Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-ранното засяване на пшеницата не е препоръчително, смятат специалисти

Във Видинско започна есенната сеитба, все още жънат пролетници

Снимка: Радио ВИДИН


Какви са средните добиви от есенници и пролетници в региона, колко са реколтираните площи, има ли пропаднали и кои са евентуалните причини- в "Земята, която ни храни" директорът на Областна дирекция "Земеделие" във Видин инж. агр. Янчо Василев прави равносметка в края на старата и началото на новата стопанска година. 

По-ниски са добивите при есенниците в сравнение с миналогодишните. Около 343 хиляди декара е общата засята и реколтирана площ с пшеница, а средният добив е около 450 кг. Около 500 декара с рапица са пропаднали, а средният добив отново е по-нисък - около 200 килограма са прибрали стопаните. Сред основните причини са по-малкото валежи и типа почви в областта, каза  Янчо Василев:

"Има още няколко причини- първата е недостатъчното торене тази година на есенниците. Забеляза се стъписване от по-високите цени. Някои закъсняха, други прецениха, че ще внесат по-малко торове. Това спестяване доведе и до по-ниските добиви. Другата причина е неизвършване на някои мероприятия по растителна защита, като пръскането с пестициди. Внесените пестициди срещу болестите и неприятелите не беше достатъчно, не беше навреме, оттам се получи и малко по-ниското качество на пшеницата". 

Кампанията по прибиране на пролетниците все още не е приключила, но и при тях добивите са по-ниски. Около 210 кг. от декар слънчоглед прибират стопаните, а основната причина отново е сушата, посочи Янчо Василев:   

"Точно в онзи момент, в който трябваше да вали, температурите бяха изключително високи..." 

Тази година се яви и друг проблем- ниски изкупни цени. Това обаче все още не е причина стопаните да се отказват от основните производства, категоричен е директорът на Областна дирекция "Земеделие" във Видин. Според него всеки стопанин обаче, е добре да си направи добро планиране, добре е и държавата да прецизира действията си по отношение на ценовата политика. Необходимо е да се промени и политиката на прякото субсидиране:

"Субсидирането не е най-доброто като разпределение на парите, що се отнася в различните подотрасли. Тук вече наистина е ролята на държавата да прецени в какво би могла да инвестира. Добре е да се помисли и за преработвателния сектор- това би било полезно особено за Видинска област", смята Янчо Василев. 

Глътка въздух за стопаните са държавните помощи, които получават. 271 заявления са подадени в общинските земеделски дирекции във Видин за помощта за намален акциз, каза директорът на Областна дирекция "земеделие" Янчо Василев:

"Бяха подадени 272 заявления, едно беше отхвърлено, защото бенефициентът имаше задължения към НАП. В сравнение с миналата година този брой е с около 3-4 повече". 

Помощи са отпуснати и заради войната в Украйна: 

"Тази година, що се отнася до тази мярка, са приети 248 заявления. Помощта за Украйна вече е раздадена на земеделските стопани. За млечните крави е около 400 лева на животно, за овце майки и кози майки- около 65 лева, за пчелни семейства 20 лева, за плодовете около 270 лева, някои зеленчуци около 300 лева, виненото грозде също- 45 лева на декар..." 

194 земеделски стопани са кандидатствали за още една държавна помощ- за преодоляване негативните икономически въздействия на Ковид 19. Парите вече са изплатени, допълни Янчо Василев. 

Иначе макар и рано, в региона започна есенната сеитба. Според Янчо Василев за пшеницата това не е добре, защото добрите условия- влага и топлина, биха провокирали по-ранното поникване и развитие на посевите, а с тях и по-ранна поява на вредители и болести. Това би създало проблеми през зимата. Сеитбата на рапица обаче е съвсем навременна: 

"Тази година сеитбата на есенници започна малко по-рано от нормалното. Засети са около 10 хиляди декара пшеница и ечемик, с рапица малко над 30 хиляди. За рапицата този срок е оптимален, добре се получи с валежите, стопаните успяха навреме да извършат обработките, но за пшеницата е малко рано...", каза Янчо Василев и поздрави земеделците от област Видин:

"Бих пожелал тази година да е по-добра, по-плодородна, по-предвидима и положението в света да се стабилизира, така че и те да знаят какво е необходимо да правят, какво не бива да правят  и всичко онова, което биха пожелали да извършат в своите стопанства, да са в състояние и да могат да го направят!" 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10