"Датата 10 ноември е доста спорна и доста коментирана. Обгърната е дори с конспирация", коментира Владимир Иванов, преподавател по история и цивилизация в Средно училище "Цар Симеон Велики" във Видин:
"Събитията около тази дата са представени в учебниците за 9-и, 10-и и профилирана подготовка в 12-и клас, като се проследява хронологията на историческите събития, свързани с така наречения политически преход в България. Представени са фактите. Представени са личностите и разбира се основните документи, които са резултат от този политически преход и то тези събития, които са се случили през 1989 година. За много хора 10 ноември е изключително спорна дата - дали говорим за политически преход, дали говорим за приобщаване на България към европейските демокрации с парламентарна демокрация и пазарна икономика, или както някои хора твърдят - това не е политически прехода, а политическа подмяна. Но тези неща не са коментирани в учебниците, а се разглеждат конкретните факти и събития, свързани с 10 ноември 1989 и личностите, които са свързани с този период на преход."
В учебниците са акцентира и на ролята на студентите за този политически преход, който започва преди 33 години. Владимир Иванов допълни, че за събитията около 10 ноември 1989 година в обществото все още има разделителна линия, заради големите очаквания тогава за скорошна положителна промяна, има и разочарование.
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..