Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превенция или глоби ще спрат войната на пътя

Снимка: Радио ВИДИН

"Остани жив! Пази живота!"- това е мотото на инициативата на Европейската мрежа на службите на пътна полиция ROADPOL, която организира Ден без загинали на пътя. Кампанията се провежда между 16 и 22 септември за седма година в рамките на Дните на безопасността на пътя. Седмицата на пътната безопасност е под патронажа на министъра на вътрешните работи, а тази година за Ден без загинали на пътя е определен 21 септември. 

Пътният травматизъм е сериозен проблем. Всеки има ангажименти и съгласно "Визия нула" безопасността е споделена отговорност, заяви Алекси Кесяков- експерт по пътна безопасност, съветник на министъра на вътрешните работи.

"Това е една инициатива да привлече отново вниманието на широката общественост, че в движението по пътищата нещата се повтарят и всеки трябва да поеме ангажимента си да се пази като участва в движението. Може да сме много добри водачи, но другите като грешат, ние трябва да имаме време и разстояние да избягаме тази грешка. Ние търсим решение на много места. Непрекъснато искаме някой да реши въпроса, държавата да реши въпроса. Да, това е държавна задача, защото загиват невинни хора на пътя. Но, тези, които участват като водачи и са под въздействие на алкохол, те не са паднали от космоса, те живеят в определена среда. Да приканим тези близки, които знаят, че техният близък управлява автомобил след употреба на алкохол, да му помогнат да спре да управлява", каза Алекси Кесяков.

В седмицата на пътната безопасност служителите на МВР са предприели засилени проверки по всички направления- контрол на скоростните режими, употреба на алкохол, на наркотични вещества и други. Превишената скорост и употребата на алкохол са най- честите нарушения на пътя, каза Николай Стефанов- началник група "Пътен контрол" в сектор "Пътна полиция"- Враца:

"Високата скорост определено е по главните пътища, първи, втори, трети клас от републиканската пътна мрежа, там, където и нашите колеги със съответните технически средства извършват контрол."

Увеличение на пътните произшествия през летните месеци отчитат екипите на спешна помощ във Видин. 

"От началото на годината до края на август има около стотина пострадали от ПТП-та, като има и петима загинали. Тежко пострадалите са 16 човека, които са транспортирани за по- нататъшно лечение в София. Прави впечатление, че когато беше ковид епидемията, са много по- алко на брой. Няма тежки ПТП-та, няма загинали. Вярно е, че те бяха зимните месеци, беше епидемията, но след това от май месец насам рязко увеличение на тежките ПТП-та, на загиналите и на броя на пътнотранспортните произшествия", каза д-р Любомир Виденов- завеждащ видинския филиал на Центъра за спешна медицинска помощ.

Промяна в организацията на контрола на МВР с акцент на превенцията; денонощни проверки на водачите, извършващи обществен превоз на пътници и товари; подобряване на координацията между всички ангажирани институции и общи инспекции на пътя. Това са част от спешните мерки за намаляване на пътнотранспортния травматизъм в България, които бяха приети на заседание на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата. Мерките, които биха дали най- бързо ефект обобщи Светослав Васев- експерт от Агенцията:

"Извършването на ежемесечни планирани всеобхватни проверки на територията на страната с участието на няколко институции. Както знаете вече "Автомобилна администрация" не контролира само от осем и половина до седемнайсет и трийсет, а ще контролира 24 часа обществения превоз на пътници и товари. Ще се извърши преглед на цялата пътна мрежа посредством обезопасяването на крайпътното пространство."

Глоби за нарушители биха дали резултат, смятат видинчани:

"Шофьори и пешеходци са безотговорни. И аз съм шофьор, просто лични наблюдения. Тук улицата е еднопосочна, те по цял ден минават на обратно... Никой не използва мигач в нашия град. И ми се отнема предимството непрекъснато. Камери да сложат и наистина да има актове. Ето, "синята зона" как действа, по този начин да действат и с всичко останало... Сега като ги гледам, млади, невъзпитани, някои си купили може би книжки и въобще не знаят правилника. Наказания, глоби, дисциплина, иначе няма как да стане..."

Мотото на кампанията в рамките на Дните на безопасността на пътя е "Остани жив! Пази живота!" Тази година за Ден без загинали на пътя е определен 21 септември.

 Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00