Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкурсите за директори на училища да не се политизират

Снимка: Радио Видин

Изборите на директори на училища да не се политизират, за това призовават граждански организации, синдикати, ръководители на учебни заведения и родители. Повод за дискусията е спряната Наредба за провеждане на конкурси, която блокира  назначенията в над 400 училища в страната. 

Наредбата е издадена на първи юли от предишния министър на образованието Николай Денков и определяше правилата, при които да става изборът, както и изискванията към кандидатите. Според нея в комисията, която извършва оценката трябва да има представители на Регионалните управления на образованието, Министерството на образованието и науката, общинската администрация, както и на Обществените съвети в училищата. Сред критериите за оценка на концепцията на кандидатите са нагласа за работа в екип и комуникационни умения. По Наредбата бяха проведени конкурси за директори на над 400 училища в страната. Тя е оспорвана от директора на училище в Пазарджик, затова Върховният административен съд спря изпълнението ѝ до приключването на съдебния спор. Съдиите посочват, че провеждането на стотици конкурси при незаконосъобразни норми би представлявало действително сериозно засягане на обществения интерес.

Образованието и конкурсите за директори на училища да не стават заложник на партийни битки и предстоящите избори, призоваха от фондация "Заедно в час".

"Според нас новите правила бяха стъпка в правилната посока. Те бяха положителна промяна според нас за системата на образованието, защото тези изисквания, които кандидатите трябваше да изпълняват - да притежават мотивация за работа, комуникационни умения, нагласи за работа в екип, са важни допълнения към формалните административни критерии, които вече съществуваха. Според нас това са умения и нагласи, без които един директор не може успешно да ръководи училището си. Друго ново правило, което спряната наредба въвеждаше, беше кандидатите да защитават концепция за развитие на училището. Това също щеше да допринесе начело на учебните заведения да застанат наистина мотивирани кандидати, които имат визия, които имат стратегическо мислене накъде да поеме училището"- каза Люба Йорданова, специалист "Стратегически партньорства" във фондацията.

В становището, което е подкрепено от още десет граждански организации, се изразява безпокойство от създалото се обществено напрежение около казуса.  

"Надяваме той да получи своето разрешение в най-кратки срокове, за да не поставя пред изпитание началото на учебната година във всички тези училища, в които конкурсите бяха замразени", посочват от фондация "Заедно в час."

Спирането на Наредбата няма да предизвика хаос в училищата, са категорични от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".  Те напомнят, че документът е изготвен  без участието на социалните партньори и без съобразяване с техните предложения, а това би могло да стимулира партийните намеси.

"Тази Наредба водеше към повече политизация в системата, защото първо по никакъв начин не даваше тази прозрачност в системата, която бихме искали да има с нашето участие в комисиите" - коментира за "Преди всички" по Българското национално радио Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование". 

Според него своевременно трябва да бъде изработена нова наредба с експертизата на представителните синдикати и на работодателски организации, с гарантирано участие на техните представители в комисиите, които избират директорите.

Със замразяването на Наредбата са спрени и конкурсите за директори на осем видински училища, сред тях и Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I". 

"Публикуването на тази Наредба беше меко казано недомислие и непрецизиране докрай, тъй като точно в този летен период да се освободят толкова директори и да бъдат обявени конкурсите за толкова много работни места, като се има предвид голямата отговорност, която носи един директор, пак казвам, не искам да бъда груба, но беше голяма глупост"- коментира доскорошният директор на училището Румяна Петрова. Според нея изборите на директори не бива да се политизират, но субективизъм при назначенията винаги има. По мнението ѝ трябва да има приемственост в ръководствата на училищата.

В училището преди 15 септември подготвят документацията, а също и класните  стаи, за да посрещнат учениците. Според изпълняващият длъжността директор Ивайло Милушев, който е и сред допуснатите кандидати на конкурсите за директори, няма сериозни затруднения преди началото на новата учебна година. Признава, че колективът би бил по-спокоен, ако имаше постоянно назначен на длъжността, но няма пречка за нормалното протичане на учебно-възпитателния процес. По мнението му директорът трябва да познава добре нормативната база, но по-важното е да има качества като ръководител:

"Задължително трябва да има умения за работа в екип, въпреки че това се оспорва, че няма как да бъде измерено. В някаква степен трябва да име лидерски качества. Трябва да има усет към хората, да преценява в психологически аспект техните нагласи, техните проблеми, техните тревоги, техните желания, за да може да се намери някакъв баланс. Трябва задължително да е позната фигура, въпреки че има и много такива случаи, когато е външно лице. Тогава трябва да има един период за адаптация, за синхронизиране работата с учителския колектив."

Според председателя на Училищното настоятелство на ППМГ "Екзарх Антим I" Лиляна Цанова задължително при избора на директор трябва да се отчита мнението на родителите. Категорична е, че не трябва да се допускат партийни назначения:

"Мнението на родителите, ще добавя и на учителите, трябва да участва в избора на директор и да е решаващо. Категорично политическите назначения трябва да спрат, още повече в образованието. Когато един директор е назначен с участието на родителите, той съответно ще има тежест и авторитет. Това трябва обаче да се случва не само при директорите, а и при назначаването на учителите."

Според Лиляна Цанова трябва да се въведе мандатност за директорите на училища, каквато има за ръководителите на висшите учебни заведения.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Кула чака финансиране на проекти за над 3 милиона лева

Казват, че България започва и свършва от град Кула и донякъде са прави. В близост е най-западната точка на страната, призната официално от Националния статистически институт, а на 13 км е границата със Сърбия и граничният контролно-пропускателен пункт "Връшка чука". В миналото оттук е минавал римският път от Бонония (днешния Видин) за Сингидунум..

публикувано на 14.06.24 в 13:46

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08

Готови ли са завършващите за живота след училище?

Висшето образование е често разглеждано като ключов елемент за успех в съвременния свят. От една страна, университетските дипломи са символ на знание и квалификация, които могат да отворят врати към много професионални възможност. От друга страна, в епоха на бързо развиващи се технологии и нови форми на работа, все повече хора се питат дали..

публикувано на 13.06.24 в 12:06
Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на

Проф. Лилия Илиева: Ръкописът на Петър Богдан остава завинаги в българската култура

Сертифицирано копие на ръкописа на Петър Богдан "За древността на бащината земя и българските дела" е изложено  в Националния археологически музей, където ще остане до 22 септември. Всеки, който желае, има възможност да види този ценен ръкописен труд.  Проф. Лилия Илиева е откривател на ръкописа,  който променя българската..

публикувано на 12.06.24 в 11:35
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическата криза е на предела си, щетите са за демократичния процес у нас

"Рекордно ниска избирателна активност, нов антирекорд . Отливът на гласоподаватели показва умората и изхабяването, което влияе върху качеството на демокрацията в България. Липсата на голяма политическа алтернатива и търсене на алтернатива в малки политически формации, е друго характерно за тези избори. "Величие" се оказа изненадата на изборите. Но..

публикувано на 11.06.24 в 14:31

Ден след вота- равносметката в Северозапада

Поредните избори отминаха, а кои са победителите, кои са победените и задават ли се нови избори ще стане ясно в следващите дни. Изборите са темата и в "Посоките на делника".   Победата на парламентарни избори се изразява в 50 процента плюс. При всички положения ще има коалиционно правителство.  На две формации няма да им стигнат 121..

публикувано на 10.06.24 в 11:00

Младите се връщат в село Стубел

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души.  Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани.  Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите..

публикувано на 07.06.24 в 12:00