Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Демократична България" ще продължи да работи за скъсването на модела ГЕРБ-ДПС

Любен Иванов: Моят приоритет е гласът на видинчани да се чуе в София

Най-неотложният въпрос е приемането на държавния бюджет

Снимка: личен архив

Какви са приоритетите на депутатите от Северозападна България в 48-ото Народно събание и покриват ли се с очакванията на избирателите? Това попитахме в "Посоките на делника".

"Моят приоритет е гласът на видинчани да се чуе в София. Желанията, тревогите, проблемите на жителите на област Видин да получат отзвук и да получат своето решение. Основните насоки са: децентрализацията и дигитализацията на Общините, завършването на скоростния път Видин-Ботевград, който да разреши проблемите, натрупани през годините и да създаде предпоставки за инвестиции, също така развитие на туризма- воден, културен, познавателен, фестивален. Като областен управител на област Видин заедно с читалищата в Ново село и в Кула поставихме началото на три нови фестивала. Надявам се следващите години те да бъдат доразвити. За "Демократична България" туризмът е важен фактор за подем на регионите, тъй като създава заетост, икономически растеж и напредък на селските, периферните и по-слабо развитите райони. В нашата управленска програма по-специално се акцентира върху насърчаването на еко, агро, кулинарния, винения и фестивалния туризъм, за които в нашата област има изключителни предпоставки за развитие", обясни народният представител от "Демократична България" Любен Иванов. Той очерта и основните приоритети на парламентарната група, от която ще бъде част:

"Приоритетите на парламентарната група на "Демократична България" са заложени отдавна. Те са широко разпространени. Знаете, че в предходния парламент един от приоритетите- премахване на Специализирания съд като бухалка на модела ГЕРБ-ДПС, беше постигнат и Специализираният съд беше закрит. Съдебната реформа, която да гарантира един закон за всички е основен приоритет, борбата с корупцията, премахването на институциите бухалки, край на привилегированите лица и фирми, реформа в администрацията, електронизацията, енергийната независимост на България, ясна геополитическа ориентация, свобода и подкрепа на почтения бизнес."

Любен Иванов очерта и неотложните задачи, които трябва да реши 48-ото Народно събрание.

"Най-неотложният въпрос е приемането на държавния бюджет за 2023 година. Също така и 22-та закона по Плана за възстановяване и устойчивост, за да могат парите по мерките за подкрепа на гражданите и бизнеса да достигнат до тях преди зимата. Най-основният приоритет и това, което трябва да се постигне в следващия парламент, е скъсването на модела ГЕРБ-ДПС. В създалата се политическа обстановка това ще бъде доста сложно, но разумно и с постоянство можем да постигнем прекъсване на този модел, който обрече България в последните 10 години на бедност и на зависимости, неравенство и създаване на местни дерибеи и местни феодали."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00