Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

23 септември- Международен ден на жестомимичните езици

Жестовият език - връзката със света на хората с увреден слух

Общините и държавните институции трябва да осигурят превод на жестов език за административни услуги

Снимка: Национална асоциация на преводачите на жестов език в България

23 септември е Международен ден на жестомимичните езици. Отбелязва се от 2018 година. Целта е да се повиши информираността за този начин на общуване. Хората с увреден слух имат нужда от жестов език, за могат да бъдат информирани и за да са достъпни за тях услугите в институциите. 

Да ползват жестов език е не само потребност, а право на глухите хора, каза Милена Гъркова-Калинова, председател на Националната Асоциация на преводачите на жестов език в България:

"Чрез жестовия език глухите хора получават равен достъп но информация и комуникация. Глухите хора според конституцията на Република България са равноправни и имат изконното право да получават адекватна и навременна информация като всички останали хора от обществото ни. У нас това неоспоримо право на глухите хора да получават информация по достъпен начин чрез българския жестов език бе официално зачетено и регламентирано като неотменна част при провеждане на редовни и извънредни национални брифинги още от самото начало на обявяване на извънредно положение на 13 март 2020-та година. Това бе адекватен отговор на призива на Световната здравна организация относно осигуряване на пълна и достъпна осведоменост на населението по въпросите на пандемията. Наистина от този период насам ние всички сме свидетели, че у нас има положителни прояви по отношение на достъпността до информацията за глухите хора  чрез жестов език." 

В сравнение с миналото има достъп до информация и комуникация за глухите хора, но още много трябва да се направи, за да имат те равноправен и независим живот: 

"Признаването на жестовия език като официален език е една от основните цели на глухата общност по целия свят, затова и узаконяването на българския жестов език, което стана факт на 21 януари 2021 година, е паметен акт на социално израстване на нашето общество. С приемането на Закона за българския жестов език засяга човешкото право на равенство на глухите хора и с него българската държава се ангажира да осигури възможност за тяхното равноправно участие в живота на обществото ни. Държавните институции и органите на местното самоуправление са длъжни да осигуряват превод на жестов език при административно обслужване от органите на изпълнителната власт и на местното самоуправление, както и при провеждането на мероприятия, организиране от тях с участието на лица със слухова загуба. Според разпоредбите на този закон, това трябва да се случи до 31 декември 2022-ра година, т.е. до края на тази година. 
Първата община, готова да осигури равноправен достъп за глухи и сляпоглухи лица e Столична община, която в началото на тази седмица организира кръгла маса, за да сподели с представители от седем по-големи общини у нас опита и резултатите от съвместната работа с представители от глухата общност във връзка с осигуряването на равен достъп до информация за глухите и сляпоглухите хора чрез жестов език. До края на тази година остават три месеца, но аз лично искрено се надявам и останалите общини в страната поне да започнат работа в тази посока по примера на Столична община."

Все още няма специалност "Български жестов език" в университетите, но от миналата година вече се предлагат магистърски програми за подготовка на преводачи, добави Милена Гъркова- Калинова. Сред проблемите е и този, че образователната система у нас все още не е пригодена за глухи деца, а дори и в специализираните училища не винаги се преподава по достъпен начин, посочи още Милена Гъркова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01