Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Габриела Георгиева: Щастлива съм, че избрах да стана оперна певица

Отбелязваме Световния ден на операта

Габриела Георгиева в „Бал с маски“ на Верди
Снимка: gabrielageorgieva.com



На днешния ден отбелязваме Световния ден на операта. Идеята се ражда на първия Световен оперен форум, организиран от Teatro Real Madrid през април 2018 година. 

Световният ден на операта е инициатива за повишаване на осведомеността за положителното въздействие и ценността на операта за обществото. Операта, както и всички изкуства, допринасят за развитието на толерантност, разбиране и свързване на хората със силни и красиви емоции. Точно такива емоции изпитва докато пее Габриела Георгиева - една от най- известните оперни певици, която прославя българското оперно изкуство и по света. Тя е сред водещите сопрани на съвременната музикална сцена у нас. Завършва Държавната музикална академия "Панчо Владигеров" през 1998 г. в класа на проф. Руско Русков. Същата година заминава на специализация по оперно пеене в Българската академията за изкуство и култура "Борис Христов" в Рим.

Корените на Габриела Георгиева са от Северозапада - майка ѝ е от Македонско, а баща ѝ е от село Салаш, Белоградчишко. Родена е във Видин през 1971 година. В семейството ѝ няма професионални музиканти, но всички пеят много добре. 

Самата тя от малка пее в училищния хор и е била солист на руска група във Видин. Сериозно се е занимавала с народни танци.

Първата работа на Габриела обаче е далеч по-различна от музикалната сфера, тя е била шивач в дамската шивалня на Музикалния театър  "Стефан Македонски" в София. Габи смята, че попадането й там е чиста съдба:

"Мисля, че категорично е съдба, защото аз бях объркала пътя според мен. И това е едно насочване към правилния път, защото спрях да танцувам, поради здравословни проблеми и така се стекоха обстоятелствата в живота ми, че трябваше да вляза в музикалния театър... просто там имаше свободно място. Там всъщност открих любовта към тази музика и разбрах, че аз това бих искала да работя".

В шивалнята в Музикалния театър попада на своя колежка, чиято сестра била диригент:

"Всъщност тя ме чу и ме насочи към операта, като каза, че имам глас за оперното пеене. Свързах се с колегите в Музикалния театър. Виден Даскалов беше директор. Стоян Димитров ми препоръча неговата учителка - Милка Драгнева и така започнах..."

Според Габриела Георгиева редица са качествата, които трябва да притежава една оперна певица, за да пробие на световната сцена:

"Не коментирам гласа. Гласът трябва да присъства, това е задължителното условие...и оттам нататък вече са много важни - да има характер, да има стабилна психика, да работи много, да бъде много аналитичен човекът, да се самонаблюдава и да работи изключително много върху себе си, върху моженето си и върху пеенето си. Да бъде много артистичен, въобще една много строга дисциплина трябва да има".

Гласа си Габриела пази с малко мълчание, не пие много газирано и алкохол:

"Трябва човек да се пази от студено, от безсъние, но нищо човешко не ни е чуждо. Човек ако започне да прекалява в тези предпазвания, тогава пък става много крехък и податлив".

Всяка роля, в която се превъплъщава Габриела,  в началото е непозната:

"Докато се впее, докато се влезе в гласа, в тялото, в сърцето, в главата, в психиката. Но като цяло в интерес на истината, една от най-тежко получените ми роли е Елизабет от "Дон Карлос". Тя не е толкова трудна, но дето викаше Гена Димитрова: "Това е труд без радост", защото някак си остава незабележима на фона на Еболи и на фона на Филип. Тя остава много пеене, пък някак, не я забелязва много публиката. Но пък ако Елизабет не е добра, всички го забелязват... Така че е една такава роля много странна и трудно влезе в гласа ми, но вече съм я преодоляла и я пея с най-голямо удоволствие".
  
