Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Небрежност е най-честата причина за пожари във Видинско

На прага на отоплителния сезон- препоръки за пожарна безопасност

Снимка: Радио Видин

559 пожара са възникнали от началото на годината във Видинска област. Трима души са загинали, един е пострадал. Данните бяха представени на брифинг от началника на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" гл. инсп. Димчо Горанов:

"По отношение на причините за възникване на произшествията, най-много произшествия са възникнали на небрежност при боравене с открит огън, следвани от причина късо съединение, следвани от неправилно боравене с отоплителни уреди 4 броя, техническа неизправност 6 броя, произшествията, възникнали поради умишлени действия са 6 и 5 произшествия имаме в процес на установяване. За съжаление, тази година имаме трима загинали вследствие на пожари и един пострадал. В последните десетина дена имаме два случая на загинали граждани, като причината за пожара е тютюнопушене в стаята, даже в леглото".
"Всички знаем, че цигарата, като цигара, е с ниска температура и източник на възпламеняване, но в специализираната литература пише, че температурата, която се развива, е около 700-800 градуса. Като тази температура е нормална да възпламени намиращите се в близост лесно запалими или горими материали. 

Доказано е, че топлината, която отделя цигарата, много бързо се разпространява, когато цигарата е близо до отворен прозорец, работещ климатик, работеща духалка тип печка, тогава, когато има разлика в температурата между двете помещения. 

"Тогава е много по-лесно топлината, която е отделена от цигарата, да възпламени хартии, вестници, одеяла, чаршафи и някакво друго домашно имущество. Винаги трябва да внимаваме с цигарите, да не пушим, когато сме изморени или когато сме употребили алкохол. Винаги трябва да гасим цигарите в негорими пепелници, никога да не изхвърляме угарките от цигари в пластмасови кошчета и още повече на места, където има натрупани хартии или някакви други горими материали".

На срещата бяха представени и препоръки за пожарна безопасност през есенно-зимния отоплителен сезон. 

"Когато се отопляваме на печки с твърдо гориво, много важно е те да бъдат стандартни и да не бъдат някакви самоделни, да нямат дупки и пукнатини по тях, за да не може топлината от печката да излиза  вътре в стаята или продуктите на горене също да излизат. Не бива да се използват леснозапалими и горими течности за разпалване на самите печки. Под печката на твърдо гориво трябва да има негорима подложка, която трябва да излиза май-малко на 30 см пред контролната вратичка на печката и най-малко на 10 см отстрани и отзад. Кюнците, които се използват за печките, също трябва да бъдат стандартни и не трябва да има пукнатини и пропуски по тях. Трябва да бъдат изчистени преди началото на есенно-зимния сезон".

Много голямо внимание трябва да се обърне и на комините, тъй като голяма част от възникналите пожари са поради самозапалените сажди в комините, каза още  гл. инсп. Димчо Горанов. Той съветва поне веднъж в годината коминът да бъде почистен от лице, което разбира от това. Необходимо е и електрическите уреди за отопление и електроинсталацията също да са стандартни. 

"Не трябва да се използват подсилени предпазители в електрическите табла. За предпочитане вече е да се подменят керамичните предпазители с електрически такива, тъй като е по-лесна тяхната експлоатация и по-лесно се включват и изключват. Също така не бива да се поставят горими материали около ел. печки. Винаги, когато излизаме от помещенията или трябва да изключваме ел. печка, духалка или радиатор от контакта. Не бива да покриваме електрическия уред с каквото и да било -перде, покривка или др."

За гражданите, които се отопляват на газ или пропан бутан, най-важно е да не използват стари бутилки, които не са минали на технически преглед, защото това създава опасност от разхерметизирането им. 

"Много е важно газовата бутилка да се държи над кота над прилежащия терен или на кота над нула, тъй като пропан бутана е по-тежък от въздуха и евентуално при загазяване, не може да се проветри помещението. Никога не трябва да се съхраняват повече от две бутилки в едно домакинство. Не трябва да се съхраняват бутилки в близост до източници на топлина. Маркучите не трябва да бъдат по-дълги от 1 метър и половина и не трябва да бъдат стари и напукани".
По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30