Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба показва обичаи и вярвания от Врачанско

3
Църквата в село Камено поле
Снимка: Радио Видин

Народните вярвания и обичаи, свързани с погребалните практики и митологични образи в селища във Врачанско, показва в изложба Институтът по експериментална морфология, патология и антропология. "Между двата свята" съдържа фотографии и експонати, които отразяват резултатите от едно сравнително изследване, проведено в тази част на България, обясни авторът ѝ д-р Росен Гацин:

"Тя е организирана от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към Българската академия на науките. Представлява фотографии и експонати, артефакти, от Северозападна България. В самото ѝ начало могат да се видят паметници, които са намирани точно в Северозападна България, в селището на Кемено поле... Идеята на изложбата е да се проследи този стар пласт от вярвания до каква степен е запазен... Има един български етнограф - Димитър Маринов, който е точно от този край, там е роден, и той е оставил такова наследство след себе си, което едва ли днес съвременен човек може да направи. Аз съм проследил неговия маршрут, грубо казано, тоест селищата, които той е бил и е посетил и е направил проучванията. Аз съм посетил същите селища и съм се срещнал с наследниците на хората, с които Димитър Маринов е разговарял и от които той е почерпил информацията за обичаи и за традиции. Това се е случило в края на 19 началото на 20 век, а аз съм работил в началото на 21 век. Много са интересни резултатите, които се получават след 100 години или след 120 години. Резултатите са, че колкото и да сме развити като общество и светът да е в нови технологии, и да живеем по така забързан начин, нещата продължават да съществуват - вярванията, ритуалите, обичаите продължават да съществуват до ден днешен. Част от нещата, които са изложени в изложбата, е вярата в митологични същества".

Д-р Росен Гацин. Снимка: Валентина Ангелова
Следвайки маршрута на Димитър Маринов, Росен Гацин посещава населени места в общините Враца, Мездра, Роман. 

"Основно съм работил в област Враца - общините Мездра, Роман, във Враца, в Черепишкия манастир. Там има много интересни легенди, които се свързват с Люти брод, в Чирен съм бил, Горна Бешовица, Долна Бешовица, после има едно село Кален. Много са селищата, но идеята, с която съм ги посещавал, това е маршрутът на великия наш етнограф Димитър Маринов. Той ги е посетил и е записал хората, с които е разговарял, а аз по този начин открих техните наследници, за да проведа интервютата... Бях си поставил задача да проследя спомена за чумната епидемия, в тези селища все още съществуваше спомен за нея.  Можете ли да си представите какво време е минало, но все още се говореше за чумата. Аз това съм го правил преди 10 години, ако днес отидем, споменът все повече избледнява, разказите избледняват, защото хората, родени в началото на XX век, вече ги няма. Те бяха източник на информация точно на този конкретен спомен за чумата. Чумата е била причина да се променят селищата, да се образуват махали, да се променя местоположението на самото селище - от едно място се премества на друго. Те самите не можеха да си обяснят факта и момента с преселването на селището. Как може до един момент, пак ще дам пример с Камено поле, да се намира тук, след това да отива на 5 или 10 километра. Каква може да е причината да накара хората да се преместят. Това именно е била болестта чума, тоест те са търсили спасение да живеят на по-големи площи, по-отдалечени един от друг. Тогава съм записал една поговорка за чумната епидемия, че основното "лекарство" е трябвало хората да живеят на един петел разстояние. Тоест едното домакинство да не чува петела на другото домакинство, колкото и примитивно да звучи - така са се запазили.", споделя Росен Гацин.


Изложбата ще остане в Националния антропологичен музей до месец май, след това ще посети и Враца, за да може да бъде видяна от повече хора от региона.
По публикацията работи: Кирил Кирилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво ни разказва "Пъстроликата река"

За какво друго да се говори във Видин, ако не за Реката! Може би когато си роден на брега на Дунав, няма как да не се чувстваш част от нея. Да я откриваш навсякъде около себе си и дори в себе си, всеки ден и да усещаш всички нейни проявления. Защото реката никога не е просто воден поток, не е просто естествено природно явление, което минава през..

публикувано на 23.05.25 в 17:10

Нов живот за старото желязо

Какво ще кажете за акула чук, направена от истински чук, нощна лампа от фар на стар велосипед и жп батерия или охлюв от забно колело?  За мнозина металните отпадъци са просто скрап. Нещо ненужно, което ще бъде намачкано и претопено. Но не и за Павлин Георгиев от Видин. От металните отпадъци той изработва различни чудати фигури и дори предмети,..

публикувано на 23.05.25 в 16:35

"Едно" на 23 май 2025 година

В поредно издание на "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин през месеца и отправяме покана за предстоящите.  През май в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията отбелязаха важни дати. Беседваха за Деня на труда - 1 май. Говориха за Гергьовден, не само за християнския..

публикувано на 23.05.25 в 15:41

Шест котенца чакат своите осиновители

Камелия Илиева се грижи за безстопанствени кучета и котки. Отскоро е "приемна майка" и на котка с шест котета . Сега те са едни малки пухкави топки, но с лед като поотраснат, ще бъдат подарени на грижовни стопани. Мама котка също ще чака своя осиновител.  Камелия разказа за любовта към животните и грижата за тях: "Грижа се за животни,..

публикувано на 23.05.25 в 15:35

Първокласници от Видин участваха в конкурс "Красивите букви носят красиви мисли"

Първокласници във Видин изписваха красиво буквите от българската азбука в конкурс на Регионалното управление на образованието. "Красивите букви носят красиви мисли", казаха организаторите. Това е и мотото на конкурса, който се провежда по повод Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  През цялата..

публикувано на 23.05.25 в 15:20

Кучешки разходки в парка - разрешено или забранено?!

Пролетта отдавна дойде. Времето, макар и непостоянно, все пак се затопли и дойде ред на приятните разходки в парка. Детските площадки се изпълват, пейките по алеите също, но наред с жителите на града, от разходка имат нужда и нашите четириноги приятели. Домашните любимци също се нуждаят от грижи, топлина и време навън. Редовната физическа активност..

публикувано на 23.05.25 в 15:19

В Пърличево и Гаганица ще облагородяват паркове

Община Берковица има 4 класирани проекта в Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.".  В рамките на Националната кампания, организирана от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и ПУДООС под мотото „Обичам природата - и аз участвам“, бяха подадени 1158 проекта от цялата страна и след проведеното оценяване от специално..

публикувано на 22.05.25 в 16:43