Габриела Георгиева се чувства "удобно" във всичките си роли:

"Но най-обичам сякаш Джоконда, някак най-моя роля е. Най-скъпа ми е, не мога да обясня защо, но сякаш ми пасва много на гласа. Норма също е една от ролите, които много обичам, Абигайл от "Набуко"... "

Ако трябва да се върне назад и отново да избере пътя, по който да поеме в живота си, Габриела категорично би избрала отново да бъде оперна певица:

"Задължително, да! Задължително щях да го избера. Просто съм щастлива, че така се стекоха обстоятелствата в живота ми".

Оказа се, че за някои видинчани оперното изкуство не е мираж:

"Да, наскоро бях на опера за първи път. На 6-ти август присъствах на "Опера на върховете" в Белоградчик, на Джузепе Верди, невероятната "Аида". Беше нещо ново, но много ми хареса. Според мен е много красиво и невероятно изживяване, но за жалост в България и в малките градове, особено, не е популяризирано... Обожавам операта...Това беше на Белоградчишките скали "Опера на върховете" - "Набуко". Много ми хареса. Любимата ми е "Тоска"- Пучини... разкошна постановка беше... Операта е много красиво изкуство, но някак си е елитарно и може би се разбира от по-малко хора и то предимно ценители, малко останаха в наше време..."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Шърли Беси – „диамантената“ дама

 Днешният музикален час ще е посветен на една от най-големите легенди на музикалната сцена – Шърли Беси - изключителна певица, чиято кариера продължава повече от 70 години!  Родена в Уелс, Шърли Беси завладя света с уникалния си, мощен глас и с характерния си стил. От първите ѝстъпкинасценатапрез 50-тегодинидонезабравимитепесниза филмите за..

публикувано на 28.04.25 в 09:00

"Неделник" от 27 април 2025 година

"Неделник" е тук! Срещите на випуска са вълнуващи. Да видиш своите съученици след 10, 20, 30,40 и повече години е изживяване - променени, с различни житейски пътища и съдби. Какво е преживяването и емоцията от такива срещи ще разберем от днешните ни гости Веселин Станков , който е организатор на срещата на випуск 1980 година на..

публикувано на 27.04.25 в 16:34

Силата на Възкресение Христово дава сила на вярата

Втората неделя след Пасха - Томина , е посветена на евангелската сцена, свързана с неверието на светия апостол Тома. "Тъй решително повярвал Тома във Възкресението на Господа от мъртвите, когато попипал раните на Неговите ръце и раната в пречистите Му ребра: "Господ мой и Бог мой!" , тоест, Ти Си Този, Който със силата на Своето..

публикувано на 27.04.25 в 08:00

Вазата като "ухание" за дом

Вазите носят "ухание" за дом. Да, те са за цветя, но може да бъдат и приятен спомен от посетена от вас туристическа дестинация, скъп подарък или напомняне за скъп човек.  Над 100 вази от дърво, стъкло, керамика и порцелан има в колекцията си видинчанката Зоя Младенова. Като бивша учителка тя е получавала много подаръци, но най-скъпите на..

публикувано на 25.04.25 в 16:25

Отбелязваме Световния на младежите доброволци

Всяка година на 25-ти април отбелязваме Световния ден на младежите доброволци . На този ден искаме да използваме възможността да се преклоним пред енергията, вдъхновението и добротата, с които младите хора по целия свят променят средата около себе си. Това не е просто ден, а символ на желанието за действие, солидарност и отговорност...

публикувано на 25.04.25 в 16:00

"Едно" на 25 април 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които организираха от фондация "Подкрепа за реализация" през настоящия месец, както и предстоящите през прояви.  На първи април в Центъра за социална рехабилитация и интеграция за пълнолетни към фондацията отбелязаха Международния ден на шегата. Празникът не е официален, но е добил популярност в много държави,..

публикувано на 25.04.25 в 15:36

Айра и Коки - съвместното съжителество на куче и котка

Всички са чували израза "като куче и котка" - синоним на взаимна неприязън и непоносимост. От друга страна- мрежата изобилства със снимки и клипове на кучета и котета, които се гушкат едно в друго и видимо се чувстват добре заедно. Затова няма начин да разберете можете ли да отглеждате куче и котка в дома си, докато не пробвате. Според..

публикувано на 25.04.25 в 15:30