Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търнава - едно живо село

12
Снимка: радио Видин



Гостуваме на село Търнава, най-голямото село в община Бяла Слатина - с красив и озеленен център, с възстановена църква,  с художествена сцена на открито. Предполага се, че селото е основано от славяните още през 7 век. Името му е славянско, произлязло от думите "трън" и "тръни". В Търнава живеят над 1800 души. Има училище, детска градина, деца, които посещават учебните заведения. Тук е построен първият селски стадион в община Мездра, който след толкова години ползване, в момента се нуждае от ремонт. Хората от селото намират работа  в предприятията в Бяла Слатина, Мездра, Враца и Козлодуй.



Трети мандат кмет на Търнава е Габриела  Раловска, вече 11 години е избирана от съселяните си. По професия е педагог, но предпочита да е кмет на Търнава:

"Селото заслужава да се случват добри неща... Това е най-голямото село, бяхме 2500 човека, сега сме между 1800 до 2000 души... Може би близостта до Козлодуй и до общинския център прави селото ни оживено, 200 ученика имаме, 100 деца в детската градина... Има живот в селото... Има традиции в това да се организират концерти, театри, културни събития."


Читалището в село Търнава е с нова визия, на няколко етапа се е правил ремонтът, от 2012 г до сега, обяснява кметът Габриела Раловска:

"Реновирано е изцяло читалището ни , 2012 направихме покрива, впоследствие е направен вътрешен ремонт и то функционира доста добре, в него наистина има живот... Всичко, което се направи в последните години успяваме да надграждаме и може да се види какво е направено. В момента имаме амбиция да продължим с асфалтирането, стараем се да поддържаме онова, частично подменихме водопровода... но е крайно недостатъчно. Това е моя амбиция - да се направи канализация в селото... Обновено е изцяло уличното  осветление, обновени са парковете и чешмите, има нови детски площадки... Обновен е центърът на селото с помощта на доброволци и хора, които милеят за селото."



Цветни автобусни спирки красят селото, върху тях са изрисувани сцени от народни приказки и са написани мъдрости от български писатели.


В Търнава  е направена открита сцена, където се провеждат всички тържества и събития, казва кметът Габриела Раловска:

"Провеждаме фолк фестивал "Ехо в родния край" - събитие, което събира хора от различни краища на България, летен празник, на 13 август ще бъде..."


Кое е най-важното в работата ѝ като кмет:

"Най-важното за мен са хората и живота тук, да имаме най-необходимите неща, това го дължим на хората, защото ние имаме същите потребности като хората в града. Да гарантираме спокойствие на хората, да живеят спокойно... Ние кметовете сме проводникът на хората към институциите..."

В село Търнава се изпълняват различни социални програми, успешно се реализира  проектът "Топъл обяд", по който 105 човека получават безплатен обяд. Има и домашен патронаж, личен и социален асистент...

Църквата в село Търнава носи името на "Свети апостол и евангелист Лука". На 18 октомври е храмовият празник на църквата, на който се събират хората. Църквата е действаща, всеки ден до обяд е отворена.
Два пъти и е правен ремонт, а стенописите са възстановени  с дарението на Стилиян Чомаковски от село Търнава.


 "Хората осмислят живота на един кмет" казва Габриела Раловска и добавя:

"Почти 80% от хората в Търнава са гласували да бъда техен кмет, имат ми доверие и трябва да го оправдая"



В село Търнава има около 200 ученици, които посещават училището, проблем е това, че  училището няма физкултурен  салон, това е една от целите, която кметът иска да реализира.

 
НЧ "Напредък 1898" село Търнава развива активна дейност, Катя Заешка е секретар на читалището, в момента се подготвя фолклорния фестивал   "Ехо в родния край - Георги Горелски".

Хората в Търнава са трудолюбиви, по-голяма част от тукашното население е слязло от балкана, в миналото те са намирали работа в предприятията, в  селското стопанство, днес липсата на работа е накарала младите да си тръгнат от родните места.

 
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45