Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволец: Пред близките на хората с Алцхаймер липсва ясно очертан път

Снимка: Полина Тодорова

Липсата на информация е един от най-честите проблеми пред близките на хората с Алцхаймер в България. Липсва ясно очертан път как да се справиш, каза доброволецът в Гражданско сдружение Алцхаймер България Лора Любенова. Самата тя започва да помага на организацията, след като семейството ѝ се сблъсква с деменцията и се изправя пред редица въпроси: 

"Към кого да се обърнеш, кои са лекарите специалисти, как да се грижиш за своя близък, как да обезопасиш дома си, на каква грижа можеш да разчиташ, къде да я намериш? Всички тези въпроси, в момента в който семейството се сблъска, има свой близък с деменция, остават без ясно очертан път в България. Ние потърсихме сдружението и получихме подкрепа. Сега много от хората, които се сблъскват с това, се обръщат към сдружението, защото знаят, че самостоятелно е много трудно да се справиш. Сдружението организира и т. нар Алцхаймер кафе, където неформално болногледачи, които са част от семейството, се срещат и споделят за своите трудности с болестта, понеже болестта е специфична и хората, които са болни, не осъзнават какво им се случва, но е много трудно за близките и за болногледачите да се грижат за тях. Така че и в тази посока сдружението оказва може би най-силната подкрепа. Разбира се, сдружението работи с българските институции с цел да изгради системи, които да подкрепят в по-голям мащаб семействата, които се сблъскват с тази болест." 

Алцхаймер е форма на демениця, която причинява проблеми с паметта и опознавателните способности. Обикновено заболяването започва с леко забравяне и объркване и продължава с пълна дезориентация, проблем с разпознаването на хората от близкото обкръжение, като в най-крайните форми хората не могат да разпознаят дори сами себе си, обясни доброволецът и добави:

"Много е важно, когато познаваме такива хора, те да не останат социално изолирани, защото този синдром или това заболяване се предшества от една предварителна депресия. Изследванията показват, че освен физическите фактори за това заболяване има и социални и колкото по-дълго ние сме социално активни и общуваме в обществото с нашите близки, които са по-възрастни, толкова по-дълго ние ще  поддържаме добре и тяхната памет в кондиция" 

В България няма официален регистър на засегнатите от болестта. На базата на изследване в област Варна се изчислява, че най-вероятно са засегнати около 100 000 души. През последните години се разработват все повече програми в тяхна подкрепа, заболяването започва лека-полека да излиза от зоната на табуто, но това все още не е достатъчно, обясни Лора Любенова:

"Все повече присъства разговорът какво да правим ние като общество. На общинско ниво се предоставят все повече дневни грижи за възрастните хора и тези стъпки са прекалено малко, недостатъчно. Второто нещо, което е, че такива програми обикновено имат начало и край, те не са устойчива политика във времето и когато свърши една програма, хората остават на произвола и се чака да стартира следващата, която не се знае дали ще я има, кога и как. Другото нещо е, че хората много често, за да ползват такива услуги, трябва да имат ТЕЛК решение. Много трудно е, когато имаш близък с деменция, да го заведеш през цялата институционална машина, за да получиш ТЕЛК решение. Може би един от основните проблеми е липсата на обучен персонал и той е на всяко ниво - от болногледача до трудовите терапевти. Това е нещо, на което трябва да потърсим решение в дългосрочен план".

Септември се отбелязва като Световен месец за борба с болестта на Алцхаймер. По този повод Гражданско сдружение Алцахаймер България планира информационни кампании, превантивна кампания, ранна диагностика и символично бягане в началото на октомври. Отделно се разработват различни проекти, които насърчават социалното общуване с възрастните хора, подпомагат хората с деменция и техните семейства. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00