Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време е за домашно вино!

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Настана време за вино. За домашно вино. Знаем поговорката "Ахмак лозе копае - юнак вино пие", но за да го пие, "юнакът" трябва да си го направи. Домашните лозя намаляха, но все още има хора, които ги поддържат и се радват на собствена продукция. Което им е в повече- продават- на съботния пазар във Видин.  


Купувачи има, но не взимат големи количества... Гроздето е мое лично производство. Отглеждано е в Динковица и Акациево. Тази година гроздето е хубаво. Въпреки, че преди гроздобера времето се развали, но захарността е добра - над 22-23 градуса...Купуват хората по 100-150 килограма... Не много купувачи има, но то и другите стоки поскъпнаха и това им пречи да заделят пари за грозде... Виното тази година трябва да е хубаво, защото гроздето е добро...", коментира продавач на грозде на съботния пазар във Видин.



Видинският регион си е винарски край. Всеки обича домашното вино, коментираха видинчани:


"Преди сме слагали. По 450-500 литра. Хубаво е да се пие домашно вино... Слагам вино, но не го пия, но има кой да го пие... Мързеливи сме и не си гледаме лозята. Аз лично си купувам и си правя..."


Всъщност, за направим качествено домашно вино, си трябват умения. За да се получи наистина добро вино, задължително трябва имаме грозде, което е узряло добре. Ако гроздето не е узряло, ще има висока киселинност, а ако е презряло, в комбинация с други фактори, има опасност да започне оцетна ферментация, което може да компрометира бъдещото вино.


"Добро вино се прави от добро грозде. Гроздето трябва да е здраво, с добра захарност... Когато се мели, трябва да се махнат чепките. В тях има доста танин и не трябва да ферментира с него... Гроздето не трябва да се мие, защото се отмиват дрождите и няма да тръгне ферментацията..."- каза технологът Павлин Първулов. 

 
По думите на Първулов виното обича чистотата. 


"Всички съдове трябва да бъдат перфектно измити и опушени със серни ленти, за да се неутрализират всички микроорганизми. Това е от голямо значение за качеството на виното". 


Със сигурност сте чували израза "In vino veritas"! Буквално преведено означава: Във виното е истината. Това е популярен латински израз, а смисълът е- пияният си казва всичко... Но поради своите полезни свойства, можем да тълкуваме твърдението, че истината е във виното, заради многобройните му ползи за здравето. 


Наздраве!

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23