121 ученици от видинската математическа гимназия почиваха в планинския курорт Пампорово. Те се включиха в двата етапа на националната програма "Отново заедно".
Децата усетиха очарованието на Родопите като посетиха много природни забележителности и красиви планински градчета, разказва Светлина Вълчева, учител по история в ППМГ "Екзарх Антим I":
"Основната цел на програмата е тясно свързана със създаване на дейности за социализация и комуникация между участниците, да се преодолеят негативните последици от ковид. Програмата, която беше изготвена, с колегите заедно обсъдихме дейностите за лагера. Залагаме на това - децата да се социализират, да работят в екип и да бъдат здрави... Избрахме ги по критерии, които бяха одобрени на педагогически съвет - отличен успех , социален и здравен статус.."
С прекрасни впечатления от почивката в планината са седмокласниците Явор, Михаела, Теа и Божидар:
"Родопите са прекрасно място, бяхме на връх Снежанка, в пещерата Ухловица... Винаги съм бил на мнението, че колкото повече опознаваш родината, толкова повече я заобичваш...Имаше прекрасни места и много пътувания и красиви гледки, беше хубаво... Най-много ме впечатли, че ходихме на различни места, които миналата година не посетихме и всичко беше красиво..."
Зрелостничката Ивана Иванова е доволна от почивката си в Родопите, това за нея е последното участие в ученически лагер:
"Посетихме единствения по рода си музей на спалеологията в Чепеларе... До една скала отидохме- "Невястата", разказаха ни легенди за тази скала... Горе на скалата имаше алпийски тролей, част от хората се пуснаха... Широка лъка разгледахме и на връщане спряхме в Михалково, където е единственият извор, от който извира газирана вода.. В самия хотел също беше много яко, бяха се погрижили във всеки момент да ни е интересно..."
Социализацията и чувството за колективност сред децата се засилват по време на престоя в планинския курорт в Родопите, за това спомага богатата и умело подбрана програма от преподавателите. Доволни са Христиана и Надя от 11. клас:
"Програмата ни беше много разнообразна, беше забавно... Когато вървим заедно е по-лесно и по-забавно... В пещерата "Дяволското гърло" е много пленяващо и изключително красиво... Това да сме в природата и да се движим заедно в планината, това много ни сплоти като клас и като колектив... За мен това беше невероятна възможност... Спортувахме, имаше и спа в хотела, не скучаехме ... Най-много ме впечатли природата и гледките, които видяхме в Родопите... Широка лъка ни направи силно впечатление със своя възрожденски стил на къщите..."
Повече може да чуете в звуковите файлове.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..