Грижата за зъбите трябва да започне в най-ранна възраст, още с появата на първото зъбче на детето. Това е периодът между 4 и 6 месеца, каза в "Час при зъболекаря"д-р Олга Папушева, която има малки пациенти във Видин, Ружинци, Чупрене и Брусарци. По думите й, за да се улесни почистването на детските зъби през този ранен период, са създадени различни помощни средства:
"Хората, които работят в сферата на оралната хигиена, са измислили страшно много средства, които са ни полезни и забавни. За тази възрастова група от 4 месеца до 1 година, даже до 2, има създадени малки силиконови накрайници, които да се използват от родителите. Те са абсолютно безопасни. Слагат се на пръста на родителя и са с два вида влакна - по-дебели и по-тънки. Едното е за масаж на венците, другото е за почистване на зъбчетата. Просто за премахване на главната плака, защото бебетата, освен мляко, като цяло друго не консумират."
На силиконовите накрайници не трябва да се поставя паста за зъби, уточни д-р Папушева:
"Трябва само да се почиства, съвсем лекичко, така, колкото детето да свикне с тази нова играчка за него, защото за него ще бъде игра. Едната страна, която е за масаж на венците е много полезна, защото когато започнат да избиват зъбките, обикновено тези процеси при повечето бебета са придружени от обилно слюноотделяне, вдигане на температура, болки."
Много често родителите водят децата при педиатър и се оказва, че проблемът е свързан с никненето на зъби. С тези силиконови накрайници може да се използват гелове - специално създадени за облекчаване на тези симптоми.
Първите 20 млечни зъби трябва да са поникнали до 2 години и половина, обясни още лекарят по дентална медицина:
"Плюс минус няколко месеца, процесът е индивидуален за всяко едно дете. Тогава вече може да се пристъпи към истинската четка за зъби. Тогава е подходящо да се заведе детето за първи път на зъболекар и да се получат едни индикации от зъболекаря спрямо родителите за това как да се използва четка, каква да бъде първата четка, първата паста. Не е важна цената на четката, важна е нейната функция. По отношение на децата - меки четки, които да се сменят често и да се използват два пъти на ден - сутрин и вечер. Сутрин, за да са красиви, а вечер, за да са здрави зъбките."
Национален математически турнир "Иван Салабашев" организират във Видин . Състезанието ще се проведе днес от 10 ч. във видинската математическа гимназия. Участие могат да вземат ученици от 1-ви до 12-и клас, обясни за Радио ВИДИН председателят на видинската секция на Съюза на математиците Камелия Иванова : "Турнирът "Иван Салабашев" има..
Ако искате да си направите снимка за спомен за коледния ви албум, ще можете да го направите от днес, не само на площада във Видин, но и пред заведение в града, където всеки минувач би могъл да се възползва от тематична украса. Инициативата е на Малвина Аристотелова , собственичка на заведението. За втора поредна година нейната идея радва малки и..
Здравният туризъм трябва да е приоритет за България - за тази кауза ще работи правителството, около това мнение преди дни се обединиха и участниците в Дискусионна кръгла маса "Фокусът на туристическата индустрия се измества към здравните дестинации - новият приоритет на потребителите“. Идеята е страната ни да се установи като четирисезонна..
Старите градски къщи не са защитени от закона. Изводът е на сдружение "Врачанските къщи", което подготвя предложение за промяна в Закона за културното наследство. Предложението ще бъде внесено в Народното събрание през януари, каза п редседателят на организацията Светла Буюклийска. Тя е цигуларка, концертирала дълго време в чужбина. Създава..
" Проходилка за начинаещи музиканти" е наречена съвместната инициатива на Средно училище "Св. св. Кирил и Методий" и Градски духов оркестър - Видин , чрез която младите музиканти могат да се докоснат до опита на професионалистите, да наблюдават синхроните в оркестъра и да добият представа за професията от първо лице. За идеята..
Приключи VI международна конференция SMARTOURISM.BG. Това е изследователски проект, който няколко партньори стартират през 2015 година. Той е насочен към изследване на практиките и предизвикателствата пред развитието на интелигентния туризъм в България . Сред най- важните партньори са образователни институции като Асоциацията на училищата по..
Младият каменоделец от Враца Иван Симеонов (на снимката вляво) извая бюст-паметник на знаменития майстор Кольо Фичето . Инициативата за изработката е на строителите ветерани. Каменната скулптура е монтирана пред Камарата на строителите в София и днес официално бе открита. Процесът по създаването на бюст-паметника отнема не малко време. Все пак..