Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ружинци празнува

9
Снимка: Община Ружинци

В село Ружинци- административен център на община Ружинци днес започва празникът на селото, който по традиция и тази година е съпроводен и от фолклорен фестивал. Това е причината да ви разкажем за живота и изобщо делниците и празниците в населеното място. Ружинци се намира на 54 км от Видин. В административно- териториалните граници на общината са включени 10 населени места - селата Бело поле, Гюргич, Динково, Дражинци, Дреновец, Плешивец, Роглец, Ружинци, Тополовец и Черно поле. През територията на общината преминава река Лом. Дял във водния баланс на община Ружинци заемат и трите язовира в землищата на селата Гюргич, Дражинци и Дреновец. В района има обявени защитени природни обекти, като вековни дървета на възраст над 200 години. До село Дреновец се намира и  Добридолският манастир, основан през ХІ век. Освен тях, съхраненото тук фолклорно наследство и красивата природа, създават добри предпоставки за развитието на опознавателен, риболовен, селски и екологичен туризъм.


Наскоро община Ружинци бе избрана като една от пилотните за въвеждане на нова програма в работата на общинската администрация. Целта е тя да бъде по-близо до хората и да откликва на нуждите им, обясни кметът на общината, Александър Александров:
 
"Наш служител беше на обучение в чужбина. Нужна е много сериозна проучвателна дейност за това, какво трябва да се прави в общината, какви пропуски и недостатъци има, за да можем да подобрим административното обслужване на населението, така че то да стане по-качествено и по-ефективно. Това е основната задача на тази система и разбира се - прозрачност, което е нещо много важно за една администрация.

Основният проблем на тази община от години е безработицата. В началото на първия ми мандат, когато станах кмет през 2015 година, общината беше със 71% безработица. В момента тя е свалена до около 46% чрез сезонни мерки. Участваме в различни програми за да стимулираме активността на младите хора. Възползваме се от младежката програма за заетост и вече имаме 14 групи през последните години. Особеното тук е, че младите хора работят по 6 месеца, обучават се при опитни наставници в това число - за общи работници, охрана, деловодители. Тези пък, които имат завършено средно образование, ги използваме като помощници в общинската администрация. Защото ние на моменти се задъхваме. И тези млади хора след завършването на курса, една година нямат право да бъдат в тази програма, но на следващата могат отново да кандидатстват. И така, едни и същи хора ги въртим образно казано и минават различни форми на обучение, така че те да бъдат подготвени за живота... Това е основната ни задача - да задържим младите хора при нас. Успех за нас е и програмата "Старт в кариерата"- една програма, която дава възможност на млади хора с висше образование, да получат работа в общинската администрация. Благодарение на тази програма, 4 човека минаха през нея и останаха да работят тук под една или друга форма. Един сана учител, друг отиде в "Местни данъци и 

такси", трети стана управител в Дома за възрастни. Това за нас е много радостно, защото макар и малко, но задържаме младите хора тук..."


Приемствеността и наличието на млади и образовани хора в различните структури на местната власт е важно и необходимо условие за развитието на общината, смята още общинският кмет. И не отрича, че срещат и трудности. Възрастното население, което е преобладаващо в населените места тук, се нуждае от повече и по-специални грижи. Фактът, че в общината населението е смесено, също изисква дипломатичност и търпение. А че проблеми има, разбираме почти веднага. На първия от тях се натъкваме още на входа на сградата на Общината, където е единственият банкомат в района. Оказва се, че за пореден път той не работи, което изнервя чакащите на опашката, за да изтеглят парите си жители на Ружинци:

"Проблем е, че не всеки път пуска сумата, която искам. Може пък да са се свършили парите... Това ми е шести опит да изтегля пари. Шести път само тази сутрин. Ето, сега чак ми пусна 200 лв., а имам още да тегля, ама не знам дали ще стане... "

И това не е единственият проблем за местните:

"Личният лекар на майка ми идва само 3 пъти в седмицата и то за около 2 часа. Това създава сериозен проблем, защото населението тук е предимно от възрастни хора. Мисля, че по-сериозно внимание трябва да се обърне на този въпрос... Проблем има с транспорта. Единственият автобус е София - Белоградчик и нищо повече. Т.е., ако се наложи да отидеш до някъде и нямаш кола, се налага или да търсиш такси, или да плащаш на някой да те откара. А хората тук не са много платежоспособни... Кметът се опитва да прави нещо, но не всичко зависи от него. Тук има много изоставени къщи, но Общината не може нищо да направи по този въпрос... Навремето животът тук си беше много добре. Аз 13 години съм работила в Ружинци, преди да заминем за София. Имаше много хора, имаше деца, а сега тук е останало само възрастното население. Това не е никак добре, но просто няма работа. Вероятно затова хората напускат... Ако сте младо семейство с дете, не мисля, че това е мястото, то да получи добро образование. И не става въпрос за учителите. Просто обкръжението на това дете в училище не е добро. Не виждам как синът ми би могъл да се върне на село, макар че той много иска, но няма как да се случи. Просто естеството на населението тук, не позволява добро развитие, според мен... Едно време, според мен, съборите бяха по-хубави. Хората някак си като че ли бяха по-безгрижни, нямаше го това натоварване. Сега гости - слаба работа. Вече всеки се е скътал нанякъде и всичко е по-простичко... Навремето тук имаше камара народ по сборовете. Ядене, пиене - всичко. Сега всеки се е скрил и гости почти няма...", коментират местни.   

Целите интервюта с кмета Александър Александров, секретаря на Общината Пламен Гацев и анкета с жители на Ружинци - в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30