На фона на непрекъснато увеличаващите се цени не само на плодовете и зеленчуците, но и на електроенергия и горива, захар, оцет, олио и сол, се опитахме да разберем дали хората купуват повече продукти за традиционната зимнина.
Мнението на търговците:
"Като че ли пазара отпада все повече и повече като място, от което видинчани си купуват плодове и зеленчуци. Все повече и повече хора предпочитат големите вериги и кварталните магазини... Засега не пазаруват много. Цените се определят и от нашите разходи като производители... Да, купуват. Търсят домашното производство, но се внасят зеленчуци от Румъния и ние изнемогваме... Сигурно ще се вдигнат цените...".
Някои хора си отглеждат плодове и зеленчуци и не пазаруват от пазари и борси, други купуват и търсят най - евтиното и изгодно за тях, показа анкетата ни:
"Мъжът ми е на село и той слага зимнина. Нищо не купуваме, а сами си произвеждаме. Това на пазарите не е качествено. Съобразяваме се с цените на захар, сол и оцет, но си слагаме... Слагаме и ние, но си имаме градина... Купувам, разбира се. Търсим по-евтиното, ходим по цял ден по пазари... Не слагаме повече от предишни години. Нормално..."
Всъщност, всеки прави зимнина. Друг е въпросът, по-евтино ли ще ни излезе, ако не сме отгледали сами зеленчуците и плодовете и трябва всичко да купим. Единственото успокоение тогава е, че знаем какво слагаме в буркана и ще направим зимнината точно така, както я обичаме.
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..
Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..
На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..
Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..
Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..
Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града. "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..