Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-ранното засяване на пшеницата не е препоръчително, смятат специалисти

Във Видинско започна есенната сеитба, все още жънат пролетници

Снимка: Радио ВИДИН


Какви са средните добиви от есенници и пролетници в региона, колко са реколтираните площи, има ли пропаднали и кои са евентуалните причини- в "Земята, която ни храни" директорът на Областна дирекция "Земеделие" във Видин инж. агр. Янчо Василев прави равносметка в края на старата и началото на новата стопанска година. 

По-ниски са добивите при есенниците в сравнение с миналогодишните. Около 343 хиляди декара е общата засята и реколтирана площ с пшеница, а средният добив е около 450 кг. Около 500 декара с рапица са пропаднали, а средният добив отново е по-нисък - около 200 килограма са прибрали стопаните. Сред основните причини са по-малкото валежи и типа почви в областта, каза  Янчо Василев:

"Има още няколко причини- първата е недостатъчното торене тази година на есенниците. Забеляза се стъписване от по-високите цени. Някои закъсняха, други прецениха, че ще внесат по-малко торове. Това спестяване доведе и до по-ниските добиви. Другата причина е неизвършване на някои мероприятия по растителна защита, като пръскането с пестициди. Внесените пестициди срещу болестите и неприятелите не беше достатъчно, не беше навреме, оттам се получи и малко по-ниското качество на пшеницата". 

Кампанията по прибиране на пролетниците все още не е приключила, но и при тях добивите са по-ниски. Около 210 кг. от декар слънчоглед прибират стопаните, а основната причина отново е сушата, посочи Янчо Василев:   

"Точно в онзи момент, в който трябваше да вали, температурите бяха изключително високи..." 

Тази година се яви и друг проблем- ниски изкупни цени. Това обаче все още не е причина стопаните да се отказват от основните производства, категоричен е директорът на Областна дирекция "Земеделие" във Видин. Според него всеки стопанин обаче, е добре да си направи добро планиране, добре е и държавата да прецизира действията си по отношение на ценовата политика. Необходимо е да се промени и политиката на прякото субсидиране:

"Субсидирането не е най-доброто като разпределение на парите, що се отнася в различните подотрасли. Тук вече наистина е ролята на държавата да прецени в какво би могла да инвестира. Добре е да се помисли и за преработвателния сектор- това би било полезно особено за Видинска област", смята Янчо Василев. 

Глътка въздух за стопаните са държавните помощи, които получават. 271 заявления са подадени в общинските земеделски дирекции във Видин за помощта за намален акциз, каза директорът на Областна дирекция "земеделие" Янчо Василев:

"Бяха подадени 272 заявления, едно беше отхвърлено, защото бенефициентът имаше задължения към НАП. В сравнение с миналата година този брой е с около 3-4 повече". 

Помощи са отпуснати и заради войната в Украйна: 

"Тази година, що се отнася до тази мярка, са приети 248 заявления. Помощта за Украйна вече е раздадена на земеделските стопани. За млечните крави е около 400 лева на животно, за овце майки и кози майки- около 65 лева, за пчелни семейства 20 лева, за плодовете около 270 лева, някои зеленчуци около 300 лева, виненото грозде също- 45 лева на декар..." 

194 земеделски стопани са кандидатствали за още една държавна помощ- за преодоляване негативните икономически въздействия на Ковид 19. Парите вече са изплатени, допълни Янчо Василев. 

Иначе макар и рано, в региона започна есенната сеитба. Според Янчо Василев за пшеницата това не е добре, защото добрите условия- влага и топлина, биха провокирали по-ранното поникване и развитие на посевите, а с тях и по-ранна поява на вредители и болести. Това би създало проблеми през зимата. Сеитбата на рапица обаче е съвсем навременна: 

"Тази година сеитбата на есенници започна малко по-рано от нормалното. Засети са около 10 хиляди декара пшеница и ечемик, с рапица малко над 30 хиляди. За рапицата този срок е оптимален, добре се получи с валежите, стопаните успяха навреме да извършат обработките, но за пшеницата е малко рано...", каза Янчо Василев и поздрави земеделците от област Видин:

"Бих пожелал тази година да е по-добра, по-плодородна, по-предвидима и положението в света да се стабилизира, така че и те да знаят какво е необходимо да правят, какво не бива да правят  и всичко онова, което биха пожелали да извършат в своите стопанства, да са в състояние и да могат да го направят!" 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз, на който са член "Български пощи". През 2025 г. темата е "Представи си, че си океанът. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как трябва да се грижи за теб." Международният епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз /ВПС/..

публикувано на 13.02.25 в 16:25

Съботно-неделни разходки на кучетата от приюта обмислят в Козлодуй

От приюта "Верен приятел" в град Козлодуй търсят доброволци, които да се включат в съботно-неделни разходки на кучетата, за които се грижат.  "Доста хора имат домашни любимци и знаят, че една разходка им подарява щастие образно казано или им подарява спокойствие, успокоява ги, социализира ги. Влияе им добре на общото поведение. И..

публикувано на 13.02.25 в 15:41