Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ролята на България в завладяването на Космоса

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Космонавтиката в България води началото си от космическите изследвания в страната, чиито върхове са разбира се полетите с български космонавти през 1979 и 1988 година.

 
България е единствената държава от членовете на международната програма "Интеркосмос", която е изпратила двама космонавти на околоземна орбита. В подготовката активно участва и тогавашната Централна лаборатория за космически изследвания, днес Институт за космически изследвания и технологии на БАН. България се разви през годините и стана една от космическите сили на планетата, обясни за Радио Видин директорът му, проф. д-р инж Георги Желев.

"Институтът за космически изследвания и технологии към БАН приоритетно работи в почти всички сфери на космическите изследвания. От астрофизиката, през медико-биологичните изследвания, дистанционните изследвания на Земята и планетите, нанотехнологии, до развитие и иновации в аерокосмическите техника и технологии. По- важните етапи от развитието на България в космическите изследвания започват през 1972 година с изстрелването на първия изцяло български прибор с "Интеркосмос-8", с което България става космическа държава..."

Едно от значимите научни постижения е програмата "България-1300”. В Рамките й са изведени в орбита два изкуствени спътника на Земята с комплекс от българска научна апаратура за измервания на физическите параметри. През 1972 г. България извежда собствен прибор за изследване на космическа плазма.

"Друга важна стъпка в развитието ни като космическа сила е наша апаратура, която се намира на Международната космическа станция в момента. Тя работи и дава данни... България е и член на Споразумението по Плана на европейските коопериращи държави. Тогава наш основен партньор в космическите изследвания става Европейската космическа агенция /ЕКА/. И можем да се похвалим, че нашият Институт по космически изследвания и технологии /ИКИТ/, през първите 6 години печели 14 от 38-те проекта, подадени и одобрени от ЕКА.   

Не трябва да забравяме и дозиметрите "Люлин", които по програмата ЕкзоМарс пътуваха до Марс и в момента дават данни от орбита около планетата..."

Освен двамата космонавти, България е изпратила два спътника и е извела в Космоса над 150 прибора и апаратури. Българска техника е участвала в повече от 500 международни космически експеримента. Връх на българските космически изследвания бележи полета на втория български космонавт Александър Александров през 1988 г. Тогава България изпраща в Космоса 11 отделни апарата, с които след това дълги години работят космонавти и астронавти на космическата станция "Мир" и на Международната космическа станция. В момента на Международната космическа станция работят български прибори за измерване на радиационната обстановка. Българска спектрометрична апаратура прави първите снимки с уникално качество на спътника на Марс - Фобос.

Така България продължава да бъде сила в областта на космическите технологии.

Цялото интервю и подробности по темата - в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00