Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Небрежност е най-честата причина за пожари във Видинско

На прага на отоплителния сезон- препоръки за пожарна безопасност

Снимка: Радио Видин

559 пожара са възникнали от началото на годината във Видинска област. Трима души са загинали, един е пострадал. Данните бяха представени на брифинг от началника на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" гл. инсп. Димчо Горанов:

"По отношение на причините за възникване на произшествията, най-много произшествия са възникнали на небрежност при боравене с открит огън, следвани от причина късо съединение, следвани от неправилно боравене с отоплителни уреди 4 броя, техническа неизправност 6 броя, произшествията, възникнали поради умишлени действия са 6 и 5 произшествия имаме в процес на установяване. За съжаление, тази година имаме трима загинали вследствие на пожари и един пострадал. В последните десетина дена имаме два случая на загинали граждани, като причината за пожара е тютюнопушене в стаята, даже в леглото".
"Всички знаем, че цигарата, като цигара, е с ниска температура и източник на възпламеняване, но в специализираната литература пише, че температурата, която се развива, е около 700-800 градуса. Като тази температура е нормална да възпламени намиращите се в близост лесно запалими или горими материали. 

Доказано е, че топлината, която отделя цигарата, много бързо се разпространява, когато цигарата е близо до отворен прозорец, работещ климатик, работеща духалка тип печка, тогава, когато има разлика в температурата между двете помещения. 

"Тогава е много по-лесно топлината, която е отделена от цигарата, да възпламени хартии, вестници, одеяла, чаршафи и някакво друго домашно имущество. Винаги трябва да внимаваме с цигарите, да не пушим, когато сме изморени или когато сме употребили алкохол. Винаги трябва да гасим цигарите в негорими пепелници, никога да не изхвърляме угарките от цигари в пластмасови кошчета и още повече на места, където има натрупани хартии или някакви други горими материали".

На срещата бяха представени и препоръки за пожарна безопасност през есенно-зимния отоплителен сезон. 

"Когато се отопляваме на печки с твърдо гориво, много важно е те да бъдат стандартни и да не бъдат някакви самоделни, да нямат дупки и пукнатини по тях, за да не може топлината от печката да излиза  вътре в стаята или продуктите на горене също да излизат. Не бива да се използват леснозапалими и горими течности за разпалване на самите печки. Под печката на твърдо гориво трябва да има негорима подложка, която трябва да излиза май-малко на 30 см пред контролната вратичка на печката и най-малко на 10 см отстрани и отзад. Кюнците, които се използват за печките, също трябва да бъдат стандартни и не трябва да има пукнатини и пропуски по тях. Трябва да бъдат изчистени преди началото на есенно-зимния сезон".

Много голямо внимание трябва да се обърне и на комините, тъй като голяма част от възникналите пожари са поради самозапалените сажди в комините, каза още  гл. инсп. Димчо Горанов. Той съветва поне веднъж в годината коминът да бъде почистен от лице, което разбира от това. Необходимо е и електрическите уреди за отопление и електроинсталацията също да са стандартни. 

"Не трябва да се използват подсилени предпазители в електрическите табла. За предпочитане вече е да се подменят керамичните предпазители с електрически такива, тъй като е по-лесна тяхната експлоатация и по-лесно се включват и изключват. Също така не бива да се поставят горими материали около ел. печки. Винаги, когато излизаме от помещенията или трябва да изключваме ел. печка, духалка или радиатор от контакта. Не бива да покриваме електрическия уред с каквото и да било -перде, покривка или др."

За гражданите, които се отопляват на газ или пропан бутан, най-важно е да не използват стари бутилки, които не са минали на технически преглед, защото това създава опасност от разхерметизирането им. 

"Много е важно газовата бутилка да се държи над кота над прилежащия терен или на кота над нула, тъй като пропан бутана е по-тежък от въздуха и евентуално при загазяване, не може да се проветри помещението. Никога не трябва да се съхраняват повече от две бутилки в едно домакинство. Не трябва да се съхраняват бутилки в близост до източници на топлина. Маркучите не трябва да бъдат по-дълги от 1 метър и половина и не трябва да бъдат стари и напукани".
По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Недостъпната среда е основен проблем за незрящите хора

На 15 октомври отбелязахме Международния ден на белия бастун - символ на независимостта на хората със зрителни увреждания, а през целия месец обръщаме внимание на техните права и нуждите. За хората с нарушено зрение всеки ден е борба, обяснява председателят на Районната организация към Съюза на слепите в Монтана Ива Петкова. "Те се..

публикувано на 18.10.24 в 16:56

Поредица от събития в подкрепа на 9-месечния Божидар организират в Бяла Слатина

В Бяла Слатина организират поредица от инициативи в подкрепа на 9-месечния Божидар, който страда от рядко генетично заболяване. В читалище "Развитие-1892" е уредена благотворителна изложба базар. Събраните средства ще са за лечение на момчето, каза секретарят на читалището Светлина Берова. "До 10-ти ноември сме подели доста неща в..

публикувано на 18.10.24 в 15:53

Повече от 2000 ученици от първи до четвърти и осми клас във Видинско с еднократна помощ

Повече от 2000 ученици от първи до четвърти, както и учениците от осми клас в област Видин, ще получат еднократна помощ в размер на 300 лева.  Тя ще бъде изплатена на два транша.  Крайният срок за подаване на заявленията-декларации приключи на 15 октомври, каза за Радио Видин директорът  на Регионална дирекция "Социално подпомагане" Видин,..

публикувано на 18.10.24 в 14:23

Младите са надеждата за новото начало на Мърчево

Село Мърчево е сравнително голямо село в Северозападна България .  Намира се в община Бойчиновци, област Монтана .  Река Огоста и жп линията София-Видин минават през селото.  Иван Иванов е дългогодишен кмет на селото - от 17 години. Избран е през 2007 година, а в момента тече петият му мандат.  Той обича родното си място, а..

публикувано на 18.10.24 в 13:26

18 октомври - Ден на художника

Днес, 18 октомври, художниците честват своя професионален празник. Той се отбелязва в деня на Свети апостол Лука, който се счита за пръв християнски иконописец.  Свещеното Предание говори, че той нарисувал две икони - на св. Дева Мария с Божествения младенец на ръце и на светите апостоли Петър и Павел. По този начин той сложил началото на..

публикувано на 18.10.24 в 12:51

Романът "Освен това танцувам" на френските писатели Ан-Лор Бонду и Жан-Клод Мурлева

Пиер-Мари Сото е успешен писател, носител на наградата Гонкур, който вече не пише. Вдъхновението му си е отишло на 28 октомври 2010 г., точно в 21 часа и 15 минути. Висок е 1,92 м, женен четири пъти, с шест свои деца и няколко доведени. Аделин Пармелан е висока, дебела, брюнетка, ако вярваме на нейното собствено описание. И да не вярваме, с..

публикувано на 18.10.24 в 12:00

Концерт-спектакъл "С България в сърцето" представят в Монтана

Концерт-спектакъл "С България в сърцето" -  на Обединен детски комплекс "Ние, врабчетата" ще се проведе днес в Монтана.   В него ще се включат представителите за България, завоювали среброто в Световния шампионат по сценични изкуства "PERFORMER CUP 2024" в Италия. Това са общо около 40 деца от областния център, информира Миглена Георгиева ,..

публикувано на 18.10.24 в 10:00