Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коя е подходящата дата за националния празник на България

Снимка: Радио Видин

24 май да смени 3 март като национален празник на България, предлагат група историци. Според тях Денят на българското слово, просвета и култура е единствената дата, която от средата на XIX век е преминала и оцеляла през всички епохи и власти и е празнувана в цялата българска етническа територия. "Празникът на една държава се очаква да служи за сплотяване на нацията и да е безспорен по линия на единството и идентификацията, особено нужни и днес", се посочва в изготвеното от тях обръщение до нацията и Народното събрание.

Потърсихме мнението на видинчани за това, как приемат идеята и вярват ли, че датата 24 май може да ни обедини:

"Аз мисля, че можем да се обединим около тази идея. Това е хубаво да се направи национален празник. Ние, българите, си го знаем много добре този празник... Харесваме го, ние си го зачитаме... Не съм мислила по въпроса, но мисля че може, защо да не може. Той е на всички българи. Празник на българската азбука. Аз лично нямам нищо против. На мен ми харесва празника... Аз, едната, съм против. 24 май си е 24-ти, просто не може - той е най-българския празник. Не съм сигурна, че това може да ни обедини, като гледате, особено този парламент, трябва да Ви е ясно, че обединение трудно ще се получи. Тук всеки се бори за власт вместо за бъдещето... Според мен, не само мое мнение, а и на мои познати е, че по-подходящ, наистина, е 24 май да бъде национален празник. Не толкова, че 3 март се обвързва, нали, с Освобождението ни от една държава, която сега в момента е събрала негативите на целия свят, но смятаме, че делото на Кирил и Методий е по-достойно и, по-така, заслужава да му се отделя по-голямо внимание. Аз така си мисля, че по-подходящо е 24 май да бъде национален празник..."

Историци от Северозапада също коментираха идеята 24 май да бъде обявен за национален празник на България. Директорът на Регионален исторически музей Враца Георги Ганецовски посочи своите аргументи "За" това:

"Аргументът ми е, че досега не съм чул човек, който да отрича тази дата - българин и тук има един много силен аргумент, че де факто този ден се празнува от средата на 19 век. Денят на духовността, върху която се гради всичко останало. Така че, за мен това е денят... Предвид цялото разделение, на което ежедневно сме свидетели, най-вече на политическо ниво, а пък този ден няма нищо общо с политиката и отново е аргумент в полза на опит за някакво българско единение. Така че, мисля че е съвсем навременен този дебат."

Дори 24 май ни разделя, смята етнографът от видинския музей д-р Сашка Бизеранова. Според нея по-подходящата дата за национален празник на България е 6 септември - Денят на Съединението:

"Защото църковно е на 11 май. Ние никога не можем да се обединим идеално. Винаги ще има и друго мнение. Аз лично, много харесвам 24 май, но 6 септември, също 22 септември... Има и други дати, които България е извоювала сама... Мисля, че 3 март е по-скоро разделяща дата, защото примерно 800 000 (не знам статистиката точно), но е турско население в България. Те как приемат 3 март за национален празник? Тотално е разделянето. Това е една война между Османската империя и Руската империя. Ние не съществуваме в правния мир като държава към онзи момент и самите предварителни договорки, че няма да бъде спазен Санстефанския мирен договор, че идеята поначало е била да се създаде една малка държава. Това разделение е било предварително договорено и всъщност узаконено след това на Берлинския конгрес. Мисля, че винаги ни навява и на мисълта, че е нещо, което ни е дошло отвън, макар аз като историк да съзнавам, че основния принос за най-важната битка e на опълченците, които не са малко... Но 3 март е все пак нещо, което допускаме, че навява такива мисли за зависимости и за недотам добре възприемана дата от цялата българска общност. Затова мисля, че е по-разумно или 6 септември, или 22 септември да бъде национален празник. За 24 май би възникнал спор с Македония. От Солун са, наистина, двамата братя Кирил и Методий. Те създават глаголицата, след това я разпространяват техните ученици, адаптират, нали, правят кирилицата. Така че, много хора са напластени там..."

Началото на дискусията е дадено. Идеята е с нея да се премери общественото мнение, но също и да се въведе ред в българския празничен календар. 
По публикацията работи: Гергана Панова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05