Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През октомври комисия ще провери проводимостта на речните легла

Мерки за недопускане на наводнения поискаха общинските съветници от Видин

Снимка: Радио ВИДИН

Общинските съветници от Видин поискаха превантивни мерки с цел недопускане скъсване на диги и преливане на реки във връзка с последните тежки наводнения и поражения на жилищни домове, обществени сгради и инфраструктура. Инициативата е на общинския съветник Пламен Трифонов, а под декларацията се подписаха всички общински съветници. Документът е подкрепен от всички общински съветници и е изпратен до министъра на околната среда и водите и до областния управител на Видин . 

"В тази инициатива, която се поде от мен и от моите колеги, за което им благодаря... декларацията се гласува 100 процента и беше приета от всички общински съветници... Поводите са два. Преди осем- десет години, когато беше кмет господин Герго Гергов, тогава тази дига се скъса по посока към село Иново. Тя беше на десетина метра от самия мост. И тогава тази стихия, която дойде, скъса дигата и започна да става нещо много неприятно. Това е първият повод, защото си спомням какво беше. С общи усилия на "Гражданска защита" и основно на Общината се спаси положението. Вторият повод- виждаме какво става сега в страната, какви бедствени положения се обявяват. И колко време трябва да мине, за да се премахнат тези последици", заяви в студиото на Радио ВИДИН общинският съветник Пламен Трифонов.

Реката, която минава покрай видинското село Иново, минава покрай цялата територия на Видин и се влива в река Дунав. През 2014 и 2018 година в района на дигата край селото възникват проблеми:

Комисията проверява пробива на дигата при село Иново"Първо 2014-а при проливни дъждове, доколкото имам информация, скатни води, скъса дигата точно на моста, където минава реката. Затвориха пътя, имаше тежка техника и бяха залети около 200 декара. Водата стигна почти до селото, понеже се намира на по- високо място. Нямаше напрежение. Както и 2018-а, по същия начин, тогава и Дунав беше висок, това беше един от проблемите, че не можа да се изтече водата. Това се намира на около километър от селото", каза кметът на Иново Павел Петров.

"Заля до селото, изби до пътя, откъсна водата. Понеже беше задръстено тука и моста напълни с клонки, проби тука моста и заля отдолу. И след това изби по- нататък. Не е заливало къщи... Рано пролетта беше. Гледаме по едно време вода. Тука имаме един канал, да е от канала, не е от канала. Слезнах долу, гледам- водата идва откъм дигата. Аз качих колелото и направо доле на моста. То се събрали управници, началници и не знаят какво да правят, стоят и гледат... То е голям канал и беше пълен, освен, че изби и беше пълен с вода. До вечерта нахвърляха камъци там, баластра. Това беше големият пробив. Този канал стана пустееш, нито е почистен, сега ако дойде вода, е нещо страшно. Какво пречи поне на няколко години да минава техника да го почиства от тия буренаци", разказаха жители на село Иново.

През друго видинско село Градец минава река Тополовец. Направена е корекция с цел при високи води да не се наводнява селото. За почистване на коритото са необходими много средства, каза кметът Илия Томов:

Наводнен двор в село Градец- 2018 г."Има така наречените саваци, които през есенно- зимния период се затварят, за да няма приток на вода към реката към Градец. Имаше  проблеми преди няколко години. Саваците бяха затворени, но от потоците идват води, които се вливат в реката и наистина има нужда от почистване на река Тополовец, която минава през Градец. Доколкото знам от "Бедствия и аварии" не се отпуснаха пари и това не се осъществи, защото Община Видин няма толкова средства. Реката, която се води към община Видин, минава през Градец, някъде 5 километра дължината."
Изпратихме запитване до Областната администрация във Видин, за да разберем извършват ли се проверки на коритата, реките и дигите. От администрацията ни отговориха:
"Във връзка със задълженията на областните управители по Закона за защита при бедствия и Закона за водите, свързани с превантивната защита от наводнения, на основание заповеди на Областен управител на област Видин, от месец април 2022 г., междуведомствена комисията е  извършила проверка на техническото и експлоатационното състояние на обектите за предпазване от вредното въздействие на водите – корекции на реки, Дунавски диги и отводнителни помпени станции към тях, находящи се на територията на област Видин.  Констатациите на комисията, ведно с дадените предписания, са отразени в девет констативни протокола. Проверените обекти са публична държавна собственост, с предоставени права за управление на Министерство на земеделието и се стопанисват от "Напоителни системи" - клон Видин, които са уведомени за предприемане на  необходимите действия, съгласно предоставените им законови правомощия по изпълнение на предписанията. За предприемане на необходимите мерки по предписанията, протоколите са изпратени и на общините Видин, Димово, Ново село и Брегово, на ОД на МВР - Видин и на Гранично полицейско управление - Видин. 

Съгласно Закона за водите дейностите по поддържане проводимостта на речните легла се осигурява от областните управители и кметовете на общини. Най-общо казано, почистването на речните легла в границите на урбанизирана територия се осигурява от кмета, а извън границите на урбанизираната територия от областния управител. Различни по характер и времетраене са процедурите при премахване на израсналите във водното течение дървета, дънери, храсти и всички паднали или с опасност да паднат дървета, и почистване на речните легла от наносни отложения за осигуряване нормалната им проводимост.

Ежегодно Областна администрация Видин изготвя Програма за планово почистване на речни участъци с намалена проводимост, съобразно зададени критерии за приоритизиране на участъците за почистване. На база на тези програми администрацията ежегодно изисква финансов ресурс от централния бюджет, но към момента няма осигурено целево финансиране. Въпреки, че към настоящия момент на територията на областта няма данни за критични речни участъци, в изпълнение на разпоредбите на Закона за водите, през месец октомври предстои да се сформира комисия, която да извърши ежегодната проверка на проводимостта на участъци от речните легла, находящи се на територията на област Видин.

С оглед планиране на предстоящата проверка от страна на Областна администрация Видин е изпратено писмо до всички кметове от областта с искане за подаване на информация свързана с:
•речни участъци с намалена проводимост, поради наличие на самозалесила се дървесна и/или храстовидна растителност, находящи се извън границите на урбанизираната територия;
•речни участъци, чиято проводимост е намалена поради наличие на наносни отложения, независимо дали същите попадат в или извън границите на урбанизираната територия.

До настоящия момент общините Брегово, Бойница, Видин, Кула и Чупрене са представили информация, че няма речни участъци с намалена проводимост на тяхната територия. Останалите общини ще бъдат включени в ежегодната проверка", гласи отговорът на Областна администрация Видин. 

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56