Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време е да подготвим автомобилите си за зимата

Рали пилот: С летни гуми на студен асфалт е много опасно

Снимка: РАДИО ВИДИН


Наближаващата зима е сезонът, когато шофьорите трябва да обърнат по-специално внимание на автомобилите си. С падането на температурите и заледяванията сцеплението на превозното средство с пътната настилка намалява. Затова е важно при активно шофиране през студената част от годината автомобилът да е със зимни гуми. Освен "обувките", през зимата за безопасно управление на автомобила са важни още няколко неща, обясни за Радио ВИДИН Ани Ванков собственик на автосервиз във Видин и рали пилот:

"Хубави зимни гуми, спирачна течност, пълно снаряжение в колата от оборудване, вериги. Пълен резервоар, ако се тръгва нанякъде. Гумите, зимните, са важни много, защото температурата на асфалта като падне под 7 градуса и вече лятната гума няма тези функции на зимната гума. С летни на студен асфалт е супер опасно, особено на  мокър асфалт, при заледено е много опасно, просто автомобилът не се контролира... За зимата хубави летни гуми не стават, става, ако асфалтът е сух, но на заледено, на заснежено няма шанс... Тя, зимната гума, може всеки един да я познае, има едни ламелки. Освен това, каучукът е по-мек, чувствително по-лек. Колкото е по-мек каучукът, толкова повече има сцепление на заснежено и заледено..."   

Привеждането на автомобила за зимни условия не отнема много време, но все пак изисква средства, допълни Ани Ванков:

"Зимна гума по-евтина от 100 лева няма. Така че 400 лева започваме първо с гумите, другите работи са по-евтини, като антифриз, чистачки, оборудване, вериги и т.н."

Трябва да уточним, че според Закона за движение по пътищата (чл. 139, ал. 1, т. 4) "движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 mm през периода от 15 ноември до 1 март."

Това дава известна гъвкавост на водачите и някои избират да шофират с гуми, отговарящи на условията за дълбочина на протектора, но без да са зимни. Повечето шофьори, с които разговаряхме, заявиха, че по традиция подготвят своите автомобили за зимата, показа анкета на Радио ВИДИН:

"Слагам си зимни гуми, но става въпрос, че вече от доста години се е променил климатът. То няма зима, то си харчим парите за гуми... Да, по принцип всеки се готви за зимата, така че не е проблем това. Всичко ми е сменено... 5 буса имам, "обути" със зимни гуми. От 30 години съм шофьор и съм видял всичко на пътищата, какво става. Трябва да си подготвен за всичко, с ядене, пиене, с всичко, каквото ти дойде на акъла, защото не знаеш до къде и как ще стигнеш. Чистачките ми са нови, течност имам, отивам, купувам 100 литра течност, антифриз... Миналата година не съм ги сменила и сега даже не знам тези летни ли са, зимни ли са. Като дойде синът, ще го питам... Гумите съм ги сменил тази година, те са за всякакъв терен, за всякакъв сезон. Скъпички са, не мога да си позволя хем такива, хем такива... Аз съм ги сменил моите, очакваме лошо време, сняг, студ, нали казват, че зимните гуми са по-добри за това време..." 

Да припомним, че от 1 ноември до края на месеца в страната се провежда традиционната Акция "Зима" на Пътна полиция. До 7 ноември полицаите ще проверяват готовността на шофьорите за зимния сезон, но няма да налагат санкции.


По публикацията работи: Полина Тодорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30