Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бяла Слатина - с поглед в бъдещето за по-добър живот

12
Снимка: радио Видин


Град Бяла Слатина е дестинацията ни в "Посоките на делника". Посреща ни с прави, чисти и озеленени улици, с красив нов фонтан на площада в центъра и за съжаление с малко хора. 

Десет хиляди са жителите на града, в 14-те населени места от общината живеят 20 200 души.

Бяла Слатина става град през 1914 година с указ на цар Фердинанд.


Иво Цветков е кмет вече трети мандат. Избиран е от хората, защото му имат доверие. Самият той е завършил Академията на МВР и е работил 20 години като пожарникар. Смята, че работата му като огнеборец го е научила да взима бързо решения и да не се отказва от започнатото:
 
"Смятам, че вървим ръка за ръка с хората, нещата се получават. Всички искат по-добър живот и възможност за работа най-вече. Развити са тук социалните услуги, леката промишленост- шивашките предприятия, едно машиностроително... Тютюнопроизводство, земеделие, услугите са на преден план. 10 училища имаме, 5 детски заведения, работеща болница, общината инвестира в нея малко, но редовно... 


Успяхме първия мандат да завършим водния цикъл на Бяла Слатина, това ни даде възможност да изградим водопроводи , сега 11 км ще се подмени водопровод в града и 6300 м канализация... Нашето задължение е да подобрим настилките на тротоарите... Най-голямата ми гордост е изграждането на Спортна зала със собствени средства... Спортната зала е с 200 места и от тази година активно се използва, тя излезе около 1 млн 400 хил лв...



Имаме готов проект за централната градска част... 1950 година е започнало изграждането на централната градска част, 1984 г е изградено новото читалище... Не попадаме в "Региони в растеж", затова поетапно работим... Тъй като населението ни има нужда от подкрепа, имаме Дом за стари хора, един от най-съвременните в България, Дневен център за младежи с увреждания, Център за обществена подкрепа, преходно жилище, асистентска подкрепа, приемна грижа и други социални дейности...


Подобрихме материалната база във всички училища в ПГ "Н.Й.Вапцаров" например имаме СТЕМ среда..."

Втората специалност на Иво Цветков е "ВиК", затова и не пропуска да се похвали, че Бяла Слатина е сред четирите общини, в които се изпълнява водният цикъл. Инвестицията за Бяла Слатина е 7 млн лв.
 

Основната цел на кмета за настоящия мандат - за града ще бъде готов проектът за централна градска част и ще започне изграждането на парково пространство около и зад болницата. В лечебното заведение са ремонтирани всички отделения, 170 човека е персоналът на болницата в 8 отделения...




В Бяла Слатина се опитват да решават проблемите, които възникват,  а те са няколко, казва Иво Цветков:

"Проблем са ни основно пътищата, един третокласен път Бяла Слатина -Мездра, тук започна ремонт и от 1 година не се работи нищо, спряха финансирането, остана разкопано, проблем са ни и улиците по населените  места... Общината предвижда да изтегли заем от 10 млн лева, за да се асфалтират част от улиците... Това е дълъг процес и беше стопиран..."


Основният двигател на културни събития за обществеността, работа с децата и запазване на фолклорните традиции се пада на НЧ "Развитие 1892" Бяла Слатина. 


Посрещат ни в залата, където е подредена етнографска сбирка, която показва бита на местните. Сградата на културния дом е построена по времето на социализма със съдействието на Цола Драгойчева и е наречена малкото НДК, казва секретарят Светлина Берова:


"Две петилетки се изгражда Културният дом, 6,5 дка е. 450 седящи места и въртяща сцена има... 1984 г се открива Художествената  галерия. Този Културен дом е публична собственост, старото ни читалище е отзад и в момента не функционира, дадено е за кино..."


А как живеят тук  хората, попита Николай Хараламбов:


"Кметът направи много неща, площад, спортна зала, басейн, болница, поликлиника имаме, всичко имаме, но трябва ни още малко, ако може да се докарат инвестиции и да заработят празните ни цехове, да се докарат машини. Има много безработни в тоя град... Някога нямаше безработица... Бяхме 18 хиляди, сега сме под 10 хиляди души. Според мен трябва да има хора, които да работят, като има работа, хората се чувстват по-добре... Като навсякъде е животът... Не седя тук, защото няма работа... Народът обеднява до такава степен, че храним не само тези 240 в парламента, а още 5 хиляди около тях...."


Повече за живота в Бяла Слатина може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45