Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Небрежност е най-честата причина за пожари във Видинско

На прага на отоплителния сезон- препоръки за пожарна безопасност

Снимка: Радио Видин

559 пожара са възникнали от началото на годината във Видинска област. Трима души са загинали, един е пострадал. Данните бяха представени на брифинг от началника на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" гл. инсп. Димчо Горанов:

"По отношение на причините за възникване на произшествията, най-много произшествия са възникнали на небрежност при боравене с открит огън, следвани от причина късо съединение, следвани от неправилно боравене с отоплителни уреди 4 броя, техническа неизправност 6 броя, произшествията, възникнали поради умишлени действия са 6 и 5 произшествия имаме в процес на установяване. За съжаление, тази година имаме трима загинали вследствие на пожари и един пострадал. В последните десетина дена имаме два случая на загинали граждани, като причината за пожара е тютюнопушене в стаята, даже в леглото".
"Всички знаем, че цигарата, като цигара, е с ниска температура и източник на възпламеняване, но в специализираната литература пише, че температурата, която се развива, е около 700-800 градуса. Като тази температура е нормална да възпламени намиращите се в близост лесно запалими или горими материали. 

Доказано е, че топлината, която отделя цигарата, много бързо се разпространява, когато цигарата е близо до отворен прозорец, работещ климатик, работеща духалка тип печка, тогава, когато има разлика в температурата между двете помещения. 

"Тогава е много по-лесно топлината, която е отделена от цигарата, да възпламени хартии, вестници, одеяла, чаршафи и някакво друго домашно имущество. Винаги трябва да внимаваме с цигарите, да не пушим, когато сме изморени или когато сме употребили алкохол. Винаги трябва да гасим цигарите в негорими пепелници, никога да не изхвърляме угарките от цигари в пластмасови кошчета и още повече на места, където има натрупани хартии или някакви други горими материали".

На срещата бяха представени и препоръки за пожарна безопасност през есенно-зимния отоплителен сезон. 

"Когато се отопляваме на печки с твърдо гориво, много важно е те да бъдат стандартни и да не бъдат някакви самоделни, да нямат дупки и пукнатини по тях, за да не може топлината от печката да излиза  вътре в стаята или продуктите на горене също да излизат. Не бива да се използват леснозапалими и горими течности за разпалване на самите печки. Под печката на твърдо гориво трябва да има негорима подложка, която трябва да излиза май-малко на 30 см пред контролната вратичка на печката и най-малко на 10 см отстрани и отзад. Кюнците, които се използват за печките, също трябва да бъдат стандартни и не трябва да има пукнатини и пропуски по тях. Трябва да бъдат изчистени преди началото на есенно-зимния сезон".

Много голямо внимание трябва да се обърне и на комините, тъй като голяма част от възникналите пожари са поради самозапалените сажди в комините, каза още  гл. инсп. Димчо Горанов. Той съветва поне веднъж в годината коминът да бъде почистен от лице, което разбира от това. Необходимо е и електрическите уреди за отопление и електроинсталацията също да са стандартни. 

"Не трябва да се използват подсилени предпазители в електрическите табла. За предпочитане вече е да се подменят керамичните предпазители с електрически такива, тъй като е по-лесна тяхната експлоатация и по-лесно се включват и изключват. Също така не бива да се поставят горими материали около ел. печки. Винаги, когато излизаме от помещенията или трябва да изключваме ел. печка, духалка или радиатор от контакта. Не бива да покриваме електрическия уред с каквото и да било -перде, покривка или др."

За гражданите, които се отопляват на газ или пропан бутан, най-важно е да не използват стари бутилки, които не са минали на технически преглед, защото това създава опасност от разхерметизирането им. 

"Много е важно газовата бутилка да се държи над кота над прилежащия терен или на кота над нула, тъй като пропан бутана е по-тежък от въздуха и евентуално при загазяване, не може да се проветри помещението. Никога не трябва да се съхраняват повече от две бутилки в едно домакинство. Не трябва да се съхраняват бутилки в близост до източници на топлина. Маркучите не трябва да бъдат по-дълги от 1 метър и половина и не трябва да бъдат стари и напукани".
По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 29 май 2025 слушаме Исак Албенис

Днес се навършват 165 г. от рождението на Исак Албенис. Той е сред най-талантливите испански композитори, пианист – виртуоз. Наричат го "Испанския Лист". Основа на композиторската му дейност е испанският фолклор, отразяващ испанския дух и начин на живот. Така се превръща в родоначалник на новата испанска композиторска школа. Дори самите имена на..

публикувано на 29.05.25 в 09:00

Започва кампания за безплатна кастрация на кучета и котки във Видин

Кампания за безплатна кастрация на бездомни и домашни животни започва във Видин. Кампанията е  организирана  от международната организация „Четири лапи“ в сътрудничество с Община Видин.  В периода от 2 до 13 юни ще се проведе кампания за безплатна кастрация, ваксинация срещу бяс и обезпаразитяване. Хора в затруднено финансово положение,..

публикувано на 28.05.25 в 17:05
отличниците на ПМГ - Враца и доброволци в Общинската академия по математика Тимон (вляво), Деница и Калоян (вдясно)

Математици - отличници дават безплатни уроци на петокласници във Враца

Във Враца вече два месеца Общинската академия по математика предоставя безплатни уроци за петокласници, които желаят да се усъвършенстват или да подобрят успеха си.  Трима от петимата възпитаници на Природо-математическата гимназия във Враца, които преподават безплатно в Общинската академия по математика, са дванайсетокласниците Деница Мариянова,..

публикувано на 28.05.25 в 15:33

Фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ организират в Бяла Слатина

Фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 31 май.  Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина.    Целта на фестивала е да се развиват актьорските умения на децата  и да се събуди интересът им към театъра.  Участие са заявили 10 учебни заведения от общината, детски градини, училища и..

публикувано на 28.05.25 в 13:10

Отбелязваме Деня на парковете в България

28 май е обявен за Ден на парковете в България.  Националните и природни паркове се обявяват с цел да се защитят и запазят области със специфична биологична, естетична и културна стойност.  В България има три Национални парка - "Централен Балкан", "Рила" и "Пирин". Природните паркове са 11. Най-старият природен парк у нас е "Витоша",..

публикувано на 28.05.25 в 13:06

Отбелязваме Световния ден на спешната медицинска помощ

Днес отбелязваме Световния ден на спешната медицинска помощ. Обявен е през 2018 г. от Европейската асоциация по спешна медицина с цел да популяризира и повиши осведомеността в световен мащаб за това как добре организираната система за спешна медицина увеличава възможността за оцеляване на пациентите и намалява степента на инвалидност след..

публикувано на 27.05.25 в 15:50

Зрелостничка от Английската гимназия във Видин със специалната наградата "Криле"

12-класничката Елизабет Мари Уотле   получи специалната награда "Криле", която Училищното настоятелство на ГПЧЕ "Йордан Радичков" присъжда всяка година на най-добрия зрелостник.  Елизабет Мари Уотле е носителка на десетки награди и отличия от регионални, национални и международни състезания по време на своето образование в..

публикувано на 27.05.25 в 15:35