Фокусът на проекта GOSCIENCE е върху иновативни методи да обучение по науки и преподаването им по разбираем начин, казва директорът на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Мариета Георгиева:
"Целта е децата да могат да разбират това, което се преподава в науките... Разработили сме платформа, в която нещата се обясняват ...Нашата професионална гимназия работи в три основни посоки: т.нар. комбинирани уроци и обучение на децата от трима учители, паралелно, преплитайки в обща тема трите предмета, на второ място да работим по разбирането, тоест да работим по обучението в СТЕМ направлението, и последната стъпка, по която работим в момента, е изграждане на комуникации и умения за учене, защото стигнахме до извода, че децата не са се научили да учат. И в момента имаме такъв учебен предмет. ..Не са достатъчни само умения за учене, но и умения за личностно развитие и комуникация в личностния живот на всеки един ученик..."
Целите, които си поставя всяко иновативно училище, са различни, но има и общи цели, казва Мариета Георгиева:
"Основната цел на всяка иновация е да подобри резултатите. За всяко училище иновацията е различна... Да получиш умения, смисъл, не просто да учиш и да умееш да извличаш главното... Възможностите за иновации са неограничени... В преподавателите е ключът към успеха... Ние имаме екип от преподаватели, които са отворени към новото, които участват в обучения, иновативни практики..."
Назряло е времето, когато трябва да се погледне към образованието от друг ъгъл, да се промени съществено нормативната база, да се премахнат познатите стереотипи , казва Мариета Георгиева:
"Фокусът трябва да е върху практическите умения, но в момента всичко е на хартия ... Електроника, химия и физическо комбинирахме в един такъв иновативен урок... Децата тръгват от реката, наблюдавайки и изследвайки материали от реката и почвата, движейки се докато стигнат в училище и разгледат темата от гледна точка на химията ... Подобна тема сме правили в областта на комуникациите и обединяваме информационни технологии, философия, български, и показваме на децата как се общува, как се изпраща имейл, темата за "Аз-а" и как да заявим себе си ..."
Десислава Цокова преподава по общообразователни предмети в Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров". По предложение на РУО- Видин тя беше наградена за значителен принос към реализиращите се в област Видин иновации в образованието:
"Наградата ми дава стимул за нова работа ... Аз бих казала, че иновативен учител е всеки учител, защото децата се променят, средата също и няма как учителят да не се промени. Като си подготвя новия урок той мисли как да предаде по различен начин материала, за да има краен резултат... За да се случат нещата и да станат добре работещи, трябва да има екип от хора..."
Комбинираният урок на тема "Бизнес химия" е този, за който Десислава Цокова получава награда за иновации в образованието:
"Обединихме химия с икономика и физическо. Учениците бяха разделени по екипи и всеки екип трябваше да си направи фирма и да създаде козметичен продукт. Бяха осигурени материалите...Това беше икономическата част. След това трябваше да наберат средства за начален капитал и тук дойде физическото, трябваше да играят в щафетни игри и да получат средства и това им беше началният капитал...
За първа година иновативно училище е Първо основно училище "Васил Левски"- град Вълчедръм, което ще работи по проекта си в следващите 4 години, казва директорът Камелия Риджолска:
"Нашата иновация е "Бизнес за всеки - мисията възможна". Това е една педагогическа идея, която е свързана с кариерното развитие, опира се на нашия минал опит и поставяне основите на бизнес-обучение... Работим с ученици от уязвими групи и идеята ни е да дадем шанс на всички деца. Тази учебна година тя стартира с формиране на групи занимания по интереси..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..
Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..
Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в община Георги Дамяново, област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия. Селото има древна история. Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..
С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол. От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..
Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..
Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия: "През последните две години изключително много..
"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград. Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..