба Лиляна.

Временно ли е засушаването обаче или ни очаква глобално затопляне и пресъхване на водоемите? Как се изменя климатът и каква е общата тенденция, обяснява проф. Емил Бурназки от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН.

"Общата тенденция от последните, да кажем 30 години, е към леки изменения на климата и увеличаване на екстремалните явления, което значи по-често и по-интензивно да се случват валежи и наводнения, краткосрочно да се случват и по-често да се случват засушавания- периоди на суша и то по-силна суша, от колкото е било преди 100 години. Това се дължи на такива глобални промени, които стават на Земята и човешкият фактор също се отчита, че има участие" - коментира проф. Бурназки. 

По думите му е възможно да загубим водните си ресурси, но само надземните води.

"Трудно може да се каже, че ще се възстановят подземните води и кладенци. Това е за съжаление ситуацията. В реките обаче ще дойдат води. Ще има. И Дунав ще се възстанови. Сега е такъв период на засушаване, но след това ще се вдигне водата" - добави още Емил Бурназки.


Повече по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15

Мария Спасова с ново музикално пътешествие -"Ела с мен"

Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..

публикувано на 21.04.25 в 15:30

Светлата седмица - празник на вярата, надеждата и новото начало

Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..

публикувано на 21.04.25 в 15:00

"Неделник" от 20 април 2025 година

Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..

публикувано на 20.04.25 в 13:00

Пасхално слово на свети Йоан Златоуст

Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..

публикувано на 20.04.25 в 08:00

Къде попадат „Корабокрушенците от „Глен Кариг“

Когато добрият кораб „Глен Кариг“ потъвав началото на ХVIII век някъде в южните морета, сякаш извън всички познати морски карти, оцелелите мъже от екипажа му успяват само да се качат на две спасителни лодки с известно количество провизии, без никаква представа къде се намират и накъде да плават, за да стигнат до твърда земя. До която и да било..

публикувано на 18.04.25 в 17:05